Základní informace:

* 31. 10. 2015 | Evropa

Organizace OG se ve světě esportu proslavila především díky svým neuvěřitelným výkonům na poli Doty 2. Výhra dvou turnajů The International, je legendárním historickým milníkem, který z korunovaných světových šampionů udělal nejbohatší esportovce na světě. OG však neusnulo na vavřínech a i dnes patří k dominantním celkům v evropském i celosvětovém žebříčku Doty 2.

Sociální sítě:

OG je jednou z nejznámějších organizací na poli esportu, její hlavní část ale působí v Dota 2 . Tým byl založen roku 2015 pod názvem Monkey Business dvojicí kamarádů Johanem „Notail“ Sundsteinem a Talem „Fly“ Aizikem. Po několika měsících provedli kompletní rebrand na OG, přičemž význam oněch dvou písmen není dodnes známý. Jakožto naprostí outsideři zvládli zvítězit na vůbec prvním Valve Majoru a poté přidali ještě další tři podobné trofeje. To ale zdaleka nejsou jejich největší úspěchy. Po odchodu spoluzakladatele Flye to s OG vypadalo více než bledě. Do sestavy byli nuceni zakomponovat trenéra a naprostého nováčka, který do té doby nikdy nehrál na LAN turnaji, přesto se jim podařilo kvalifikovat na osmý ročník The International. 

Příběh který tu bude navždy

V roce 2018 opět jako outsideři rozdrtili všechny soupeře na světovém šampionátu a získali svůj první Aegis. I přes nepříliš dobré výkony v následující sezóně zvládli získat dostatek bodů na přímou kvalifikaci skrz DPC systém. S novými strategiemi, z nichž nejznámější je carry Io, a naprostou lehkostí získali i druhý titul a stali se tak nejúspěšnějšími esportovci historie. 

Nejúspěšnější sestava OG: 

Carry – Anathan „Ana“ Pham 

Midlane – Topias „Topson“ Taavitsainen 

Offlane – Sébastien „Ceb“ Debs 

Soft Support – Jesse „Jerax“ Vainnikka 

Hard Support – Johan „Notail“ Sundstein 

Návrat do čela evropské scény

V dalších letech se OG už nedařilo tolik jako předtím, přesto vždy představovali hrozbu pro každého, kdo se jim postavil. Po 7.-8. místě na The International 10 se rozhodli hráči staré sestavy buď odejít do jiného týmu, nebo se odebrali do herního důchodu. Namísto nich přijali zcela novou sestavu a trenéra Mishu pověřili rolí kapitána. Změna přinesla Dota 2 sekci organizace OG nový zápal a chuť znovu usednout na pomyslný trůn tohoto esportového titulu.

Stařík zachraňuje

Rok 2022 proto zahájili hráči poměrně úspěšně, když vybojovali 3. místo ve finále regionální DPC ligy. Jejich výkony se v průběhu následujících měsíců neustále zlepšovaly, čímž se týmová sbírka trofejí rozšířila o nové kousky z těch nejprestižnějších turnajů. Tento skvělý vývoj událostí nezhatil ani záskok legendárního veterána Sébastiena „Ceb“ Debse za týmového kapitána Mishu, jenž se nemohl na turnaj ESL One Stockholm 2022 dostavit kvůli problémům s vízi.

V téměř každé předpovědi světového šampionátu pro rok 2022 se organizace OG umisťovala mezi TOP 5 týmy s nejvyšší šancí na získání legendární trofeje v podobě Roshanova Aegisu. Konečný výsledek proto mnohé fanoušky zklamal. Hráči prohráli hned první zápas v upper-bracketu proti budoucím šampionům Tundra Esports a přesunuli se tak do spodní části turnajového pavouka. Zde byl jejich osud zpečetěn po střetu s dalším evropským rivalem – týmem Liquid, který OG rozcupoval za stavu 2:0.

Cesta pokračuje

Po turnaji The International 2022 se vedení organizace rozhodlo pro změny v soupisce. Poměrně nečekanou zprávou však bylo, že celek opustil talentovaný offlaner Ammar „ATF“ Al-Assaf. Na jeho místo nastoupil další velmi úspěšný evropský hráč – DM.

Top 5 úspěchů:

  1. The International 2018: 1. místo 
  2. The International 2019: 1. místo 
  3. The Frankfurt Major: 1. místo 
  4. The Manila Major: 1. místo 
  5. The International 2021: 7. – 8. místo

Aktuální sestava:

Yuragi

Artem Golubiev

listopad 2021

Carry

bzm

Bozhidar Bogdanov

listopad 2021

Midlane

DM

Dmitry Dorokhin

prosinec 2022

Offlane

Taiga

Tommy Le

listopad 2021

Soft Support

Misha

Mikhail Agatov

listopad 2021

Hard Support

Související články: