Michał „Nisha“ Jankowski

Základní informace:

* 28. 9. 2000 | Polsko

Michał „Nisha“ Jankowski je polský profesionální hráč Doty 2, který několik let působil jako midlaner přední evropské organizace Team Secret. Když z týmu odešel, jeho pověst mu velmi rychle zajistila vstupenku do dalšího známého celku Team Liquid, který dodnes reprezentuje.

Sociální sítě:

Aktuální tým:

Team Liquid

prosinec 2022 – dosud
Midlane

Oblíbení dota hrdinové:

Terrorblade
Morphling

Oblíbené pozice:

MIDLANE

CARRY

Nisha začal profesionálně hrát již ve velmi mladém věku 15 let a velice rychle se dostal do popředí na polské scéně. Se čtyřmi kamarády působil v týmu Let´s Do It 4 roky, přičemž je střídavě přijímaly pod svá křídla různé menší evropské organizace jako Alternate aTTaX, Team Singularity nebo Team Kinguin. Právě s týmem Kinguin se kvalifikoval na několik DPC turnajů a udělal si tak ve světě dobré jméno. Při obměně sestavy organizace Team Secret tak dostal nabídku na pozici carry, kterou samozřejmě přijal. 

Život mezi světovou špičkou

Od té doby v rámci Secret vyzkoušel nejen pozici carry, ale rovněž mid. Kvalifikoval se na několik Majorů, přičemž velkou část z nich i vyhrál. Na The International 2019 si zahrál jako vůbec první Polák a hned získal 4. příčku. V roce 2020 díky své dominanci na midu vyhrál každý větší evropský turnaj a navíc získal i ocenění nejlepšího DPC hráče roku od Esports Awards. Ačkoliv další rok jeho dominance upadala, na The International dosáhl zatím svého největšího úspěchu, a to 3. místa, díky čemuž se Nisha stal nejbohatším polským esportovcem.

Začátkem roku 2022 však začala výkonnost týmu Secret znovu upadat a výsledky z regionální DPC ligy byly opravdu žalostné. Nad jejich účastí na světovém šampionátu proto visel výstražný otazník. V rozhodujícím momentu se však Nishův celek vzchopil. Nejdříve hráči vybojovali 3.–4. místo na prestižním a především finančně lukrativním turnaji Riyadh Masters 2022 a následně ovládli tzv. „Last Chance Qualifier“ na světový šampionát.

Finalista světového šampionátu

Během skupinové fáze The International 2022 vyšlo najevo, že tým Secret dokázal obnovit svou skvělou herní formu z předchozích let a z druhého místa v tabulce zahájil svou cestu do finále světového šampionátu. Zde Nisha nastoupil proti evropskému rivalovi – týmu Tundra Esports, který ho již během hlavní části turnaje jednou porazil. Všemi očekávané grand finále bohužel nemělo dlouhého trvání. V daný moment se totiž hráči Tundra Esports ukázali jako jednoznačně nejlepší tým na světě a ze vzájemné B05 série odešli neporaženi.

Změna zázemí

Nisha si tak odnesl skvělé 2. druhé místo, které se stalo jeho dosud nejlepším umístěním ze světového šampionátu. Všechny proto šokovola zpráva, že po takto skvělém úspěchu se společné cesty Nishy a týmu Secret rozešly. Polská superstar byla po čtyřech dlouhých letech opět k mání a nesáhl po ní nikdo jiný než další věhlasný evropský celek s názvem Team Liquid. Tento tým Nisha společně se Secret obral v roce 2022 o postup do finále světového šampionátu.

I přesto ho reprezentace Liquidu uvítala s plnou parádou. Hráči si ihned padli do noty a to především na herním poli, kde začali bez výjimky drtit jakoukoliv možnou konkurenci. Z prvního místa v regionální DPC lize tak automaticky postoupili na Lima Major 2023, velký zahajovací turnaj daného roku.

Nisha zde předvedl absolutně fenomenální výkon a společně se svými novými spoluhráči hladce vystoupal až k poslednímu duelu horní části pavouka. Ten mu měl zajistit přímou vstupenku do závěrečného grandfinále. Bohužel nešťastnou shodou náhod přišel tým Liquid v tento veledůležitý moment o svého soft supporta Boxiho, který musel turnaj ze zdravotních důvodů okamžitě opustit. V dalších zápasech za něj zaskakoval náhradník, který ale nedosahoval požadovaných kvalit, a tak se musel Nisha spokojit s „pouhým“ druhým místem.

Zajímavosti o hráči:

  • Jeho bratr Przemysław „Supreme“ Jankowski se také snažil prorazit na kompetitivní scéně Doty 2.
  • Je prvním polským esportovcem, který si zahrál na hlavním pódiu turnaje The International.

Top 5 úspěchů:

  1. The International 2022: 2. místo 
  2. The International 2021: 3. místo 
  3. The International 2019: 4. místo 
  4. Riyadh Masters 2022: 3.–4. místo
  5. MDL Disneyland® Paris Major: 1. místo 

Reprezentované týmy:

Let’s Do it

2014 – březen 2015
Midlane

Let’s Do I

duben 2017 – květen 2017
Midlane

Let’s Do It

srpen 2017 – září 2017
Midlane

Let’s Do It

červen 2018 – září 2018
Midlane

Team Liquid

prosinec 2022 – dosud
Midlane

Alternate aTTaX

březen 2015 – duben 2017
Midlane

Team Singularity

květen 2017 – srpen 2017
Midlane

Team Kinguin

září 2017 – červen 2018
Midlane

Team Secret

září 2018 – prosinec 2022
Midlane

Související články: