Arlingtonský Major byl posledním DPC turnajem organizovaným Valve před hlavní událostí sezóny v podobě The International. Kromě určení zbývajících osmi týmů, jenž se na každoročně největší turnaj v Dotě kvalifikovaly skrze přímou pozváku, dal Arlingtonský Major také ochutnat sílu všech světových regionů, neb tentokrát nechyběly čínští zástupci. Vítěz však mohl být jen jeden, a tím se po finálové sérii stal po dlouhé době současný světový šampion tým Spirit.
Team Spirit zvítězili na Arlingtonském Majoru a odnáší si největší část finanční odměny v hodnotě 200.000 dolarů. Ve finále proti nim stál jejich dobře známý sok, čínská jednička PSG.LGD, která i přes klopýtnutí ve své domácí lize začínala nabírat na síle a poté co ovládla Riyadh Masters, si plánovala dojít i pro vítězství na Arlingtonském Majoru. Přestože po cestě do finále ztratili pouhé dvě mapy a samotné Spirit ve finále horní části pavouka přesvědčivě porazili, východoevropská sestava nakonec po vzoru loňského The International dokráčela do grandfinále skrze spodní část pavouka a i tentokrát PSG.LGD zvládli porazit.
V průběhu celého turnaje existovaly v zápasech proti PSG.LGD pouze dva scénáře. V prvním z nich drtila čínská jednička svého soupeře již od začátku, v tom druhém naopak dostal soupeř pod kontrolu rané fáze zápasu, PSG.LGD ale zvládli hru zpomalit a následně se pečlivě zahranými potyčkami vrátit zpátky. Že jsou PSG.LGD schopni hru otočit z jakkoli nepříjemné pozice si Spirit vyzkoušeli již ve vzájemném střetu ve finále horní části pavouka. V první hře grandfinále naopak dostali rychlou stopku a stejně začínala vypadat i hra číslo dvě. V jednom z nejvypjatějších zápasů celého turnaje však Spirit zvládli otočit celou situaci a po dlouhých 75 minutách zápasu vrátit PSG.LGD úder jejich vlastní medicínou.
Něco takového nejspíše nalomilo psychiku čínského celku, který do této doby v žádné z her takto neztratil kontrolu a následující zápasy se dopouštěl až necharakteristických chyb, které je nakonec stály celou sérii. Tým Spirit tak podruhé v řadě připravil PSG.LGD o jejich titul na prvoligové Valve události a po úpadku formy táhnoucím se skrze většinu herní sezóny opět potvrdil svou pozici nejsilnějšího týmu na světě.
Kromě samotných účastníků finále si však svou zmínku zaslouží i některé z níže umístěných týmů, které předvedly výkony nad svá očekávání. Jihoamerický celek Beastcoast patřil historicky k týmům, které sice zvládnou podávat konzistentní výkony ve svém domácím regionu, na mezinárodních turnajích však obsazují spíše spodní příčky. Na Arlingtonském Majoru se však dokázali skrze dvě série prokousat až na sdílené 5.-6. místo, které jim následně zajistilo přímou pozvánku na The International.
Na stejné příčce se umístil i západoevropský tým Entity. Tato relativně nová sestava postoupila do první divize západoevropské DPC ligy teprve během letošního jara, aby se následně v jejich první sezóně rovnou kvalifikovala na Major. Přestože se samotní hráči nechali slyšet, že na takto velkou událost jedou zejména nabrat zkušenosti a také si užít zábavu, svým výkonem nakonec všechny pozitivně překvapili. Pro českého diváka se navíc tato sestava stala o to více lukrativní díky akvizici Jonáše „SaberLight“ Volka, který kvůli problémům s vízy Ivana „Pure“ Moskalenka zaskakoval na pozici carry. Možná i právě díky němu nabrala celá sestava nový dech a strategie, které SaberLight do týmu přinesl nakonec dovedly celou sestavu až na sdílené 5.-6. místo.
Oliveru „Skiter“ Lepkovi se oproti jeho českému kolegovi příliš nedařilo. Po konci letní sezóny západoevropské DPC ligy se Tundra Esports potýká s velkým poklesem formy a po Riyadh Masters je Arlingtonský Major druhým turnajem, ve kterém nezvládli postoupit ze skupinové fáze. Zda se jedná o nefungující týmovou chemii, či si hráči dávají pauzu od aktivnějšího hraní, aby se šetřili na The International, to vše ukáže jen čas.
Zdroj náhledového obrázku: dotesports.com