Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s Václavem „VasheCat“ Stýblem, majitelem organizace MindCat Esports.
Jak tě napadlo založit vlastní esportový klub?
„Jako gamer a hráč, který už nepatří mezi „mlaďase“, to byla jednoznačná cesta k tomu, jak dále sbírat úspěchy, pomoct mladým talentovaným hráčům dosáhnout jejich cíle a zároveň zůstat v dění.“
Co je potřeba si před založením klubu promyslet?
„Je to věc, od které se očekává, že bude fungovat roky (ideálně desítky let), stejně jako např. fotbalový, ping-pongový nebo šachový klub. Člověk by měl vědět, že u toho bude chtít zůstat.“
Jaké jsi měl v prvních měsících fungování MINDCAT Esports problémy a jak jste na tom dnes?
„My jsme měli takovou (ne)štastnou věc hned ze začátku, zhruba před rokem a půl, kdy jsme měli hrát Sazka eLEAGUE v Dota2 a úplně jsme nepočítali s několikatýdenní výrobní dobou dresů. Naštěstí se to však vše stihlo včas. Obecně si myslím, že většina problémů, které jsme historicky měli byly, způsobené mým tehdejším nedostatkem zkušeností. Věřím, že teď dokážeme identifikovat a vyhodnocovat jednotlivé situace přesněji, zavčas a obecně s lepším efektem.“
Kde v rámci MCE vidíš největší potenciál?
„Určitě je to v přístupu k hráčům. Neděláme věci podle zavedených zvyků nebo jak se říká, učebnicově. Máme velice neformální přístup. Nezjišťujeme, jak to funguje jinde. Děláme věci, jak nejlíp umíme a tak, aby to bylo k prospěchu všem. Chceme, aby se hráči cítili v MCE dobře a rádi nás reprezentovali.“
Je na česko-slovenské scéně dostatek dobrých hráčů?
„Podle mě ano, myslím že nejlepší příklad je situace, kdy se hráči přihlásí na turnaj, prohlédnou si pavouka a přesně vědí, proti kterému týmu pravděpodobně narazí, nebo rovnou vědí, komu by se v pavouku radši vyhnuli.
Samozřejmě ale také záleží, o jakém měřítku se bavíme. ELO/MMR nebo podobná hodnocení označená číslem jsou vždy jenom vyjádření poměru, jak je hráč dobrý oproti ostatním. V praxi můžeme postavit 2 týmy s papírovým percentilem 99 % a divák to přesto může shledat nekoukatelné v porovnání se světovými turnaji. Pohled na to, zdali je hráč dobrý se potom může lišit.“
Kde má podle tebe česko-slovenská esportová scéna největší mezery?
„Je málo možností, jak naše (první) generace hráčů esportu může předat své zkušenosti dál v nějakém větším rozsahu. Věřím, že je spousta talentovaných hráčů, ale chybí jim takové to postrčení vhodným směrem a pomoc s nastavením správných návyků. Potom si samozřejmě musím postěžovat na nedostatek offline podniků, které by cílily a shlukovaly hráče s cenovkou takovou, aby šly navštěvovat pravidelně.“
Co je pro tvůj klub dalším cílem do budoucna?
„My se relativně rychle přizpůsobujeme aktuálním možnostem, ale rádi bychom se stali důstojným reprezentantem i v CSGO a FIFA a pravděpodobně přijde i vstup na mobilní scénu.“
Jak se člověk může dostat do esportové organizace?
„Vždy záleží na organizaci a pozici. Hráči většinou přivedou další hráče, ale pro kontakt se může využít cokoliv od Instagramu po e-mail. Je si ale nutno uvědomit, že vstup do organizace je jenom začátek a velký kus práce hráče teprve čeká…“
Hledáte v tuto chvíli někoho konkrétního?
„Hledáme, ale záměrně neuvedeme koho. Každý, kdo by rád nabral zkušenosti z esportové organizace a myslí si, že má jak přispět, nás může zkusit kontaktovat.“
Díky za rozhovor!