Mezinárodní červený kříž vydal doporučení pro hráče stříleček, které říká, že by měli dodržovat pravidla války i v online světě.
Organizace na oficiálním webu projektu „Hrajte podle pravidel“ udává čtyři pravidla, podle nichž by se měli hráči stříleček řídit. Podle Červeného kříže by hráči neměli „žíznit“ po násilí, zabíjet NPC postavy, které nejsou agresivní, neútočit na civilní budovy jako jsou školy či nemocnice a poskytnout zdravotnickou pomoc raněným nehledě na to, zda jsou vaši spojenci či nepřátelé.
„Každý den hrají lidé válečné hry ze svého gauče. Nyní ale je více ozbrojených konfliktů než dříve a pro lidi zasažených válkou to nejsou hry. Války ničí životy a celé komunity. Proto vás vyzýváme k hraní FPS stříleček podle skutečných pravidel války, abyste ukázali, že i válka má pravidla – pravidla, která chrání lidstvo na skutečných bitevních polích.“
„Nežíznit“ po násilí podle autorů projektu znamená nestřílet na mrtvá těla nebo lidi, kteří leží na zemi a nehýbou se. Vpraxi se toto pravidlo používá při zacházení se zajatci.
NPC postavám, neboli botům, které si hledí svého a nijak vás neohrožují, byste neměli nijak ubližovat. V reálném světě by vojáci rovněž neměli střílet na civilisty ani je nijak ohrožovat.
Ve skutečné válce by armády měly nechat na pokoji i civilní budovy jako jsou školy, nemocnice či divadla. Pokud ve hře takovou budovu uvidíte, neměli byste ji dle mínění autorů projektu demolovat.
Poslední pravidlo je ze všech nejabsurdnější. Mezinárodní organizace totiž doporučuje pomáhat všem hráčům nehledě na to, zda jsou ve vašem týmu či hrají proti vám. Zraněnému nepříteli byste tedy měli poskytnout lékárničku, pokud ji máte k dispozici.
Projekt uzavřel spolupráci s několika zahraničními streamery akčních her, kteří zmírnění násilí ve hrách propagují. Efekt bude mít kampaň s největší pravděpodobností nulový, jelikož stanovená pravidla, obzvláště pak to poslední, zcela popírají smysl stříleček.
Zdroj náhledového obrázku: windowscentral.com