Každoročně největší Dota 2 turnaj, The International, čeká tento rok před finálovým víkendem vůbec poprvé týdenní pauza. Zatímco hráči mohou tento dlouhý čas využít k pečlivé přípravě na své soupeře, divákům nezbývá nic jiného než trpělivě čekat a zavzpomínat na to, co se v turnaji doposud událo. Pojďme si tedy společně připomenout pět nejzajímavějších momentů, které jsou už teď s letošním The International neodmyslitelně spjaty.
BOOM Esports byli v rámci své skupiny daleko od toho, aby byli považováni za favority na přední příčky. To, že se ale během prvních třech dní vyprofilují jako vůbec nejhorší tým, očekával jen málokdo. Jihoasijskému celku se povedlo nasbírat pouhé tři remízy a proti papírově hratelným Soniqs navíc ztratili celou sérii. Během posledního dne se tak šance na jejich postup pohybovala kolem jednoho procenta.
Jejich přímí konkurenti na postup ale 4. hrací den zaváhali a BOOM Esports se povedlo poprvé na turnaji vyhrát v sérii, čímž vyvolali rozstřelové zápasy o postup. V obou z nich se jihoasijskému celku povedlo zvítězit a navzdory předpokladům se tak přeci jen podívali do play-off. To, že si své místo zasloužili, pak navíc celému světu potvrdili tím, že ve svém prvním zápase vyřadili obhájce titulu z minulého roku, tým Spirit. Jejich cestu poté v další sérii ukončil silný čínský tým PSG.LGD.
Evil Geniuses se přes celý kompetitivní rok na mezinárodních turnajích vůbec nedařilo a na samotný The International se kvalifikovali jen těsně prostřednictvím DPC bodů. Všem tedy vyrazilo dech, když do svého prvního hracího dne skupin nastoupili ve velkém stylu a přesvědčivě porazili horké kandidáty na vítězství celého turnaje, PSG.LGD a OG. Další dny navíc nijak nenasvědčovaly tomu, že by se v tomto případě jednalo pouze o štěstí, neboť kromě prohry proti Liquid a BOOM Esports, se EG dostali k dalším čtyřem přesvědčivým vítězstvím a skupinovou fázi tak zakončili na prvním místě, jenž jim mělo zajistit lepšího soupeře do play-off.
Velká očekávání všech severoamerických fanoušků od svého nejlepšího týmu, se však se začátkem play-off opět rozpadla. Ať už za to mohl tlak z přílišných očekávání nebo pečlivá příprava soupeřícího týmu, EG ve své první sérii ztratili svou herní formu a znovu vypadali tak, jak jsme je znali v průběhu celé kompetitivní sezóny. Proti peruánským Thunder Awaken se ani v jednom ze zápasů nechytali, což znamenalo pád do lower bracketu, kde si na nich smlsl další jihoamerický celek Beastcoast.
Série na jeden vítězný zápas jsou v Dotě spíše vzácností a většinou je vídáme pouze na místech, kde je potřeba ušetřit nějaký ten čas, aby se mohl celý program plynule posouvat dál. Série mezi západoevropskými Entity a čínskými Royal Never Give Up, však přinesla vše, jen ne krátkou herní dobu. RNG, kteří by za normálních okolností hájili pozici favorita, se totiž potýkali se zdravotními problémy a Entity jim tak byli více než rovnými soupeři. Oba celky se mezi sebou bily neuvěřitelných 107 minut, čímž překonali dosavadní rekord, činící něco okolo 104 minut. V napínavém utkání nakonec zvítězili Entity, jejichž kompozice fungovala lépe v pozdních fázích hry a posunuli se tak do další série, kde těsně nestačili na tým Liquid.
Série mezi týmem Liquid a jihoamerickými Thunder Awaken patřila mezi vůbec ty nejlepší, které letošní The International přinesl. Nejnapínavějším momentem se však bezpochyby stalo posledních pár minut ve třetím zápase série. Tým Liquid byl svým sokem zatlačen do své základny, kde jim zbývala pouze poslední dvojice kasáren a nacházeli se ve velkém deficitu. Západoevropský celek zvládl zachovat chladnou hlavu a za využití svých vykoupení postup TA zastavit. Díky tomu, že midař a carry TA své vykoupení neměli, získali Liquid svou poslední šanci ukončení série ve svůj prospěch.
TA však stále byli ve velké výhodě a všem bylo jasné, že pokud Liquid nestihnou základnu soupeře zničit, celý zápas nejspíše prohrají. Klíčovým momentem se zdál být odchyt na Michaela „miCKe“ Vu, jehož smrt by bezpochyby dostatečně zdržela postup celého týmu Liquid. Lasse „MATUMBAMAN“ Urpalainen ale miCKeho zvládl na poslední chvíli vyléčit prostřednictvím ultimátní schopnosti Lifestealera, díky čemuž si Liquid zvládli poradit se zbývajícími přeživšími jihoamerického celku. Hráči TA se nakonec sice stihli zrodit, útok na jejich odhalený Ancient ale zastavit nedokázali.
Oliver „Skiter“ Lepko se na profesionální scéně Doty 2 pohybuje již několik let a během jeho působení v organizaci Tundra Esports již několikrát ukázal, že má potenciál zařadit se mezi světovou špičku. Na své konto si připsal porážky silných týmů jako jsou čínští PSG.LGD či východoevropští Spirit. Na turnajích pod taktovkou Valve ho ale vždy provázela smůla. Ať už se jedná o nepovedenou kvalifikaci na The International z minulého roku či smolné vypadnutí ze Stockholmského Majoru kvůli nervozitě z pódia, vždy chyběl malý kousek k tomu, aby Skiter společně s Tundrou dosáhl kýženého úspěchu. Na letošní The International se nakonec Tundra prostřednictvím DPC bodů kvalifikovat zvládla, úpadek herní formy s příchodem Arlingtonského Majoru však poukazoval na to, že bude mít vůbec co dělat, aby se zvládla probojovat ze skupinové fáze.
Tundra navzdory všem předpokladům nabrala se začátkem The International druhý dech a podobně jako Evil Geniuses si díky znovunalezené herní formě zajistila první místo. Se začátkem play-off ale nijak nepolevila a dvěma přesvědčivými vítězstvími proti OG a Aster se dokázala probojovat až do finále upper bracketu, kde se o víkendu utká s týmem Secret. Skiter tak píše historii československého esportu, neboť takto vysokého umístění dosud žádný z našich domácích zástupců na The International nedosáhl.
Play-off se slovenským komentářem můžete sledovat na streamu Petera „c1RcA“ Trávnika.