Team Liquid

Základní informace:

* 12.6. 2012 | Nizozemsko

Team Liquid se řadí mezi nejstarší evropské organizace. Šestkrát se zúčastnila světového šampionátu, kde se jejím hráčů podařilo v roce 2017 jednoznačně porazit svého finálového oponenta a dojít si pro legendární pohár Aegis.

Sociální sítě:

Organizace Team Liquid vstoupila na Dota 2 scénu 6. prosince 2012 a už od počátku patřila mezi nejsilnější evropské celky. Na svém první světovém šampionátu, kterým se stal The International 2013 tým vybojovat 7.-8. místo. Následující sezónu se organizaci Team Liquid bohužel moc nedařilo, na TI4 získala pouze 9.-10. místo a v srpnu 2014 byla činnost její Dota 2 sekce pozastavena z důvodu neuspokojivých výsledků. Zpět na scénu se Liquid vrátil až v říjnu 2015, kdy převzal celou soupisku nadějného týmu 5Jungz, jenž byl složen z hráčů FATA-, MinD_ContRoL, JerAx, MATUMBAMAN a KuroKy. Výběr to byl opravdu fenomenální, neboť většina těchto hráčů se později stala světovými šampiony.

Začátek roku 2016 se pro tým Liquid vyvíjel více než dobře. Jeho hráči získali 2. místo na Major turnaji v Šanghaji a následně svůj výkon zopakovali ve městě Manila, kde je ve finále porazila evropská organizace OG. Během následujícího měsíce se tyto dva týmy střetli ještě dvakrát a hráči Liquid odešli vždy poraženi. Prohry těžce otřásly jejich sebevědomím a bývalí favoriti na zisk Aegisu si z turnaje The International 2016 odnesli pouze 7. – 8. místo. Během konce sezóny přišel tým Liquid o JerAxe a FATA si vyžádal pauzu od kompetitivního hraní. Jako nová posila byl do soupisky přijat bývalý carry hráč OG s přezdívkou Miracle, kterého v lednu 2017 následoval dosud neznámý esportovec GH. Ihned po zahájení sezóny začal tým Liquid podávat neskutečné výkony a až na malé zaváhání na Kijevském Majoru ovládla organizace celou esportovou Dota 2 scénu. Během světového šampionátu The International 2017 se tým Liquid probojoval trnitou cestou lower bracketem až do samotného finále. Zde na hráče čekal čínský celek Newbee, proti kterému organizace Liquid v roce 2017 neprohrála jedinou hru a tento duel nebyl výjimkou. BO5 série skončila za stavu 3:0 pro evropský tým a bylo to poprvé v historii The International, kdy se finálová bitva odehrála pouze na tři zápasy. Po skončení turnaje pokračovali nově korunovaní světoví šampioni ve své sérii výher, která přetrvala až do konce sezóny. 

V roce 2018 zůstala soupiska Liquid nepozměněna, avšak její výsledky zažívaly mírné zhoršení. Nová naděje přišla dva měsíce před začátkem TI8, kdy organizace Team Liquid zvítězila na čínském Dota 2 Supermajoru. V mnoha lidech tento úspěch vzbudil naději, že má hvězdná pětice hráčů s modrobílými dresy velice dobrou šanci pokusit se o zopakování svého výsledku z předešlého roku. Skupinovou fázi zvládla organizace Liquid na jedničku, avšak po střetu s čínským favoritem PSG.LGD se museli hráči přesunout do lower bracketu, kde je nakonec definitivně vyřadila organizace Evil Geniuses. Pro celý tým to bylo obrovské zklamání, které se negativně podepsalo na jeho herních výkonech po dobu několika měsíců. I po výměně MATUMBAMANA za talentovaného w33 se žádná výrazná změna nekonala. 

Zlom nastal znovu těsně před začátkem světového šampionátu. Vypadalo to, že turnaj The International je vždy schopen zažehnout v hráčích týmu Liquid potřebný plamen naděje, který je následně žene ke stále se zlepšujícím výkonům. Po ukončení skupinové fáze směřovala organizace Team Liquid rovnou do dolní části turnajového pavouka, kde začali své soupeře jednoznačně a rychle porážet. Ve vyrovnaném semifinále zvítězili nad týmem PSG.LGD a od získání druhého Aegisu je dělila pouze soupiska organizace OG. Ti byly současnými světovými šampiony a jejich forma byla neskutečná. Finále The International 2019 skončilo za stavu 3:1 pro OG a hráči Liquid museli smutně sledovat, jak jejich evropští rivalové zvedají světový pohár nad hlavu a přebírají titul dvojnásobného světového šampiona. V záři téhož roku se celý tým okolo kapitána Kurokyho rozhodl organizaci Team Liquid opustit. Jejich náhradou se stali bývalí hráči evropského týmu s názvem Alliance, kteří bohužel nedokázali udržet tempo svých předchůdců a organizace Liquid se na světovém žebříčku přesunula o několik pozic níže. V sezóně 2021 tým nezvládl kvalifikaci na světový šampionát, a tak se jejich největším dosavadním úspěchem stala výhra z minulého roku na turnaji ESL One Germany 2020. Koncem sezóny představilo vedení organizace Liquid skvělou novinku. Bývalý světový šampion a jeden z nejlepších carry hráčů na světě MATUMBAMAN se vrací domů, aby zde odehrál svou poslední kompetitivní sezónu v kariéře.

Po jeho příchodu se vše změnilo. Tým Liquid zahájil rok 2022 s novou vervou, stal se jedním z předních evropských celků a odnesl si druhé místo z finále regionální DPC ligy. My už jen vyčkáváme, co nám tato legendární organizace během probíhajícího roku předvede a zda se její hráči konečně znovu předvedou na světovém šampionátu v roli favorita.

Zajímavosti o organizaci:

  • Logo organizace odkazuje na úvodní pozadí webu, které bylo vytvořeno v roce 2001. Nacházeli se na něm koně běžící ve sněhu. Lidé často naráželi na lehkou podobnost s filmem Pán Prstenů, kde je stádo běžících koní vytvořených z vody.

Top 5 úspěchů:

  1. The International 2017: 1. místo
  2. The International 2019: 2. místo
  3. EPICENTER 2017: 1. místo
  4. The Manila Major 2016: 2. místo
  5. The International 2018: 4. místo

Aktuální sestava:

MATUMBAMAN

Lasse Aukusti Urpalainen

listopad 2021

Carry

Dota 2

miCKe

Michael Vu

říjen 2019

Midlane

Dota 2

zai

Ludwig Wåhlberg

listopad 2021

Offlaner

Dota 2

Boxi

Samuel Svahn

říjen 2019

Soft Support

Dota 2

iNSaNiA

Aydin Sarkohi

říjen 2019

Hard Suppor

Dota 2

Související články: