Základní informace:

* 25. 4. 1992 | Finsko

Organizace Fnatic je na v esportovém světě jednou z nejstarších a nejváženějších a její Dota 2 sekce existuje již od samotného počátku toho úspěšného titulu od Valve. Hráči Fnatic několik let dominovali SEA regionu, a tak měli postup na nejprestižnější turnaje vždy zajištěn. Přesto se jim za celou dobu svého působení nepodařilo vybojovat byť jen jedinou hodnotnou trofej, a tak v únoru 2023 opustil tým Fnatic kompetitivní Dota 2 scénu.

Sociální sítě:

Své první krůčky na poli kompetitivního MOBA titulu s názvem Dota 2, uskutečnila organizace Fnatic v listopadu 2011, kdy nabrala srbskou sestavu GamersLeague. Hráči však nedokázali zajistit požadovaný úspěch. Brzy tak došlo k jejich nahrazení pěticí esportovců ze hry Heroes of Newerth, jenž se rozhodli přeorientovat svou profesionální kariéru na Dotu 2. Mezi členy tohoto nového celku se vyskytovala dnes již legendární jména jako Johan „Notail“ Sundstein, či Tal „Fly“ Aizik.

Odchod z Evropy

Sestava se rychle dostala do čela evropské scény a dvakrát účinkovala i na The International, ovšem bez výrazných úspěchů. Po rychlém vyřazení na světovém šampionátu v roce 2014 se tým rozpadl a na začátku dalšího roku, rozhodlo vedení organizace o přijetí bývalých hráčů EHOME, kteří hráli pod jménem své rodné země – Team Malaysia. Z tohoto důvodu Fnatic nakonec přesunuly svou Dota 2 sekci do jihovýchodní Asie.

V SEA regionu se z Fnatic rychle stal dominantní tým, který v několika obdobích byl takřka neporazitelný. V jeho řadách se vystřídali i elitní hráči jako MidOne, Abed, iceiceice nebo Mushi, který velel týmu Fnatic na The International 2016. Odkud si organizace odnesla svůj dosavadní nejhodnotnější úspěch na poli kompetitivní Doty 2. Během šampionátu dokázali její hráči porazit několik věhlasných celků, a nakonec turnaj opustili na 4. místě – vyřadil je jeden z následných finalistů celého turnaje.

Úspěchy na domácí scéně střídá vyhoření na té světové

Přestože organizace Fnatic patřila k dlouhodobě nejsilnějším týmům SEA regionu, tak se jí zisk byť jen jediné trofeje z kteréhokoliv prestižního Dota 2 turnaje stále vyhýbal. Začátkem roku 2023 nastal kolaps a místo zlepšující tendence nabrala hráčská výkonnost přesně opačný směr. Z první divize regionální DPC ligy si hráči odnesli na jejich poměry téměř nemyslitelnou 8. příčku a automatickou degradaci do divize nižší. Po tomto průšvihu došla vedení organizace trpělivost. 10. února 2023 se proto rozhodla z kompetitivní Dota 2 scény na nějakou dobu stáhnout – propustit všechny své hráče.

Top 5 úspěchů:

  1. The International 2016: 4. místo
  2. The International 2021: 9. – 12. místo
  3. The International 2019: 13. – 16. místo
  4. The International 2022: 13. – 16. místo
  5. The Manila Major 2016: 5. – 6. místo

Aktuální sestava:

Momentálně organizace nevlastní žádnou aktivní hráčskou Dota 2 sestavu.

Související články: