Kečup si vede překvapivě dobře, některé zubní pasty ještě lépe.
Najít nejlepší teplovodivou pastu může být složité, ale někteří lidé jsou odvážnější a fantazii nekladou meze. Příkladem může být např. nadšenec, který nedávno rozšířil své hledání teplovodivé pasty pro grafickou kartu o několik zajímavých látek. Přesněji se jednalo o termální podložky v podobě sýru, kečupu, zubní pasty, masti na opruzeniny a dokonce i brambory. Tímto vznikla zajímavá a zábavná studie chlazení GPU látkami, které rozhodně nejsou bezpečné pro dlouhodobé používání.
V testovacím systému byl použit Radeon R7 240 s TDP 30 W, přičemž teploty byly naměřeny při pětiminutovém běhu benchmarku Furmark. Tyto testy jako takové nejsou zrovna dobrým ukazatelem dlouhodobé proveditelnosti použití brambory k chlazení čipu, takže jednu věc si ujasněme: Doma to nezkoušejte.
Uživatel se podělil o tabulku s výsledky, včetně 22 různých testovaných materiálů tepelné „pasty“. Seznam zahrnuje několik standardních tepelných podložek různých velikostí, včetně Arctic TP2 0,5 mm, 1 mm, 1,5 mm, Arctic TP3 1 mm, 1,5 mm, EC360 Blue 0,5 mm, EC360 Gold 1 mm, EKWB 0,5 mm a podložky Thermal Grizzly Minus 8.
Když máme tyto relativně bezpečné volby za sebou, přicházejí na řadu neobvyklé látky, které nejsou určeny pro tyto účely, včetně oboustranné hliníkové měděné pásky, plátků sýra, plátků brambor, kečupu, měděné pasty a Penaten Creme na opruzeniny.
Nadšenec také použil širokou škálu zubních past, včetně několika značek, které možná neznáte, například Amasan T12, Silber Wl., Kupferpaste a zubní pastu bez názvu a bez označení.
Nejhůře dopadly samozřejmě téměř všechny položky týkající se potravin až na kečup, který si vedl nad očekávání dobře.
Několik položek způsobilo, že GPU dosáhla throttlingu (omezení výkonu), kvůli přehřátí, když teplota v GPU vylétla až na 105 °C, a to včetně plátků sýra a plátků brambor. Některé termální podložky si také nevedly dobře, k throttlingu došlo u 0,5mm termální podložky EC360 Blue, 0,5mm podložky EKWB, 1mm podložky Arctic TP2, 1,5mm podložky Arctic TP2 a měděné pásky Thermal Grizzly Minus 8 1,5mm. Oboustranná hliníková lepicí podložka byla tím nejhorším vůbec – způsobila celé vypnutí systému. Problematické byly také Pentaten Creme (na opruzeniny) a měděná pasta.
Zbytek tepelných aplikací však byl funkční a nijak GPU “neškrtil”. Patří sem 0,5mm tepelná podložka Arctic TP2, 1mm tepelná podložka Alphacool Apex, 1mm tepelná podložka Arctic TP3, 1mm tepelná podložka EC360 Gold a 1,5mm tepelná podložka Arctic TP3. Všechny tyto tepelné podložky udržovaly teplotu GPU v rozmezí 61 až 79 °C.
Různé druhy zubních past si vedly také slušně, přičemž Amasan T12 se dostala na špičku při 63 °C, Silber Wl. paste při 65 °C a nejhorší byla obyčejná pasta bez názvu, která dosáhla 90 °C. Překvapivě výjimečně dobře si vedl kečup, který udržel GPU na 71 °C.
U běžné termální pasty byli dva soutěžící – Arctic MX-4 a Corsair TM30. Nepřekvapivě obě udržely R7 250 na nejchladnější teplotě ze všech, s výsledkem 49 °C, resp. 54 °C.
Zdroj: tomshardware.com