Io je všudypřítomný. Svými nepřáteli je označován za nepřemožitelného, učenci pak jako zajiskření oka bohů. Okupuje všechny roviny najednou, byť vždy zasahuje alespoň sebemenší částí do roviny fyzické. Stejně jako Světlo a Tma je starobylým cestovatelem, jehož opravdový původ a historie jsou navždy ztraceny. Io, zvaný Wisp, je zakladatelem vesmíru a silou starší než čas. Není ničím jiným, než součtem odpudivých a přitažlivých sil hmoty, projevem náboje, který váže existenci dohromady. Jen díky kontrolované deformaci elektromagnetických sil lze jeho přítomnost zachytit i ve fyzické rovině. Io, shovívavý a družný, zlepšuje schopnosti svých spolubojovníků tím, že se s nimi propojí pomocí zvláštních magnetických sil. Jeho motiv však zůstává zahalen rouškou tajemství.
Io je nepříliš versatilním hrdinou, který by měl vždy zaujmout jednu ze support rolí. V krajním případě jej lze zvolit i na farmící role, ty jsou však vhodné spíše pro zkušenější hráče. Nováčci dozajista ocení mechanickou nenáročnost Ia, díky které dostanou prostor soustředit se na svou pozici a správný pohyb po mapě. Jediným obtížným aspektem je Iova ultimátní schopnost, jejíž správné načasování a použití může být pro začínající hráče obtížné. V pozici supporta se ale nemusíte bát činit chyby, neboť ke správné funkci vašeho hrdiny nebudete potřebovat téměř žádné předměty.
Tether je Iovou nejdůležitější schopností, vylepšovat byste ji však přesto měli až druhou v pořadí. Její léčení je totiž závislé na procentech a v rané fázi hry se tak mnohem více hodí soustředit se na schopnost Overcharge. Tether budete aktivně používat v průběhu celé hry. Během linkové fáze se vždy připojíte na vašeho spoluhráče a poskytnete mu tak řadu pasivních bonusů. Nejdůležitější je však regenerace zdraví a many, která odpovídá násobku množství té, kterou disponuje sám Io. Tether také slouží jako způsob, jak na vaše spojence přenést aktivní bonusy z vašich ostatních schopností. Sobě pak navýšíte rychlost pohybu, která bude přímo rovna té, kterou disponuje váš spojenec.
Kromě toho, že vašim spojencům poskytuje širokou plejádu posílení, funguje Tether také jako nástroj k úprku. Pokud se s touto schopností budete chtít připojit na cíl, který je od vás dále než 700 jednotek, Io se na tohoto spojence přitáhne. Přitažením můžete prolétnout i skrze terén a méně pohyblivé soupeře tak nechat daleko za svými zády. Také si ale musíte dávat pozor na to, abyste od svého cíle neodešli příliš daleko. Pokud překročíte vzdálenost 1000 jednotek, Tether se přetrhne.
Spirits jsou pro Ia tak trochu k ničemu a proto byste je měli vždy vylepšovat až jako poslední schopnost. Pokud ale hrajete farmícího Ia, můžete je vylepšovat současně s Overcharge. Spirits fungují jako poškozující a lehce zpomalující schopnost, ani jeden z těchto efektů však není příliš silný. Schopnost navíc musíte regulovat prostřednictvím klávesy D a F. Spirits In bludičky přitáhne blíže k vám, zatímco Spirits Out naopak bludičky posune od vás. Ne vždy tak vašeho soupeře dokážete spolehlivě zasáhnout.
Overcharge je pro Ia hlavním způsobem jak posílit svého spoluhráče a měl by tedy být vylepšován jako první. Použití Overcharge je velice jednoduché. Pokud se váš spojenec snaží zabít nepřítele, můžete mu pomocí Overcharge dodat rychlost útoku. V případě, že se snaží přežít útok nepřátelského týmu, mu pak Overchargem můžete poskytnout dodatečnou regeneraci zdraví. Vždy je ale třeba předem vybrat správný cíl schopností Tether a udržovat se v jeho blízkosti, tak aby se nepřetrhl.
Relocate je Iovou ultimátní schopností a zároveň nejefektivnějším záchranným nástrojem z celé Doty 2. Relocate vám totiž umožní po krátké prodlevě přenést sebe a spojence na kterého jste napojeni na jakékoli místo na mapě. Své spoluhráče tak nejčastěji budete přenášet právě na fontánu, kde si mohou v bezpečí doplnit veškeré zdroje. Po 12 sekundách se však Io vrátí zpět na původní místo a pokud jste svého spojence zachránili ze spárů celého nepřátelského týmu, můžete si být jisti, že si na váš návrat počkají. Svého spoluhráče ale již nemusíte brát s sebou, stačí se od něho odpojit schopností Tether. Obětovat tak pouze svůj život za život carry může častokrát vést k výhře celého zápasu. Vždy ale dbejte na prodlevu před aktivací Relocate. Jakmile odpočet zahájíte, již jej nejde nikterak zastavit.
Relocate lze pochopitelně použít i o něco více agresivněji, kdy můžete vašemu spojenci pomoci dostat se přímo doprostřed potyčky. Pokud ale potyčku vyhráváte, nezapomeňte se Tetherem včas od vašeho spojence odpojit, abyste ho omylem nevzali zase zpátky.
Aghanim’s Shard může být příjemným bonusem, jste-li často spojeni s hrdinou, jenž je závislý na svých schopnostech. Pokud je ale vaším hlavním partnerem hrdina jako Phantom Assassin, je zakoupení Shardu poměrně zbytečné.
Aghanim’s Scepter je důležitý zejména pro farmícího Ia. Propůjčí mu totiž pravidelný přísun poškození a také zpomalení. Pro support Ia je Aghanim’s Scepter zbytečným nákupem.
Io je jedním z mála supportících hrdinů, který sám o sobě vyprodukuje pouze minimum poškození a negativních debuffů a soustředí se primárně na pomoc svým spoluhráčům. Přestože je množství léčení, které dokáže v pozdních fázích hry vyprodukovat opravdu velké, v raných fázích hry nemá Io moc co nabídnout. Ia tedy vždy volte pouze k takovým hrdinům, kteří dokáží být na lince soběstační. Zároveň se také poohlížejte po hrdinech, kterým dodatečná rychlost útoku může dopomoci k urychlení farmení. Mezi ty patří například Gyrocopter, Luna a nebo Medusa.
Raná fáze hry je za support Ia poměrně jednoduchá. Během linkové fáze se napojíte na vašeho spoluhráče a budete následovat jeho kroky. Vaším úkolem bude útočit na nepřátelské hrdiny a zároveň se nevystavovat do nebezpečné pozice. Také se musíte snažit přetrhávat Tether co nejméně, neboť v momentě co není aktivní, jste pro vašeho spoluhráče skutečně k ničemu. Výjimkou je samozřejmě případ, kdy budete chtít pullnout creepy. Tether ale nikdy nepřetrhávejte za účelem vyvolávání vzájemného duelu s nepřátelským supportem. Ten totiž stejně nemůžete nikdy vyhrát, neboť bez vašeho spoluhráče nedisponujete žádnou útočnou silou ani schopnostmi. Ujistěte se také, že disponujete dostatečnou porcí léčivých předmětů, abyste znásobili léčení které poskytuje Tether. Základem jsou pochopitelně Tanga a občasná Healing Salve, pomoci ale mohou také Lotusy, které najdete ve fontáně poblíž postranních linek. Jakmile linková fáze skončí, držte se vždy především poblíž hrdiny, který nejvíce využije vámi poskytnutou rychlost útoku a regeneraci zdraví. Nejčastěji půjde o vaše safelane carry, pokud ale dokáže být ve farmení soběstačné, raději se připojte k některému z ostatních hrdinů.
Pro farmícího Ia je raná fáze hry velice podobná. Rozdílem je pouze midový Io, který se pochopitelně nemá na koho stabilně připojit Tetherem a musí tak využívat svých creepů. Hlavním cílem každého farmícího Ia je osamostatnit se, což provede zakoupením Helm of the Dominator. Ta mu umožní ovládnout některého z neutrálních creepů, kterého může používat jako svůj cíl pro schopnost Tether.
Hlavním cílem support Ia je pomáhat svým spoluhráčům a tak si během rané fáze hry musí našetřit na Mekansm a Holy Locket, které navýší jeho léčitelské schopnosti. Vzhledem k tomu, že Tether Iovi poskytuje rychlost pohybu, nemusí se starat o zakoupení bot.
Farmící Io si naopak musí našetřit na Helm of the Dominator, kterou následně vylepší na Helm of the Overlord. Pomocí ovládnutého creepa přestane být závislý na svých spoluhráčích a může se po mapě pohybovat nezávisle na nich. Musíte ale počítat s tím, že budete potřebovat alespoň základní schopnost micrování.
Se support Iem se musíte během střední i pozdní fáze hry i nadále držet svých spoluhráčů. Většina soupeřů si ale v této fázi zápasu začne všímat především vás a bude chtít zabránit tomu, abyste své spoluhráče léčili. Proto se musíte ještě více soustředit na vaši správnou pozici a dávat si pozor na to, abyste stáli co nejdále od vašich soupeřů, ale zároveň ne tak daleko, abyste přetrhli Tether. Zároveň musíte sledovat, zdali se některý z vašich spoluhráčů nenachází v prekérní situaci, ze které ho můžete zachránit použitím Relocate. Pohyb po mapě však ve většině případů nemusíte řešit a vždy se pouze snažte následovat hrdinu, který dle vás nejvíce využije vámi poskytované bonusy.
S farmícím Iem se po získání Helm of the Overlord můžete zapojovat do potyček s vaším týmem a dopomoci jim k vítězství. Přestože většinu času budete Tetherem napojení na vašeho creepa, v samotných potyčkách se naopak zkuste zaměřit na vaše spojence. Je totiž zbytečné dodávat veškerou rychlost útoku a léčení creepovi, když okolní hrdinové jsou mnohem silnější.
S přechodem do střední fáze hry se pro vaše soupeře jakožto support Io stanete lukrativním terčem. Proto své předměty volte především tak, abyste zvládli přežít. Veskrze ale jde o typické podpůrné předměty, které pro sebe volí takřka každý support.
Farmící Io je plnohodnotné carry a podle toho také bude vypadat vaše volba předmětů ve střední a pozdní fázi hry.
Zdroj obrázků: dota2.com