Martin „Rekkles“ Larsson a Marcin „Jankos“ Jankowski jsou dva legendární evropští hráči, kteří se svými výkony zapsali do dějin League of Legends. Oba hráči reprezentovali jedny z nejúspěšnějších evropských organizacích a také se podívali až do finále světového šampionátu. V současné době je však pravděpodobné, že ani jednoho z nich v příští sezóně LEC neuvidíme.
Přestože se oba matadoři na poměry esportu pomalu blíží k důchodovému věku, jen málokdo by pochyboval, že by svými herními schopnostmi na případnou konkurenci nestačili. Ba naopak, každý z nich si z letošní sezóny odnesl po jednom vítězném titulu. Co je tedy příčinou jejich vysoce pravděpodobné absence v sezóně následující? Odpověď je velice jednoduchá: peníze.
Martin „Rekkles“ Larsson si své potíže s hledáním nového týmu zažil již minulý rok. Po nepovedené sezóně, kdy se po připojení ke svým dlouhověkým rivalům G2 Esports nezvládl kvalifikovat na žádný z mezinárodních turnajů, byl totiž posazen na lavičku. V tu chvíli začal platit dodatek smlouvy, kdy měl Rekkles obdržet pouze 6 % svého normálního platu. Na tuto část smlouvy byl Rekkles ještě před nástupem do G2 Esports upozorněn svým právníkem. Rekkles ale počítal s tím, že jeho štace u G2 potrvá minimálně do konce jeho vlastní kariéry, a tak tomuto dodatku nevěnoval příliš pozornosti.
Šestiprocentní plat bylo samozřejmě něco, s čím se Rekkles nechtěl spokojit a řešením tedy bylo najít si nový tým. Problémem však byl jeho stále trvající kontrakt s G2, který měl trvat ještě po dobu dvou let. Všichni potenciální zájemci si tedy museli připlatit opravdu vysokou částku, aby Rekklese z G2 vykoupili. Vzhledem k tomu, že většina týmů v LEC raději vsadila na mladé talenty s potenciálem do budoucna, se tak Rekkles rázem ocitl ve francouzské regionální lize. Byli to totiž právě Karmine Corp, kteří jako jediní projevili ochotu zaplatit částku, kterou si G2 za Rekklese stanovili. Jednalo se v tomto případě o jeden a půl milionu Euro.
Rekkles si od nástupu do Karmine Corp sliboval především velký potenciál do budoucna. Špičková francouzská organizace se totiž netajila tím, že bude v následujícím roce usilovat o místo v LEC. To ale nakonec bohužel nezískala a Rekkles se tak ocitl ve velice podobné situaci jako v minulém roce. Finanční částka, kterou Karmine Corp vyžaduje za Rekklesovo vykoupení, totiž není pro žádného z potenciálních zájemců příliš lukrativní. Francouzská organizace totiž nemíní z výkupní hodnoty Rekklese nikterak slevovat vzhledem k tomu, že za něho sama zaplatila velký finanční obnos. Aby své situaci Rekkles vypomohl, rozhodl se, že se o místo v týmech bude ucházet i na roli supporta.
V podobné situaci se nachází i Marcin „Jankos“ Jankowski. Pokud si během podzimních měsíců nenajde svůj nový domov, čeká ho sezóna, ve které nebude moci vstoupit na Vyvolávačův Žleb a zároveň bude jeho plat snížen na pouhou šestiprocentní hodnotu. Stejně jako u Rekklese je však jeho výkupní částka natolik vysoká, že i v jeho případě dá většina organizací přednost značně levnějším mladým talentům. Být hvězdným hráčem z prestižní organizace se zkrátka občas nevyplatí.
Závěrem lze říci snad jen to, že peníze hrají v západním League of Legends možná až příliš velkou roli. Většina hráčů i organizací se ligy účastní pouze se zájmem co nejvíce vydělat a chuť po vítězství téměř jako by neexistovala. Zmiňme například týmy jako jsou SK Gaming, či BDS, které se pravidelně pohybují okolo posledních příček. Nikdy však nepodnikly patřičné kroky k tomu, aby tento nepříjemný trend prolomily. I proto Evropa v posledních letech velice zaostává za čínským a korejským regionem, se kterými dokázala dlouhodobě svádět vyrovnané souboje.
Zdroj náhledového obrázku: dotesports.com