Třetí hrací den play-off The International se zapíše do historie československého esportu. Oliveru „Skiter“ Lepkovi se totiž na nejprestižnějším Dota 2 turnaji podařilo prorazit mezi tři nejlepší týmy na světě. Naděje na to, že si jeden z domácích zástupců sáhne na Aegis je tedy i navzdory vypadnutí Miroslava „BOOM“ Bičana větší než kdy předtím.
Tundra Esports nastoupila do turnaje téměř s nulovými očekáváními. Špatné herní výkony na Riyadh Masters a Arlingtonském Majoru jasně poukazovaly na to, že Oliver „Skiter“ Lepko bude mít co dělat, aby se svým týmem nevypadl již během skupinové fáze. Když se však Tundra dokázala do play-off probojovat a to rovnou z prvního místa ve skupině, v nitru všech českých a slovenských fanoušků začala vzkvétat naděje. Po debaklu vítěze druhé skupiny, Evil Geniuses, však bylo třeba nadšení na chvilku utišit a počkat si, jak se nám Tundra představí během play-off. Po dominantním přejezdu OG, kteří již letos vyhráli dva prvoligové turnaje, však bylo jasno – Tundra je zpět na koni a její pověstná herní forma na mezinárodních turnajích je lepší než kdy předtím. Dnešním dnem však stáli před svou největší zkouškou, kdy se měli postavit dosud nejlépe se prezentujícímu se čínskému týmu na The International, Aster.
Forma Aster byla sama o sobě podobným překvapením jako výkony Tundra Esports. Aster byli na poli čínského regionu vždy zastíněni dominantními výkony PSG.LGD a nikdo od nich neměl příliš velká očekávání. Poté co ale zvládli porazit tým Liquid a zůstali jako jediný čínský tým v horní části pavouka, si kousek pozornosti urvali i pro sebe. V první hře série proti Tundře však narazili již v samotném začátku. Skiterův tým zápas otevřel svou pověstnou dominancí linek, kde si na svou stranu získal drobnou výhodu na zlaťáky a především kontrolu nad mapou, čímž zabraňoval Du „Monet“ Pengovu Slarkovi ve farmení. Čínský celek však s příchodem střední fáze hry zvládl zápas srovnat a útok Tundry po dokončení důležitých předmětů odrazit.
Celé utkání se tak dostalo do patové situace, kdy se žádný z týmů nechtěl pouštět do velkých akcí. Týmu Aster však nakonec došla trpělivost a ve 34. minutě zápasu zaútočili na Tundru v jejich trianglu, což se jim krutě vymstilo. Evropský celek zvládl celou potyčku vyhrát a skrze zisk Aegisu převzít otěže zápasu. Jakýkoli pokus Asteru o návrat do zápasu pak zastavil Neta „33“ Shapira na svém Doomovi, který zvládl dokončit svůj Aghanim’s Scepter. Ten se pro hráče týmu Aster ukázal býti neřešitelným problémem a nezbývalo jim tedy nic jiného, než zkusit štěstí ve druhém zápase.
Druhý zápas vypadal pro čínský celek o něco nadějněji. Poněkud podivný výběr hrdinů od Tundry, která prioritizovala trojici farmících hrdinů Slark, Broodmother a Zeus, zpočátku příliš nefungoval. Aster měl na všechny akce Tundry odpověď, což nasvědčovalo tomu, že se bude jednat o rychlý přejezd, který nás posune do třetí hry. Jakmile však Martin „Saksa“ Sazdov dokončil Blink Dagger, začala se situace otáčet ve prospěch Tundry. Na svém Tinym totiž dokázal nacházet parádní odchyty na Zeng „Ori“ Jiaoyangova Storm Spirita a postupně tak vytlačoval čínské hráče zpět na jejich stranu mapy.
Klíčová potyčka poté nastala u stanoviště týmu Aster, kdy se čínskému celku povedlo odchytit 33. Zatímco téměř každý by v tento moment očekával ústup Tundry, Skiter na svém Slarkovi zavelel k útoku a za zisku ultra killu celou potyčku pro svůj tým vyhrál. Tím Skiter posunul Aster do velkého deficitu, ze kterého se již nezvládli vzpamatovat a napsal tak historii nejen pro svou organizaci, ale i pro československý esport, dostal se totiž mezi trojici nejlepších týmů světa.
O něco smutnější příběh čekal během třetího hracího dne play-off na posledního zbývajícího českého zástupce na turnaji, Miroslava „BOOM“ Bičana. Se svým týmem Gaimin.Gladiators se v sérii proti OG probojoval až do třetí mapy série. V ní se zvládl poměrně rychle ujmout kontroly celého zápasu a již během 20. minuty útočit na základnu OG. Ti si ale zvládli zachovat chladnou hlavu a útok GG úspěšně odrazili. Jelikož byla kompozice GG závislá na rychlém tempu v raných a středních fázích hry, jednalo se pro BOOMův tým o velký problém. V žádné z dalších potyček již nezvládli na svého soupeře najít recept a poté, co měli vítězství na dosah ruky, se bohužel museli s turnajem rozloučit. Jakkoli však může BOOMův výkon na turnaji působit v porovnání se Skiterem zanedbatelně, pro GG je postup ze skupin a následná porážka Fnatic nad očekáváním dobrým výsledkem, který od relativně nového evropského celku nikdo nečekal.
OG se ve svém dalším zápase utkají s týmem Liquid, jenž si po vyrovnané sérii zvládl poradit s Entity, kteří na The International nezvládli najít svou předešlou formu z Arligtonského Majoru. Garantovanou účast evropského týmu ve finále pak potvrdil tým Secret, jenž si bez větších problémů poradil s černým koněm turnaje, peruánskými Thunder Awaken.
Play-off se slovenským komentářem můžete sledovat na streamu Petera „c1RcA“ Trávnika.
Zdroj náhledového obrázku: twitch.tv