Oliver „skiter“ Lepko

Základní informace:

* 25. 4. 1992 | Slovensko

Oliver „skiter“ Lepko je považován za jednoho z nejlepších carry hráčů evropské i světové Dota 2 scény. V roce 2022 si vydobil titul světového šampiona s organizací Tundra Esports a navždy se zapsal do historie esportu.

Sociální sítě:

Aktuální tým:

Tundra Esports

leden 2021 – dosud
Carry

Oblíbení Dota 2 hrdinové:

Lifestealer
Faceless Void
Terrorblade

Oblíbené pozice:

CARRY

Svou profesionální kariéru zahájil během roku 2015 v domácím prostředí Slovenské a České republiky, kde už od začátku dominoval. Nejprve zvítězil na svém prvním LAN turnaji kariéry a o pár týdnů později zopakoval stejný výsledek během pražské události s názvem cARnage, na kterou přijel jako reprezentant týmu eEriness. Tyto úspěchy přivedly skitera k jasnému rozhodnutí. Na domácí scéně už dosáhl všeho a nastal čas, aby se posunul o úroveň výše, aby začal soutěžit na evropské úrovni.

Nekonečné hledání

Rok 2016 strávil neustálým hledáním celku, s nímž by mohl na profesionální Dota 2 scéně prorazit. S velkým úspěchem se ale nesetkal a na své první dlouhodobé angažmá musel vyčkat do následující sezóny. Tu zahájil v týmu Going in, se kterým během kvalifikace na kyjevský Major došel až do samotného finále. Zde bohužel nestačil na celek Prodota Gaming, avšak jeho skvělých výkonů si všimla organizace PENTA Sports, která ho 22. března 2017 přijala za svého hráče na carry pozici.

Pro skitera to byl obrovský kariérní pokrok, neboť s organizací vyhrál své první tier 3 turnaje. V listopadu téhož roku byly výkony hráčů PENTA Sports natolik dobré, že během kvalifikací naráželi na legendární evropské organizace, jako jsou Team Secret nebo OG. Těsně před koncem sezóny získal skiter ještě jeden skvělý úspěch. Tím bylo 3.-4. místo z LAN turnaje ROG MASTERS, kde si poprvé zahrál na velkém pódiu před skandujícími fanoušky. Tento zážitek z kompetitivního hraní považuje za jeden ze svých nejoblíbenějších a rád se k němu vrací.

Daleko v Jižní Americe

Začátkem sezóny 2018 došlo ke zhoršení výsledků PENTA Sports jehož vedení v březnu rozhodlo o propuštění celé své Dota 2 soupisky. skiter proto na pár následujících měsíců zamířil zpět do Going in a později oblékl dres ruské organizace Team Spirit. Společně dominovali na většině tier 3 turnajů, kterých se zúčastnili a vše nasvědčovalo tomu, že měli šanci ucházet se o místo mezi nejlepšími evropskými týmy. Avšak ne všechny příběhy končí dobře a toto byl bohužel jeden z nich. V prosinci 2018 odešel kapitán skiterova týmu a výkony týmu se výrazně zhoršily, což zapříčinilo propuštění všech jeho hráčů. Po této události přešel skiter do známého peruánského týmu s názvem Infamous a věřil, že mu změna herního regionu prospěje.

Návrat do Evropy

V červnu 2019 nastoupil na svůj první tier 1 turnaj, kterým byl EPICENTER Major. Skupinová fáze se skiterovi nevydařila a po BO1 sérii proti evropskému celku Alliance byl z turnaje vyřazen na 13.-16. místě. Tento výsledek nepotěšil hráče ani vedení organizace Infamous, které následně se svými reprezentanty rozvázalo smlouvy. Zbytek roku odehrál skiter zpátky v Evropě, kde hájil barvy týmu Ninjas in Pyjamas.

Zámořská reprezentace

Po celou svou esportovou kariéru byl známý svými častými přechody mezi organizacemi, proto nikoho nepřekvapilo, když rok 2020 zahájil v dalším celku s názvem Aggresive Mode. Společně se zúčastnili tier 2 turnaje WePlay! Dota 2 Tug of War a i když jejich výsledné umístění nebylo kdovíjak úžasné, skitera si všimla chorvatská organizace CR4ZY. Ta zrovna sháněla carry hráče pro nadcházející Minor a Oliver, který byl její volbou číslo jedna, odcestoval do Kyjeva na týmový bootcamp. Po několika měsících byl ale nucen soupisku opustit. Bylo to v době, kdy světu vládla pandemie koronaviru a skiter se na americké turnaje musel připojovat ze svého domova v Evropě. Jeho síťově připojení mu proto často působilo problémy, které byly vážné a nešlo je dále přehlížet.

Začátek legendárního příběhu

Do nového týmu s názvem mudgolems vstoupil v září 2020. Šlo o uskupení zkušených a talentovaných hráčů, kteří se pokoušeli na evropské esportové scéně prorazit s cílem zisku svého prvního sponzora a kvalitního zázemí. Soupiska už od začátku působila poměrně silně, neboť na tier 1 turnaji ESL One Germany vybojovala skvělé 3. místo a 45 000 USD. 25. ledna 2021 byl cíl mudgolems splněn. V té době je poměrně nedávno založená esportová organizace Tundra Esports vzala pod svá křídla, neboť doufala ve zdárný vstup na kompetitivní Dota 2 scénu. A ten jí skiter se svými spoluhráči doručil bezchybně. 29. srpna zvítězil ve finále tier 1 turnaje ESL One Fall 2021 nad čínskou organizací PSG.LGD. Jejich BO5 série byla až do konce neskutečně vyrovnaná. Poslední dvě hry, které rozhodly o konečném výsledku, pro sebe skiter vybojoval po dlouhých 48 a 47 minutách.

Přestup do osudové organizace

Rok 2022 zahájil v modrém dresu organizace Tundra Esports. Společně získali 3. místo v regionální DPC lize a na tier 1 turnaji GAMERS GALAXY: Invitational Series (Dubai 2022) se probojovali do samotného finále. Zde nestačili na celek BOOM Esports, kterému nakonec podlehli za stavu 2:3. Tundra Esports v čele se skiterem je přesto považován za jeden z nejlepších evropských Dota 2 týmů. Úspěch na prestižních LAN akcích jejím členům v roce 2022 neustále unikal. To se ale změnilo s příchodem světového šampionátu.

Korunovaný mistr světa

Skupinovou fázi zakončil skiter na vrcholu své tabulky a vše napovídalo tomu, že pověstná nervozita hráčů Tundra Esports je ta tam. Z toho důvodu mnozí analytici a diváci turnaje začali přehodnocovat své favority na budoucí post šampiona. Nikdo však nebyl připraven na dominanci, kterou skiter později předvedl. Před vstupem do grand finále upper-brackatu, ztratil jeho tým v hlavní části turnaje pouhou jednu mapu. Tu si ukořil jejich evropský rival Team Secret s legendárním kapitánem Puppeym. Bitva o Aegis však byla už pouze jednostranou záležitostí. Organizace Tundra Esports předvedla dosud nevídaný způsob hry, kdy se hráči spoléhali na absolutní kontrolu jednotlivých zápasů a Secret na to nedokázali najít odpověď.

Po neuvěřitelném výsledku 3:0 si skiter došel pro svůj vysněný Aegis a navždy se zapsal do historie jak slovenského, tak světového esportu.

Zajímavosti o hráči:

 • V srpnu 2020 překonal hranici 10 000 MMR.
 • V březnu 2021 překonal hranici 11 000 MMR.
 • V říjnu 2022 překonal hranici 12 000 MMR.
 • Během turnaje The International 2022 si připsal nejvyšší průměrné KDA, počet last hitů a dokonce i nejmíně smrtí během jediné hry.
 • Je dosud nejvýdělečnějším slovenským esportovcem v historii.
 • Své mládí strávil jako většina běžných hráčů u FPS stříleček, či příběhových her,

Top 5 úspěchů:

 1. The International 2022: 1. místo
 2. ESL One Fall: 1. místo
 3. Riyadh Masters 2022: 7.-8. místo
 4. ESL One Stockholm 2022: 3. místo
 5. OGA Dota PIT Season5: Europe/CIS: 1. místo

Reprezentované týmy:

GOOMBA Gaming

duben 2016 – červen 2016
Carry

Sanguine Sharks

červen 2016 – červenec 2016
Carry

Going in

leden 2017 – březen 2017
Carry

PENTA Sports

březen 2017 -březen 2018
Carry

Going in

březen 2018 – duben 2018
Carry

Infamous

březen 2019 – červen 2019
Carry

Aggressive Mode

leden 2020 – únor 2020
Carry

CR4ZY

únor 2020 – březen 2020
Carry

Tundra Esports

leden 2021 – dosud
Carry

Team Spirit

září 2018 – leden 2019
Carry

Ninjas in Pyjamas

září 2019 – prosinec 2019
Carry

Fighting PandaS

únor 2020 – březen 2020
Carry

mudgolems

září 2020 – leden 2021
Carry

Související články: