Tundra Esports

Základní informace:

* 25. 4. 1992 | Velká Británie

Tundra Esports je na profesionální scéně Doty 2 stále ještě nováčkem. Přesto se řadí mezi nejlepší světové organizace. V roce 2022 její svěřenci ovládli turnaj The International a stali se tak světovými šampiony. Jedním z nich byla i slovenská superstar – Oliver „skiter“ Lepko.

Sociální sítě:

Organizace Tundra Esports vystupuje na poli esportu již několik let. K založení Dota 2 týmu se však odhodlala až 22. 10. 2019, kdy byla připravena základna v britském Londýně pro novou herní sekci. Už od počátku bylo cílem vydobýt si své postavení mezi nejsilnějšími celky na kompetitivní Dota 2 scéně. V ostatních esportových titulech byla organizace poměrně úspěšná, a tak nebyl problém se sponzory či celkově finanční stránkou věci.

Slovenská hvězda přichází

V lednu 2021 ohlásila organizace Tundra Esports přijetí profesionálního týmu mudgolems, kde se nacházel legendární midlaner Fata, který byl nyní kapitánem a hráčem na hard support pozici. Dále zde byli další zkušení hráči 33 a Biver. Celý tým nakonec zkompletoval nadějný slovenský hráč skiter na pozici carry. Zprvu se nové soupisce v důležitých zápasech nedařilo a support hráč Biver oznámil svůj odchod z profesionální scény. Jeho náhradu nalezla organizace Tundra Esports v dalším světově uznávaném hráči – Sneykingovi.

Tato změna společně s tvrdou přípravu přinesla již dlouho žádané výsledky. Tým Tundra Esports se dostal do finále kvalifikace ne The International 2021, kde se střetl s tehdejšími dvojnásobnými šampiony OG. Po dlouhé a vyrovnané bitvě s konečným skóre 2:3 byla organizace Tundra Esports vyřazena. Celkové zklamání hráči brzy překonali a napomohlo tomu i jejich první společné vítězství na prestižním turnaji, kterým bylo ESL One Fall 2021. Pro následující rok si organizace ponechala celou svou soupisku a prodloužila smlouvy se svými hráči až do roku 2023.

Kauza s vyhozeným kapitánem

V následující sezóně zahájila soupiska Tundra Esports poměrně úspěšnou cestu DPC ligou. Hráčům to však nestačilo a neustále na Fatu tlačili, aby byl vyměněn jeden z členů týmu. Kapitán a původní „otec“ soupisky, který se zajistil o její utvoření je však vždy odmítl a oponoval, že jen konzistentním tréninkem dosáhnout svých vysněných cílů. 17. února 2022 se na sociálních sítích organizace Tundra Esports objevila zpráva, že Fata soupisku opouští. Důvodem bylo jeho vyhození, na kterém se všichni ostatní hráči shodli, aby mohli do týmu pozvat jiné legendární jméno na Dota 2 scéně – Saksu. Celá situace však dorostla do velmi diskutované kauzy, neboť Fata byl doslova zrazen hráči, které sám sezval do jednoho týmu.

Klid před bouří

Po změně kapitána, jehož pozici si nyní zabral Sneyking, a přijetí Saksy se však výkony Tundra Esports nijak závratně zezměnily. Tým sice ovládl finále třetí tour regionální DPC Ligy, avšak na mladším bratříčkovi legendárního The Internationalu – turnaji Riyadh Masters 2022, vypadl již během skupinové fáze. Komunita Doty 2 přisuzovala tyto nepřehlédnutelná selhání na světových turnajích hráčské nerzovitě ze skandujícího zástupu fanoušků, který je neodmyslitelnou součástí každé prestižní LAN události.

Výhra světového šampionátu

Rozhodující test pro mentální schopnosti hráčů Tundry přišel se začátkem světového šampionátu a světe div se, oni to dokázali. Už během skupinové fáze dokázali ukočírovat svou nervozitu a předváděli skvělé konzistentní výkony, které jim zajistily první místo ve skupinové tabulce. Z toho důvodu mnozí analytici a diváci turnaje začali přehodnocovat své favority na budoucí post šampiona. Nikdo však nebyl připraven na dominanci, kterou měli hráči Tundry připravenou do pozdějších fázi šampionátu.

Před vstupem do grand finále upper-brackatu, ztratil tým v hlavní části turnaje pouhou jednu mapu. Tu si ukořistil jeden z jeho evropský rivalů Team Secret s legendárním kapitánem Puppeym. Bitva o Aegis však byla už pouze jednostrannou záležitostí. Organizace Tundra Esports předvedla dosud nevídaný způsob hry, kdy se hráči spoléhali na absolutní kontrolu jednotlivých zápasů. Secret na to nedokázali najít odpověď.

Po neuvěřitelném výsledku 3:0 si členové Tundra Esports došli pro legendární Aegis a navždy se tak zapsali do historie esportu. Svou organizaci tímto činnem vyšvyhli z pozice nadějného nováčka do role jednoho z nejlepších týmů v esportovém světě.

Top 5 úspěchů:

  1. The International 2022: 1. místo
  2. ESL One Fall 2021: 1. místo
  3. Riadh Masters 2022: 7. – 8. místo
  4. ESL One Stockholm 2022
  5. OGA Dota PIT Season 5: Europe/CIS: 1. místo
  6. GAMERS GALAXY: Invitational Series Dubai 2022: 2. místo

Aktuální sestava:

skiter

Oliver Lepko

leden 2021

Carry

Nine

Leon Kirilin

leden 2021

Midlane

33

Neta Shapira

leden 2021

Offlane

Saksa

Martin Sazdov

únor 2022

Soft Support

Sneyking

Wu Jingjun

duben 2021

Hard Support

Související články: