Po měsíci přicházíme s novým přírůstkem do „Atlasu scamů“, kde se tentokrát zaměříme na metodu využívající podvodných profilů.
Stalo se vám někdy, že vás na Steamu oslovil “známý obchodník“, který se pokusil okrást vás o vaše herní itemy do posledního centu? Pořídili jste si nové skiny do hry CS:GO a přišlo vám mnoho žádostí o přátelství od neznámých uživatelů? Věřím, že určitě nejednou se někomu z vás něco podobného přihodilo, proto si dnes podrobně připomene známou a často užívanou metodu mezi zloději, na kterou je potřeba si stále dávat velký pozor!
Tento celosvětově známý scam využívající falešné identity používá v roce 2023 stále spousta zlodějů, kterým se i přes častá upozornění na tyto metody daří okrádat mnoho naivních lidí.
Ve většině případů vás zloděj kontaktuje přes Steam účet, který na první pohled vypadá velice důvěryhodně (vysoký level, spousta drahých skinů v inventáři, doporučení na profilu, atd…), není to však podmínkou! Může vás kontaktovat i prostý nulový profil vydávající se za admina VALVE či případně za vlastníka některé z hazardních stránek, ověřeného obchodníka atd.
Avšak finální konverzace pokusu o podvod se může u různých zlodějů lišit:
Někdy můžete být pozváni přes falešný odkaz do turnaje o tisíce Eur, který vám po následném přihlášení odcizí celý účet či vybílí kompletně inventář, jindy zase můžete mít údajně duplicitní položky, které je potřeba prověřit tak, že poskytnete důležité informace o vašem profilu nebo skin zašlete k prověření zloději. Poté vás může kontaktovat “ověřený“ obchodník, který vám za vaše skiny nabídne nepředstavitelné peníze, dále například vlastník hazardní stránky, který vám nabídne sponzorství na jeho stránce a jiné.
V případě, že tato situace nastane a budete někým takovým kontaktováni, rozhodně nejlépe uděláte, když danou osobu automaticky zablokujete. Poněvadž v nejhorším případě, kdybyste nezvládli pokušení odolat a zloději naletěli, můžete přijít nejen o celý inventář, ale také o váš herní účet.
Je důležité zmínit, že s touto metodou scamu se lze setkat i na jiných platformách než je Steam. Dalším nejčastějším místem, kde se lze snadno nechat okrást, jsou všechny dostupné sociální sítě, především herní skupiny a stránky na Facebooku nebo Instagramu.
Kdo je to prostředník alias middleman? Je to ve většině případech známá ověřená osoba, která má na starost zajistit, aby obchod mezi dvěma neznámými uživateli (kupcem a prodávajícím) proběhl v pořádku bez jakýchkoliv nepříjemných okolností.
To zní samozřejmě krásně a jednoduše, ale existují i tací lidé, kteří v případě obchodu se snaží navrhnout svého “ověřeného“ kamaráda jako prostředníka pro nadcházející obchod, aby společně okradli nevinného kupce či prodejce.
Falešný prostředník může díky svým přátelům získat potřebné falešné doporučení (+rep), které v dnešní době některým lidem stačí k tomu, aby kývli na následující podmínky obchodu. Tato falešná doporučení zajistí možnost ujmout se funkce prostředníka mezi dvěma dalšími uživateli. Ve většině případů je to vše potřebné, co stačí zloději ke štěstí, aby společně se svým kamarádem zvládli uživatele okrást o peníze nebo skiny.
Jak se něčemu takovému vlastně vyvarovat, když je to ve výsledku tak jednoduché? Na to existuje stejně jednoduchá odpověď. Z mé vlastní zkušenosti všem doporučuji využívat služby prostředníka (middlemana) pouze u opravdu známých a ověřených resellerů, jejichž reputaci lze doložit prostřednictvím komunity nebo jejich vlastní stránky.
Velká část ověřených resellerů poskytuje tyto služby zdarma či za menší poplatek!
Ale udělat falešný profil resellera není nic těžkého, tak jak se tedy vyhnout krádeži? Bohužel pro některé jedince se jedná o “těžší“ ověření, které funguje v těchto následujících krocích: