Tak jako každý z rodu Avernů, byl i Abaddon při svém narození pokřtěn koupelí v tajemné mlžné studni, jenž funguje jako zdroj síly, a také pojítko s mystickými silami země. V očích Abaddona však oproti jiným vzplál plamen pochopení a s prastarou mlžnou studnou si vytvořil vzájemné propojení. Narozdíl od ostatních tak netrénoval se zbraněmi a věnoval se místo toho meditacím, které mu propůjčovaly větší a větší kontrolu nad mlhou vyvěrající ze studny. Postupně tak přišel o svou lidskost a stal se mlžným přízrakem. Celý rod měl pochopitelně o Abaddonovi své pochybnosti a někteří se ho dokonce obávali, jakmile však vyjel do bitvy a svou ohromnou mlžnou silou celý svůj národ poprvé ochránil, byl právoplatně posazen do pozice lorda Avernů.
Abaddon je především podpůrným hrdinou a jako takový potřebuje jen málo předmětů k tomu aby se stal efektivním. Jeho hlavní silou je odstraňování negativních efektů z přátelských hrdinů, čemuž sekunduje schopnost léčení, kterou je však třeba používat s rozumem, samotného Abaddona totiž každé její použití zraňuje. Hrdina je ideální pro začátečníky, a to především díky jeho ultimátní schopnosti, která mu propůjčuje chvilkovou nesmrtelnost, hráč se tedy nemusí příliš soustředit na svou vlastní pozici, a místo toho může věnovat veškerou pozornost svým spoluhráčům. Ve vzácných případech může Abaddon fungovat i jako carry.
Jedna ze dvou primárních Abaddonových schopností. Poskytující léčení sice není na první pohled nikterak silné, díky nízké přebíjecí době se však zejména v raných fázích hry jedná o velice silnou podpůrnou schopnost. I proto se ve většině případů vyplatí první úrovňové body investovat právě do ní. Poškození které si skrze ní uděluje Abaddon sám lze negovat Aphotic Shieldem, nelze ovšem využít ke spáchání sebevraždy. Doplnit si své životy se tak vyplatí zejména zabitím se o nepřátelskou věž, což soupeřícímu týmu poskytne pouze minimum zlaťáků.
Druhá důležitá Abaddonova schopnost, jejíž hlavní devizou je především silné očištění. V raných fázích hry ale nelze zapomenout ani na redukci poškození, která mnohdy činí rozdíl mezi životem a smrtí. Aphotic Shield svou prioritou vylepšování sice stojí až za Mist Coil, lze však zanevřít na Curse of Avernus a soustředit se střídavým vylepšováním pouze na první dvě schopnosti.
Umlčení je jistojistě cenný efekt, podpůrný Abaddon se však jen málokdy zvládne na soupeři udržet a čtyřmi úspěšnými zásahy tuto schopnost aktivovat, její priorita se tedy zvedá pouze v případě carry Abaddona. Curse of Avernus ovšem jako málokterá schopnost funguje i na věže, a umožní tak v případě útoku na tyto struktury všem spojencům zvednout jejich rychlost útoku, díky čemuž se vyplatí investice alespoň jednoho bodíku i v případě podpůrného Abaddona.
Velice silná ultimátní schopnost, u které je třeba dávat si pozor na několik věcí. V prvé řadě je důležité sledovat hodnotu svých momentálních životů a nenechat si schopnost automaticky aktivovat příliš brzy slabým nepřátelským kouzlem. Efekt zlomení navíc tuto automatickou aktivaci kompletně přeruší a je nutné schopnost aktivovat manuálně. Manuální aktivace lze také využít ve prospěch cíleného pohlcení poškození silných nepřátel, nebo pro útěk z nevhodné pozice. Stejně jako Aphotic Shield totiž i Borrowed Time poskytuje silné očištění, které mnohdy dokáže pomoci více, než odevzdaně čekat na automatickou aktivaci této schopnosti.
Vylepšení, které Aghanim’s Shard poskytuje se týkají především farmícího Abaddona a pro supporta nemají téměř žádný význam. Jeho priorita však není nikterak vysoká a funguje spíše jako doplněk, po dokončení klíčovějších předmětů.
Aghanim’s Scepter dělá z Abaddona ještě většího léčitele než kdy jindy, na support pozici se ale tato investice vyplatí jen málokdy. Jedná se však o vítané vylepšení v případě získu z Roshana, či v táhlých hrách, kdy již všechny důležitější předměty Abaddon dokončil.
Abaddon patří mezi méně versatilní hrdiny, a primárně by měl vždy zastávat především podpůrnou pozici, ať už na safelane, či offlane, neboť k plnému zefektivnění potřebuje jen málo předmětů, mezi které se řadí například Lotus Orb, Wraith Pact, Spirit Vessel, či Holy Locket. Přestože se jedná o hrdinu s dosahem na blízko, pozicovat by se měl vždy za zády ostatních hrdinů a být připraven k využití Mist Coil, či Aphotic Shield. Hrdiny s podporou těchto dvou schopností jde zabít jen velmi těžko, s chytrým použitím Aphotic Shieldu lze navíc smýt i ta nejdelší omráčení ze hry, čímž může dojít k zaskočení soupeře a překvapivému otočení situace. Další výhodou Abaddona je jeho ultimátní schopnost, díky které může vykročit mnohem více dopředu než ostatní supporti, bez toho aniž by se musel obávat cíleného útoku všech hráčů ze soupeřícího týmu.
Ve vzácných případech může Abaddon fungovat i jako farmící hrdina na safelane. V takovém případě je potřeba počítat s tím, že linková fáze se musí skutečně povést. Abaddonovi totiž chybí spolehlivá farmící schopnost, a tak je odkázán na předměty Hand of Midas či Radiance, které ho svým procesem sestavování činí v raných fázích hry velmi zranitelným a neschopným boje. Výhodou je naopak jen velmi situační potřeba koupě Black King Baru, který je pro valnou většinu carry hrdinů nutností. Chybějící pohybovou schopnost pak stačí nahradit předměty zvyšující rychlost pohybu, tedy jakýmkoli předmětem skládajícím se z Yashy, popř. Shadow Blade. Samotná hratelnost je narozdíl od supporta velmi jednoduchá, neboť díky Borrowed Time může Abaddon vždy s vervou vběhnout do středu potyčky bez větších starostí. Hlavní důraz je tedy třeba klást na pečlivý výběr cílů, a to i zejména díky Curse of Avernus, fungující jako hlavní zdroj Abaddonovy rychlosti útoku. Ta totiž limituje hráčovu možnost často měnit cíle na které se soustředí.
Zdroj obrázků: Dota2.com