Erik „tOfu“ Engel

Základní informace:

* 14. 8. 1996 | Německo, Jižní Korea

Erik „tOfu“ Engel je profesionální hráč Doty 2. Během svého života vyzkoušel několik kompetitivních titulů, avšak vytouženého úspěchu se dočkal až začátkem roku 2022. Dnes hrdě reprezentuje organizaci Gaimin Gladiators.

Sociální sítě:

Aktuální tým:

Gamin Gladiators

únor 2022 – dosud
Soft Support

Oblíbení Dota 2 hrdinové:

Rubick
Mirana

Oblíbené pozice:

SOFT SUPPORT

HARD SUPPORT

Erik je ve světe esportu považován za naprostý unikát, neboť se během života pokusil proniknout v několika kompetitivních titulech, které dokonce nespadaly ani do stejného herního žánru. První zkušenosti s esportovou scénu nabral ve velmi útlém věku, kdy se věnoval především hře Counter Strike: Source. Příliš úspěchů však nezískal, a tak zamířil vyzkoušet své schopnosti v MOBA hře League of Legends. U tohoto titulu vydržel podstatně déle a poprvé si vybudoval malou hrstku fanoušků. Ty si získal svým jedinečným herním stylem a charakterem člověka, který většinou plave proti proudu většiny. tOfu se totiž mimo klasických 5v5 zápasů věnoval spíše turnajů, kde proti sobě stáli dvojce nebo osamocení jedinci.

Na kompetitivní scénu Doty 2 přesedlal až v roce 2020, kdy se objevil na několika menších turnajích. Jeho úctyhodné hráčské schopnosti však stačily k tomu, aby byl přijat do týmu Hellbear Smashers, který se měl pokusit vybojovat vstupenku na světový šampionát skrze regionální kvalifikaci. Před touto rozhodující událostí ještě Erik stihl vyhrát několik tier 3 turnajů a poprvé byl za své hraní kompetitivního titulu obdarován poměrně slušným peněžním obnosem. Kvalifikace na The International 2021 se však jeho celku nevyvedla úplně podle přestav a tOfu z týmu odešel.

Jeho novým domovem se stalo uskupení s názvem Team Tickles, kde se sešli velmi nadějní hráči evropského regionu. Brzy vyšlo najevo, že si Erik snad nemohl vybrat lépe, neboť obsadil krásné druhé místo v první divizi DPC ligy. Jeho tým byl následně přijat do organizace Gaimin Gladiators, kde se hráčům dostalo stálého zázemí a ideálních podmínek pro trénink. Noví členové se organizaci odměnili výhrou v regionálním finále DPC ligy a úctyhodným 4. místem na Majoru ESL One Stockoholm čímž si zajistili postup na světový šampionát.

Na svém prvním světovém šampionátu tOfu vybojoval poměrně slušnou 9. – 12. příčku, kterou se rozhodl v následujícím ročníku posunout zase o kousek výše. Svou pozici pro splnění toho těžkého úkolu si upevňoval již začátkem herní sezóny 2023, kdy se s týmem Gaimin Gladiators málem probojval až k titulu evropské jedničky – jeho jediným přemožitelem byli rivalové z týmu Liquid . S těmi se následně střetl i během semifinálového a finálového duelu na první prestižní události daného roku, kterou byl Lime Major 2023. Příhodnou shodou náhod byl v obou zápasech celek Liquid oslaben, v soupisce zaskakoval náhradník, a tak si tOfu mohl dojít pro svou historicky druhou zlatou trofej z prestižního Dota 2 Majoru.

Zajímavosti o hráči:

  • Dříve se jeho kariéra profesionálního hráče ubírala k titulu Counter Strike: Source, od kterého přešel k League of Legends a následně zakontvil u Doty 2.
  • V květnu 2021 překonal hranici 10 000 MMR.
  • V červenci 2022 překonal hranici 11 000 MMR.
  • Jeho přezdíka „tOfu“ je zkrácenina anglických slov „The One Fluffy Unicorn“.

Top 5 úspěchů:

  1. The International 2022: 9. – 12. místo
  2. Lima Major 2023: 1. místo
  3. Saudi Esports Federation Cup Season 1: 1. místo
  4. ESL One Stockholm 2022: 4. místo
  5. DPC WEU 2021/2022 Tour 1: Regional Final: 1. místo

Reprezentované týmy:

EURONICS Gaming

květen 2020 – leden 2021
Soft Support

Team Tickles

listopad 2021 – únor 2022
Soft Support

Hellbear Smashers

leden 2021 – listopad 2021
Hard Support

Gaimin Gladiators

únor 2022 – dosud
Soft Support

Související články: