Předkolo světového šampionátu v League of Legends je za námi a my se tak můžeme těšit na hlavní chod v podobě skupinové části, ve které se 16 týmů utká o postup do části vyřazovací. V turnaji dále pokračuje i náš jediný český zástupce Marek „Humanoid“ Brázda.
Skupinová část je důležitá a nekompromisní fáze turnaje, z 16 nejlepších týmů se zde totiž rozloučíme hned s polovinou. O osmicí postupových míst do vyřazovací části se zde všichni uchazeči utkají ve čtyřech skupinách rozdělených po čtyřech týmech, které byly rozlosovány již před začátkem turnaje a následně doplněny o postupující týmy z předkola. V rámci jednotlivých skupin se spolu jednotlivé celky utkají celkem dvakrát a první dva následně postoupí do vyřazovací části, do které budou nalosovány dle jejich umístění ve skupině. Tento formát tak nenabízí příliš prostoru na zaváhání a počítá se skutečně každá výhra.
Pro oko českého fanouška nejostřeji sledovaná skupina, skýtá totiž našeho jediného českého zástupce, Marka „Humanoid“ Brázdu, v barvách týmu Fnatic. Přestože Fnatic se v předkole světového šampionátu poměrně dařilo a ze své skupiny postoupily z prvního místa, v hlavní části turnaje již jejich naděje zdaleka tak vysoké nejsou. Ve skupině se totiž nachází s korejským vicemistrem a jarním šampionem své domácí ligy T1. Ti se svým legendárním midařem Lee „Faker“ Sang-Hyeokem znemožnili tehdejšího evropského šampiona G2 Esports v semifinále na Mid Season Invitational a přestože jejich forma přes léto lehce upadla, na třetí nejlepší evropský celek by měla bez problému stačit.
Jejich hlavním konkurentem budou čínští Edward Gaming, kteří na Worlds přijeli obhájit svůj titul a přestože ze svého domácího regionu postupují až ze třetího místa, pro T1 jsou více než vyrovnaným soupeřem. Skupinu uzavírají severoameričtí Cloud9, kteří v rámci svého regionu nenašli přemožitele a během vyřazovací části vypadali velice silně. Přestože síla severoamerického regionu bývá díky historickému kontextu značně podceňována, minimálně na evropských Fnatic by si měli smlsnout a pomstít se tak za semifinálovou sérii na tři vítězné mapy z Worlds 2018, kdy si Fnatic s Cloud9 hravě poradili 3-0. Proti oběma východním týmům však mohou Cloud9 pouze překvapit.
Skupina B se může na první pohled jevit jako velice vyrovnaná a kompetitivní. Nikdo nepochybuje o tom, že šampioni čínské LPL, JDG Gaming, by si měli bez větších problémů dojít pro první místo. Z lítého souboje o místo druhé by pak měli vyjít vítězně Damwon Kia, finalisté obou mezinárodních turnajů minulého roku, u kterých i tento rok vyniká zejména dvojice mid jungle Heo „Showmaker“ Su a Kim „Canyon“ Geon-Bu.
V postupu ze skupin se jim budou snažit zabránit právě evropští G2 Esports, nejúspěšnější evropská organizace na poli League of Legends. Tento rok však G2 podává poměrně nekonzistentní výkony a přestože v některých momentech mohou vypadat jako jeden z nejlepších týmů na světě, vzápětí se morálka a herní projev celého týmu sesype a začnou sbírat prohry proti papírově slabším týmům. To, v jaké formě se ukážou na Worlds, bude stejně jako u Damwon Kia záležet především na mid jungle dvojici, tedy na Rasmusovi „Caps“ Wintherovi a Marcinu „Jankos“ Jankowskimu, dvou legendárních evropských hráčích. Topař Sergen „Broken Blade“ Çelik, stejně tak jako marksman Victor „Flakked“ Lirola Tortosa totiž na Mid Season Invitational za východními celky spíše zaostávali.
Evil Geniuses zažili během předkola velký růst a přestože během jejich prvního zápasu vypadali jako jeden z nejhorších týmů na turnaji, dominantním vítězstvím v sérii proti MAD Lions si však získali zpět svou důvěru a nyní tak mohou postup ze skupin znepříjemnit minimálně G2 Esports. Na ani jeden z asijských celků by však s největší pravděpodobností dosáhnout neměli.
Skupina C by měla stejně jako skupina B nabídnout poměrně vyrovnané souboje. Jasným favoritem na postup z prvního místa je v tomto případě druhý čínský tým TOP Esports, který ve finále domácí ligy padl proti JDG Gaming v poměru 2-3. Stříbrný medailista čínského regionu je tedy více než konkurenceschopný tým, na který by dle předpokladů nikdo ze skupiny C neměl stačit. O druhé místo se popere evropská jednička Rogue s korejskými DRX. Ještě před začátkem turnaje byli jasnými favority Rogue, ovšem díky nad očekáváním dobrým výkonům DRX v předkole, se misky vah poněkud vyrovnaly. Přestože meta celého turnaje se postupně orientuje spíše k horním částem mapy, rozhodujícím faktorem by měla být u obou týmu spodní linka, kde se spolu utkají Markos „Comp“ Stamkopoulos a Kim „Deft“ Hyuk-kyu.
Podceňovat však nelze ani vietnamské GAM Esports. Přestože se jedná o papírově nejslabší tým ze skupiny, vietnamský region již několikrát ukázal svou konkurenceschopnost. Druhý nejlepší vietnamský celek Saigon Buffalo sehrál v předkole vyrovnanou sérii s evropskými MAD Lions, v roce 2019 pak na Mid Season Invitational stejná organizace dvakrát porazila G2 Esports, jenž nakonec celý turnaj vyhráli. Lze tedy předpokládat že ani GAM neodejdou z turnaje bez jediné výhry.
Skupina D je divácky nejméně zajímavou skupinou, favorité jsou zde totiž více než jasní. Na prvním místě by se měl bez větších problémů umístit korejský šampion GenG, který ve své domácí lize předváděl dominantní výkony a ani T1, kteří na jaře předvedli bezchybnou sezónu, na něho ve finále nestačili. Druhé místo by pak mělo patřit Royal Never Give Up, vítězi letošního Mid Season Invitational a čtvrtému nejlepšímu čínskému celku v letní sezóně. RNG sice v předkole navzdory očekáváním hned dvakrát zaváhali, stále se však jedná o velice silný celek, na který by dvojice 100 Thieves a CTBC Flying Oyster neměla stačit. Oba týmy se tak mezi sebou utkají o třetí místo, které by si dle předpokladů měli vybojovat severoameričtí 100 Thieves.
Skupinová část začíná již v pátek 7. října v 11 hodin večer zápasem Cloud9 proti Fnatic. Poslední zápas se pak odehraje v pondělí 17. října.
Zdroj náhledového obrázku: lolesports.com