Dětem bylo umožněno vstoupit do herního kasina, loterie je vítaly s plnou parádou a rodiče nevědomky přispívali na stále častější „chození do kina“. Takhle nějak si můžete představit rannou fázi CS:GO gamblingu. Když se v roce 2013 objevily první webové stránky, které umožnovaly obchodovat s vizuálními předměty, či je využít při hazardních hrách, vypadalo vše jako super vtípek. Ten se brzy změnil v oblíbenou zábavu mnoha lidí a bohužel netrvalo dlouho, než začaly vyplouvat na povrch temná úskalí tohoto podniku, o kterých nikdo dosud nevěděl, anebo vědět nechtěl.
Mezi lety 2014 až 2016 narostl hazardní průmysl se CS:GO skiny do neskutečných rozměrů. Co se zprvu jevilo jako malé pozdvižení pro pár nadšenců, přešlo brzy do podvědomí statisíců hráčů a na internetu kolovalo obrovské množství reklam, jež ukazovaly různé hazardní stránky. Hlavním důvodem pro tento růst byla novota celého odvětví. Ta zaručovala téměř nulovou regulaci zákonem a veřejně provařených problémů bylo taky pomálu.
Legislativně to měli provozovatelé stránek velmi dobře promyšlené. Aby byla určitá aktivita považována za loterii, musí splňovat tři základní body – velkou míru náhody, špatný sázecí poměr pro samotného hráče a pořádnou výši sázek.
Právě poslední zmíněný faktor mohl za to, že CS:GO gambling nebyl „správnou“ formou loterie. Hráči vsázeli videoherní kosmetické předměty, a ty jsou přece bezcenné. Nebo alespoň to si zprvu většina okolních lidí myslela. Pokud jste však četli jeden z minulých článků, kde jsem se věnoval ekosystému skinů v CS:GO, tak víte, jak bláhová je tohle myšlenka, a že některé vzácné kosmetické úpravy zbraní lze prodat za tisíce dolarů. Přímá konverze skinů na peníze je proto více než jednoduchá a herní předměty tak mohou velice dobře nahradit libovolnou měnu z reálného světa. Dnes si za ně koupíte klidně i drahé auto.
Z historie víme, že všechno hezké jednou končí a to obzvláště, když je to tak riziková a problémová oblast, jako jsou neregulované hazardní hry.
V nadpisu článku jsem vám slíbil nějaký pořádný skandál. Pojďme se proto podívat rovnou na ten největší z nich, který vyburcoval k zákroku giganty, jako je herní obchod Steam, či streamovací platforma Twitch a přilákal pozornost několika zákonodárců z různých zemí.
V příběhu budou figurovat dvě hlavní postavy, které na internetu vystupují pod přezdívkami „TmarTn“ a „ProSyndicate„. Ti během roku 2015 naskočili na vlnu CS:GO hazardu a začali své fanoušky zasypávat kvantem obsahu, kde figurovaly absolutně přehnané reakce, skiny za tisíce dolarů a reklamy na různé hazardní stránky, se kterými měli naši „hrdinové“ uzavřenou spolupráci.
Ještě koncem stejného roku přišla dvojice s nápadem vytvořit vlastní hazardní stránku, a takto vzniklo dnes již nechvalně známé – CS:GO Lotto. Velký průšvih byl, že se o vlastnictví této stránky ani jeden z dvojce nepřihlásil a TmarTn dokonce zahrál na své fanoušky velice promyšlené a ulhané divadlo.
Ve svém videu vypráví historku, jak CS:GO Lotto náhodně objevil s kamarádem a vyhrál na stránce pár desítek dolarů. Rozhodl se tedy napsat majiteli stránky, zda může ze svých hazardních her tvořit obsah na platformu YouTube, kde má velkou fanouškovskou základnu. Tento „vlastník“ mu samozřejmě vyhověl a rovnou mu prý nabídl možnost spolupráce.
A tak se začalo točit. Obrovský zástup především dětských fanoušků se vrhnul zkusit své štěstí na CS:GO Lotto a peníze se jen hrnuly.
V polovině roku 2016 celá načančaná bublina praskla. Několik chytrých lidí dohledalo jména skutečných majitelů hazardní stránky a čekalo na ně velké překvapení v podobě našich hrdinů TmarTna a ProSyndicata, kteří se dříve dušovali, že stránku objevili úplnou náhodou.
Zprvu přišlo zapírání: „My jsme vždy a jasně říkali, že stránku vlastníme.“ Podobné věty jsme později slýchali často, jenže celé to působilo poněkud zvláštně a falešně. Nejspíše z důvodu, že se při těchto slovech procházel TmarTn po své několikamilionové nemovitosti a doplňoval to povídáním o morálních hodnotách. Lidé přitom věděli, že nedávno musel smazat většinu svých starých videí, kde vyprávěl lživé příběhy o jeho „náhodném“ nálezu stránky CS:GO Lotto. Nakonec došlo i na omluvu, která diváky pobouřila snad ještě více, a proto byla také velice rychle smazána. Internet si naštěstí pamatuje spoustu věcí, takže není problém něco takového dohledat.
Jedna z dalších věcí, která se po tomto skandálu změnila, byly smluvní podmínky stránky CS:GO Lotto. Dříve se zde vyskytoval výrok, že hazardní hraní jsou povoleny pro všechny starší třinácti let. Toto číslo však nevypadá podle většiny zákonů o hazardu jako moc velká pohoda. TmarTn samozřejmě všechny ubezpečil, že na jeho stránce nebylo nikdy možno vsázet v tak mladém věku. Tím pádem je ale podivné, že světem koluje tento zajímavý obrázek z CS:GO Lotta.
Sešlo se toho hodně. Byla podána veřejná žaloba na vývojáře studia Valve, kteří stojí za celou franšízou Counter-Strike a spravují herní platformu Steam. U soudu však případ dlouho nevydržel, neboť listina poukazovala na Valve jakožto na vědomého partnera hazardních stránek s CS:GO skiny, což nikdy nebyla pravda. Vývojáři sice vždy podporovali svobodu své platformy, avšak k hazardnímu hraní nikdy nenabádali.
Přesto bylo studio donuceno provést určitá opatření. Vývojáři rozeslali dopisy všem majitelům známých hazardních stránek s žádostí o ukončení všech aktivit s herními skiny. Druhý krok byl už poněkud zásadnější. Přišlo časové omezení na výměnu herních předmětů, takže pokud jste od hráče obdrželi skin, nemohli jste ho předat dál dokud neuběhlo celých sedm dní. Hazardním webům byl navíc zamezen přístup do Steam API, pomocí kterého mohly stránky nahlížet do inventářů hráčů a celé výměně dodával větší pocit bezpečí.
K veřejným prohlášením se přidala i největší streamovací platforma Twitch. Společnost vytroubila do světa, že gambling nebude na její stránce nikdy podporován. Bohužel si dnes už Twitch zjistil, kolik peněz si může z tohoto rizikového odvětví vydělat, a tak daroval hazardnímu hraní jeho vlastní kategorii…
Když světem proletěl skandál ohledně CS:GO Lotta, přišlo v rámci ceny skinů lehké ochlazení. V dnešní době jsou však znovu na maximech a celé odvětví funguje zase jako dřív. Ano, je zde pár rozdílů jako například větší množství regulací a zákonů, hazardní stránky s herními předměty si musí více kontrolovat, aby u nich náhodou netrávili svůj čas nezletilí jedinci a všem aktivitám narostla ve větší, či menší míře bezpečnost.
Popularita CS:GO hazardu navíc znovu rapidně stoupá.
Videí a streamů neustále přibývá a jejich diváci přesto nemají dost. Jeden z největších tvůrců na platformě Twitch s přezdívkou „xQc“ nedávno obdržel nepříjemný telefonát od svého otce. Ten ho upozornil, že hazardním hraním přišel už o neskutečných 1,8 milionu dolarů, které protočil během jediného měsíce. Doma to nejspíše nebylo lehké vysvětlování. Na jednom z podcastů své kolegyně „Pokimane“ navázal xQc na vážnou notu, kterou u něj často nevídáme a krátce se rozmluvil na téma své závislosti na hazardu.
CS:GO gambling je proto i nadále šedou zónou gamingu. Různých podfuků, či „scamů“ je ve světě internetu pořád obrovské množství, takže přehnaná opatrnost je na místě. Pokud se do podobných aktivit na hazardních stránkách chcete pustit, radši si prosím dobře rozmyslete, zda je stránka věrohodná a nejedná se o jeden velký podvod. Stejně bych ale spíše doporučil navštívit s reálnými penězi komunitní obchod na Steamu. Zde se nachází téměř nepřeběrné množství skinů a pokud nehledáte nějaký exotický kousek, tak budete ve svém nakupování určitě úspěšní. Nebo můžete poslat peněžní obnos na některou z charit. O peníze stejně ve většině případech přijdete a takhle budou alespoň použity na dobrou věc.
Pokud Vás ani tohle nepřesvědčilo, tak vám jen popřeju hodně štětí.