Jingjun „Sneyking“ Wu

Základní informace:

* 3. 5. 1995 | USA, Čína

Jingjun „Sneyking“ Wu je považován za jednoho z nejzkušenějších a nejflexibilnějších hráčů historie Doty 2. Své neskonalé kvality zůročil především během světového šampionátu v roce 2022, kdy jako kapitán Tundra Esports dovedl své spoluhráče až ke zlaté trofeji.

Sociální sítě:

Aktuální tým:

Tundra Esports

duben 2021 – dosud
Hard Support

Oblíbení Dota 2 hrdinové:

Mirana
Rubick
Shadow Fiend

Oblíbené pozice:

HARD SUPPORT

SOFT SUPPORT

MIDLANE

OFFLANE

CARRY

Prozkoumávání herních světů

Již odmala se věnoval hraní videoher a v době dospívání byl jeho nejoblíbenějším titulem Warcraft III. Z tohoto období pochází i jeho nynější herní přezdívka. Se svým kamarádem se mu podařilo rozluštit šifru, podle které si jedna z RPG komunitních map z Warcraftu III ukládala a načítala data hráčů. Aby mohl společně objevenou formu cheatu u svého kamaráda použít, potřeboval mít stejné herní jméno jako on. Jingjun si proto změnil svou herní přezdívku na Sneyking, jméno, které mělo být brzy známé celé Dota 2 esport scéně. 

Mapu Defense of the Ancients ve Warcraftu III objevil Jingjun při jedné z návštěv u svého bratrance. Sneykinga nový herní žánr s názvem MOBA zaujal, a tak začal u hry trávit více času a postupně se v ní zlepšoval. Později přešel na Dotu 2, kde se začalo projevovat jeho nadání společně s mnoha hodinami tréninku. Valnou většinu tehdejších hráčů Sneyking s přehledem porážel, a tak se rozhodl vyhledat svůj první profesionální tým. Začátkem roku 2012 se Jingjun připojil k týmu PotM bottom a jeho cesta legendárního profesionálního hráče mohla započít. 

U zrodu světové scény

S týmem se mu podařilo zvítězit na jednom z prvních top tier turnajů, které byly okolo Doty 2 pořádány. Ještě před koncem roku si Sneyking a jeho spoluhráči oblékli dresy známé organizace Dignitas. Další rok se na esportové scéně v důsledku stále se rozrůstající popularity Doty 2 představilo mnoho nových organizací a týmů, přesto se Sneykingovi a jeho spoluhráčům podařilo zůstat mezi těmi nejlepšími celky a kvalifikovat se na The International 2013. Zde JIngjun okusil první velké zklamání. Tým Dignitas obsadil pouze 9.-12. místo a nezískal žádnou peněžní odměnu. Týden po skončení šampionátu Jingjun z organizace odešel. 

Následující rok nastoupil za Super Strong Dinosaurs nebo NA Rejects, avšak ani s jedním týmem se mu nepodařilo vystoupat na vrchol, kde zářil v roce 2013. Nová naděje přišla až 3. června 2014, kdy se Sneyking připojil k americké odnoži organizace Natus Vincere, která vlastnila dosud nejúspěšnější soupisku na Dota 2 profesionální scéně. V novém týmu Jingjun často střídal svou herní pozici z midlanera na carry, ve které odehrál The International 2014. Bohužel pro Sneykinga se znovu opakoval stejný scénář jako minulý rok a jeho tým odešel s ještě horším umístěním než posledně. 

Začátek slavné obměny herních rolí

Rok 2015 zahájil Jingju změnou pozice na offlane a vydal se hledat novou organizaci nebo tým, pod kterým by mohl hrát. Ani po několika přestupech nenašel místo, kde by se cítil dobře a podával se spoluhráči dobré výsledky. Proto na svou šanci ukázat světu, že ovládá všechny carry role na nejvyšší možné úrovni, musel dál vytrvale čekat. 17. února 2018 byl přijat do poměrně nové organizace VGJ.Storm. Zprvu se tým potýkal s různými problémy a s důležitými soupeři často prohrával. Avšak během následujícího roku se velké množství tréninků a dřiny začalo vyplácet. Jejich týmové výsledky se zlepšovaly a Sneyking získal možnost zahrát si první Major turnaje své kariéry, odkud si odnesl skvělé 2. místo. VGJ.Storm se nakonec kvalifikovali i na The International 2018. 

Sneyking se nejdůležitějšího každoročního turnaje zúčastnil poprvé v roli offlanera, ke které se dostal po dvou změnách herní pozice. Jeho tým byl podle mnohých dokonce favoritem turnaje. Nakonec byli VGJ.Storm z TI8 vyřazeni po rychlé porážce od organizace Team Secret a odnesli si 7.-8. místo. Přesto tento šampionát považuje Jignjun za svůj nejoblíbenější a velice rád na něj vzpomíná. Neboť se stal prvním hráčem, který si na pódiu The International vyzkoušel všechny core role ve hře. 

Toulky mezi světovými týmy

Po skončení turnaje Sneyking z organizace VGJ.Storm odešel s cílem si znovu najít nový domov. Během přechodů mezi týmy se mu podařilo udržet mezi nejlepšími hráči světa a soutěžil v nejvyšších ligách Dota 2 esport scény, avšak nyní obsazoval spíše spodní příčky. Na The International 2019 se přesto dostal, a to v dresu organizace Newbee. Ta si na turnaj vypůjčila Sneykingův tým Forward Gaming, aby reprezentoval její barvy. Jingjun na šampionátu získal znovu 9.-12. místo. V roce 2020 Sneyking pokračoval ve hledání svého vysněného týmu, během čehož se na krátkou chvíli představil v legendárních organizacích jako jsou Cloud9 či Alliance. Po řadě neúspěchů se rozhodl k další razantní změně ve své už tak velice různorodé kariéře. Vzdal se hraní offlinky, ukončil tím svou cestu mezi core pozicemi a přesedlal na support pozici.     

28. dubna 2020 byl Sneyking představen jako nový hráč na pozici 4 pro tým business associates. Společně se účastnili spíše tier 2 turnajů a často měli problém vybojovat si alespoň top 3 umístění. Po pěti měsících ohlásil Jingjun svůj odchod od týmu. Vypadalo to, že najít další organizaci nebo tým, který by se Sneykinga ujal bude velký oříšek.

Životní přestup

Žádaná nabídka nakonec přišla od Tundra Esports. Support této nové organizace ohlásil odchod z kompetitivního hraní, a tak bylo potřeba najít rychle náhradu. Po příchodu Sneykinga se tým potýkal s neuspokojivými výsledky, které se však začaly postupem času zlepšovat. Sneyking a jeho spoluhráči si vybojovali 2. místo ve finále kvalifikace na The International 2021, kde Tundra Esports podlehli ve velice vyrovnané a napínavé bitvě s tehdejšími držiteli Aegisu, OG.

Po světovém šampionátu se Sneyking rozhodl v organizaci zůstat. Chtěl totiž dokázat, že je světovým unikátem, který zahraje jakoukoliv herní roly na té nejvyšší možné úrovni. Začátkem roku 2022 však otřásla jeho týmem kontroverze. Hráči totiž chtěli mezi sebe přijmout špičkového supporta Saksu, avšak kapitán celku Tundra Esports, Fata, nechtěl nikoho ze svých svěřenců poslat na lavičku. Členové týmu se nakonec rozhodli Fatovo rozhodnutí obejít tím, že jeho samotného ze soupisky vyhostili.

Sneyking se tak přesunul na pozici hard supporta, přičemž si ještě nasadil kapitánskou pásku. Zprvu nezaznamenaly výsledky Tundra Esports kdovíjaké změny. To se ale změnilo s příchodem světového šampionátu.

Mistr světa

Skupinovou fázi zakončil Sneyking na vrcholu své tabulky a vše napovídalo tomu, že pověstná nervozita hráčů Tundra Esports je ta tam. Z toho důvodu mnozí analytici a diváci turnaje začali přehodnocovat své favority na budoucí post šampiona. Nikdo však nebyl připraven na dominanci, kterou Sneyking později předvedl. Před vstupem do grand finále upper-brackatu, ztratil jeho tým v hlavní části turnaje pouhou jednu mapu. Tu si ukořistil jejich evropský rival Team Secret s legendárním kapitánem Puppeym. Bitva o Aegis však byla už pouze jednostrannou záležitostí. Organizace Tundra Esports předvedla dosud nevídaný způsob hry, kdy se hráči spoléhali na absolutní kontrolu jednotlivých zápasů. Secret na to nedokázali najít odpověď.

Po neuvěřitelném výsledku 3:0 si Sneyking došel pro svůj vysněný Aegis. Nikdo už neměl pochyb o jeho talentu a především neskutečné píli, kterou tento světový unikát oplýval. V organizaci Tundra Esports zůstal i nadále, přičemž plánuje své svěřence vést vstříc dalším zlatým trofejím.

Zajímavosti o hráči:

 • V březnu 2021 překonal hranici 10 000 MMR.
 • V dubnu 2022 překonal hranici 11 000 MMR.
 • Drží rekord jakožto nejstarší profesionální hráč Doty 2, který kdy vyhrál světový šampionát. (V den konání finále TI 2022 mu bylo 27 let a 180 dní)
 • Narodil se v Číně, avšak během osmého roku života přesídlil do USA.
 • Umí plynule mluvit třemi různými jazyky.
 • Velmi dbá o svou fyzickou kondici, která mu dodává lepší psychické rozpoložení. Podobné myšlenky se snaží navodit i u svých spoluhráčů, čímž je vede ke zdravému životnímu stylu.

Top 5 úspěchů:

 1. The International 2019: 9.-12. místo  
 2. The International 2018: 7.-8. místo 
 3. MDL Changsha Major: 2. místo 
 4. ESL One Fall 2021: 1. místo 
 5. Riyadh Masters 2022: 7.-8. místo 

Reprezentované týmy:

PotM Bottom

2012 – září 2012
Support

Team Dignitas

březen 2013 – srpen 2013
Support

North American Rejects

duben 2014 – červen 2014
Support

Void Boys

srpen 2015 – listopad 2015
Support

Dragneel

duben 2016 – červen 2016
Support

Doo Wop

září 2016 – 2017
Support

Team Freedom

květen 2017 – 2017
Support

VGJ.Storm

září 2017 – leden 2018
Support

compLexity Gaming

září 2018 – listopad 2018
Support

Flying Penguins

prosinec 2018 – březen 2019
Support

Newbee

červenec 2019 – srpen 2019
Support

Cloud9

březen 2020 – duben 2020
Support

Sadboys

prosinec 2020 – duben 2021
Support

Team Dignitas

září 2012 – prosinec 2012
Support

Super Strong Dinosaurs

září 2013 – prosinec 2013
Support

Na’Vi North America

červen 2014 – prosinec 2014
Support

Power of Friendship

prosinec 2015 – březen 2016
Support

Void Boys

červen 2016 – září 2016
Support

is GG

2017 – květen 2017
Support

is GG

srpen 2017 – září 2017
Support

VGJ.Storm

únor 2018 – září 2018
Support

Infamous

prosinec 2018 – prosinec 2018
Support

Forward Gaming

březen 2019 – červenec 2019
Support

Fighting PandaS

srpen 2019 – únor 2020
Support

business associates

duben 2020 – září 2020
Support

Tundra Esports

duben 2021 – dosud
Hard Support

Související články: