Tal „Fly“ Aizik

Základní informace:

* 9. 3. 1993 | Izrael, Kanada

Tal „Fly“ Aizik patří mezi legendární hráče Dota 2. Jeho čtyři zlaté poháry z Valve Majorů a několikanásobná účast na světovém šampionátu mluví za vše. Svým náhlým odchodem z organizace OG v roce 2018 pobouřil velkou část esportové scény Doty 2.

Sociální sítě:

Aktuální tým:

Shopify Rebellion

prosinec 2022 – dosud
Hard Support

Oblíbení Dota hrdinové:

Oblíbené pozice:

HARD SUPPORT

Fly započal svou hráčskou kariéru okolo roku 2011, kdy byl na svém vrcholu MOBA titul s názvem Heroes of Newerth. Tal v té době reprezentoval organizaci Fnatic, ve které se shodou náhod nacházela další budoucí legenda Doty 2 s přezdívkou N0tail. Společně si na HoN kompetitivní scéně vybudovali poměrně silné postavení, problém však nastal, když z týmu odešel hlavní stratég a drafter. Této role se nakonec ujal Fly a zde započala jeho kapitánská kariéra. Nad každou herní situací, mechanikou či předmětem rád dlouhé hodiny přemýšlel, a tak se ve svém novém oboru neustále zdokonaloval.

Nerozlučené duo Fly a N0tail

V roce 2012 přešel Fly se všemi svými spoluhráči k Dotě 2. Stále byl však členem organizace Fnatic, u které je dnes veden jako jeden z nejdéle působících hráčů. Změna Flyova dresu přišla až s rokem 2014, kdy v té době nerozdělitelné duo Fly a N0tail vstoupilo do Team Secret. Tal nastoupil na roli offlanera, avšak jeho herní styl byl velmi versatilní a dokázal zastat téměř každou herní pozici. Těsně před koncem sezóny vybojoval Fly první místo na tier 1 turnaji XMG Captains Draft 2.0, odkud si tým Secret odnesl v té době pohádkových 96 860 dolarů. Několik týdnů poté se kariérní cesty Flye a N0taila rozdělily, neboť Tal přešel do organizace MeePwn´d. Zde nevydržel dlouho a na The International 2015 jsme ho mohli vidět reprezentovat barvy organizace CompLexity Gaming. Nakonec se bohužel opakoval stejný scénář jako u předešlých dvou ročníků TI, kdy byl Fly vyřazen hned v začátcích celého turnaje.

S N0tailem se Fly znovu shledal na konci srpna 2015, kdy společně utvořili tým (monkey) Business. Tal se zde ujal role hard supporta, kapitána a draftera v jedné osobě. Celek se začal až neuvěřitelnou rychlostí zlepšovat a hráči brzy poráželi jedny z nejlepších týmů na Dota 2 scéně. Jejich zápalu si všimla mladá evropská organizace OG a vzala je pod svá křídla. Netrvalo dlouho a úspěchy se začaly hrnout. 21. listopadu přišla první Talova výhra Valve události, kterou byl The Frankfurt Major 2015. Fly ve finále rozdrtil tým Secret 3:1 a poprvé se významně zapsal do historie Dota 2 esportu.

Aegis stále uniká

Druhý pohár z Valve Majoru putoval do sídla OG o sedm měsíců později, kdy Fly společně s N0tailem znovu porazil svého finálového vyzyvatele, jímž byla organizace Team Liquid. The International 2016 proto získal svého velkého favorita. Tala se však drželo jakési prokletí a ani na tomto prestižním šampionátu nepostoupil daleko. Odnesl si potupné 9.–12. místo, které nikoho z OG příliš neoslnilo. Koncem roku si Fly trochu spravil chuť po dominanci na Bostonském Majoru, odkud si OG odneslo svůj třetí zlatý pohár z Valve turnaje. Ten nejdůležitější s názvem Aegis se Flyovi bohužel stále vyhýbal a začaly se objevovat první pochybnosti.

Začátek sezóny 2017 přinesl další zlato na Majoru a organizace OG tímto překonala většinu Dota 2 rekordů té doby. Všichni členové OG, Fly a N0tail především, proto věřili, že rok 2017 bude konečně jejich a na světovém šampionátu předvedou svou skutečnou sílu a dominanci. Bohužel, Flyovo prokletí bylo nezlomné a ani tentokrát na TI neuspěl. Pochybnosti už nebyly pouze chvilkové myšlenky, které mu sem tam proběhly hlavou. Nyní to byl závažný problém, který se každým měsícem zhoršoval.

Pobouření Dota 2 scény

V létě 2018 se Tal rozhodl k činu, jenž poznamenal jeho kariéru na mnoho dalších let. Několik týdnů před zahájením The International opustil svého „bratra“ N0taila a přešel k americké organizaci Evil Geniues. Toto rozhodnutí bylo po dlouhou dobu jedním z nejčastěji psaných titulků různých článků a řešila ho téměř celá esportová scéna Doty 2. Tal byl většinou označován za hlavního antagonistu celého příběhu. Přece jen zradil své spoluhráče a organizaci, avšak z jeho úhlu pohledu nebylo ze situace jiné východisko. Fly chtěl konečně zvítězit na světovém šampionátu a organizace EG se jevila jako jediná schůdná možnost. Po několika letech se N0tailovi za svůj čin omluvil a uznal, že vše mohlo proběhnout více férově. Dále ale poukazuje na nepřiměřené množství nenávisti a nadávek, které ho sužovaly několik následujících let.

Po přestupu Fly skutečně dosáhl výrazného zlepšení ve výsledcích na The International 2018, kde nakonec obsadil úctyhodnou 3. příčku. Tu se chystal během následujících let zlepšit, avšak nakonec se bohužel shledal pouze s neúspěchem. U organizace EG přesto zůstal i následující 4 roky. Jedinou výjimkou byl jeho krátký přestup do týmu Talon Esports, po kterém Tal vyhlásil pauzu od kompetitivního hraní. Zpět do EG se vrátil v květnu 2022.

Sbohem Evil Geniuses

Po jeho návratu se organizaci podařilo zlepšit své výkony na regionálních turnajích. Celosvětový úspěch se však hráčům stále vyhýbal. Fly si tak odnesl neuspokojivé 9.–12. místo z PGL Arlington Majoru a stejnou příčku obdržel i na světovém šampionátu, odkud byl vyřazen peruánským celkem beastcoast. Takovou snůšku neúspěchů už nemohlo vedení organizace dále přehlížet. Situace vyeskalovala až do té míry, že se EG rozhodlo propustit celou svou aktivní soupisku. 

Fly se tak společně s dalšími celosvětově uznávanými hráči ocitl bez týmu a dosavadní „král“ Ameriky – EG přišel o svého legendárního kapitána. Nové zázemí nalezl Fly společně s dalšími třemi spoluhráči z Evil Geniues u mladé organizace Shopify Rebellion, která plánovala velkolepý příchod na kompetitivní Dota 2 scénu.

Hvězdnou soupisku zkompletoval jeden z nejlepších offlanerů na scéně – Jonáš „SabeRLight-“ Volek. Po jeho příchodu měla Shopify Rebellion v čele s legendárním kapitánem ty nejlepší předpoklady pro úspěšné znovuobsazení trůnu severoamerické Doty 2, které se stalo týmovým úkolem číslo jedna. 

Zajímavosti o hráči:

  • Společně s N0tailem byl prvním hráčem, který kdy vyhrál 4 prestižní Majory od Valve.
  • Jeho otec je váženou osobou v oblasti bojových umění. Patří totiž mezi zakladatele školy „Commando Krav Maga“, kde Fly dříve působil jakožto instruktor a dodnes se kontaktnímu sportu věnuje.
  • 14. března 2021 překonal hranici 10 000 MMR.
  • V roce 2013 se stal prvním izraelským profesionálním hráčem, který se kvalifikoval na The International. V té době hájil barvy organizace Fnatic.

Top 5 úspěchů:

  1. The International 2018: 3. místo
  2. The International 2019: 5.–6. místo
  3. Manila Major 2016: 1. místo
  4. The Frankfurt Major 2015: 1. místo
  5. The Kiev Major 2017: 1. místo

Reprezentované týmy:

Fnatic

březen 2012 – srpen 2014
Hard Support

Team Secret

srpen 2014 – prosinec 2014
Hard Support

MeePwn’d

leden 2015 – březen 2015
Offlane

CompLexity Gaming

květen 2015 – srpen 2015
Hard Support

(monkey) Business

srpen 2018 – říjen 2015
Hard Support

Evil Geniues

květen 2018 – listopad 2021
Hard Support

Evil Geniues

květen 2022 – listopad 2022
Hard Support

OG

říjen 2015 – květen 2018
Hard Support

Talon Esports

listopad 2021 – leden 2022
Hard Support

Shopify Rebellion

prosinec 2022- dosud
Hard Support

Související články: