Pokud jste hru Dota 2 spustili vůbec poprvé, velice pravděpodobně téměř ihned zamíříte do nastavení. Kromě nastavení zvuku a grafiky se na vás však vyhrne široká plejáda možností ovlivňující hratelnost, která vás dozajista zmátne. Tento průvodce vás proto provede těmi nejdůležitějšími nastaveními, kterým byste měli věnovat zvýšenou pozornost.
První a vůbec nejdůležitější věcí, která na vás ihned po zapnutí nastavení vybafne, je ovládání vašeho hrdiny. Sesílání vašich schopností a také předmětů jsou nezbytné akce, bez kterých se v žádném zápase neobejdete. Každý hrdina v základu disponuje alespoň čtyřmi schopnostmi, které jsou v nastavení označeny čísly 1-3 a následně písmenkem „U“. Po vzoru ostatních MOBA her si je můžete přiřadit na standardní kombinaci kláves QWER, popř. na jakoukoli jinou, která vám vyhovuje více.
Pod čísly 4 a 5 se pak skrývají doplňkové schopnosti, jimiž disponují pouze někteří hrdinové. Může také jít druhou část jedné z primárních schopností, jako je tomu například u Pucka. K těmto schopnostem si zejména hráči League of Legends, jenž jsou zvyklí na vyvolávačova kouzla, přiřazují klávesy D a F, opět ale můžete zvolit i kterékoli jiné.
Neméně důležitý je výběr způsobu seslání, nacházející se přímo pod samotnými schopnostmi. Úplným nováčkům nejvíce sedne obyčejné sesílání, během kterého musíte každou schopnost potvrdit dalším stisknutím té samé klávesy. Ten vám umožní prohlédnout si dosah a rozsah dané schopnosti, a zakódovat si ho do paměti. Zkušenějším hráčům naopak vyhovuje seslání rychlé, které dodatečné potvrzení eliminuje a schopnost tak sešlete téměř okamžitě.
Některé schopnosti, jako je například Chronosphere od Faceless Voida, přesto vyžadují velkou preciznost a při rychlém seslání je tak jejich použití značně nemotorné. Právě proto Dota 2 nabízí i alternativní způsob rychlého seslání, který si lze u příslušné schopnosti aktivovat. Jeho prostřednictvím se vám při držení klávesy zobrazí dosah i rozsah schopnosti a teprve po její puštění schopnost aktivujete.
Pokud vám tento způsob rychlého seslání příliš nesedne, můžete si překliknout zpět na rychlé seslání a klávesu k příslušné schopnosti přiřadit tam. No jo, ale co když si po odehrání hry za Faceless Voida budete chtít zahrát jiného hrdinu, na jehož ultimátní schopnost se hodí spíše rychlé seslání? Nemusíte se bát, ovládání si nemusíte po každém zápase přenastavovat. Dota 2 nabízí individuální nastavení ke každému hrdinovi zvlášť, stačí si rozkliknout záložku výchozí a příslušného hrdinu vybrat.
Poslední způsob seslání je seslání automatické. Funguje pouze u hrdinů, u jejichž schopnosti můžete vynutit seslání vždy, jakmile budou připraveny. Příkladem může být Bloodlust od Ogre Magi. Tímto způsobem seslání se nemusíte vůbec zaobírat a můžete ho zcela vypustit.
U předmětů pak platí stejná pravidla jako u schopností hrdiny. Přiřadíte si příslušné klávesové zkratky a vyberete způsob seslání. Vřele doporučuji alespoň u Town Portal Scrollu vybrat pomalé seslání, abyste si mohli pohodlně vybírat, k jaké straně věže se chcete přesunout.
Poslední akcí, která je pro vašeho hrdinu opravdu důležitá, je přerušení momentální akce. Pomocí ní budete schopni zastavit vašeho hrdinu na místě, což se hodí například při blokování creepů. Kromě toho ale také můžete přerušit jakoukoli vykonávanou akci, ať už se jedná o obyčejný útok nebo sesílání některé ze schopností. Po ruce ji nejlépe budete mít na klávese S.
Všechno další důležité ovládání se již nebude týkat přímo vašeho hrdiny, ale ostatních jednotek. Nastavení ovládání kurýra můžete jako nováček zcela ignorovat, neboť se dá poměrně jednoduše kontrolovat pomocí hráčského rozhraní, přítomného v samotném zápase. Co se vám ale může bezpochyby hodit, je ovládání více jednotek naráz. Věnujte tedy pozornost akcím „výběr hrdiny“, „výběr všech ovládaných jednotek“ a také „výběr všech ostatních jednotek“. Jejich prostřednictvím můžete používat základní „micro“.
Pro pokročilejší hráče pak slouží skupiny, které vytváříte označením všech označených jednotek a následným stisknutím Control + klávesy kterou máte k dané skupině přiřazenou. Tyto skupiny pak nadále můžete vybírat jejím opětovným stisknutím, případně mezi nimi můžete přepínat akcí „následující“.
Další z důležitých nastavení se nachází pod položkou možnosti. Pokud používáte obyčejné seslání, měli byste si aktivovat položku „dvojitý stisk pro použití schopnosti na sebe“. Veškeré podpůrné předměty či schopnosti se následně po dvojitém stisku automaticky použijí přímo na vás bez nutnosti míření kurzorem. Tento trik funguje i na Town Portal Scroll, který se po dvojitém stisku vždy automaticky použije na fontánu, což se hodí zejména ve stresových situacích. V případě že holdujete spíše rychlému seslání, zaškrtněte si i „chytrý dvojitý stisk“. Ten vám umožní všechny schopnosti a předměty použít na vás, pokud přidržíte klávesu ALT.
Možná jste si všimli, že v předchozí kategorii nebylo zmíněno nic o denyi creepů, přestože k tomuto účelu slouží akce „útočný pohyb / vynucený útok“. To proto, že lze provést mnohem intuitivněji přes nastavení „pravé tlačítko myši na spojence“. Pokud si zde zvolíte možnost „deny“, budete moci vlastní creepy denyovat pouhým klikem, což je mnohem příjemnější, než držení další klávesy na klávesnici.
Pro začínajícího hráče je také velmi důležité nastavení mapy. Pokud si ji nastavíte podle přiloženého obrázku, dostane se vám pod ruku její co možná nejpřehlednější verze. Zbytečně barevné pozadí nahradí zjednodušený, leč přehledný podklad a místo barevných šipek uvidíte přímo ikonky hrdinů.
Velmi užitečná jsou také nastavení, zobrazující dosah věží a kempů v džungli, pokud přidržíte klávesu ALT. Díky nim neobdržíte zbytečné poškození, ani omylem nezablokujete oživující se neutrální jednotky. V poslední řadě vysoce doporučuji zvětšit si velikost kurzoru alespoň na 150 %. Schopnosti hrdinů jsou totiž zejména v potyčkách hodně explozivní a velice snadno tak ztratíte přehled o tom, kde se váš kurzor nachází.
A to by mělo být pro úplný začátek všechno! Pokud si nastavení důkladně projdete, dozajista naleznete spoustu dalších možností, jak si Dotu 2 upravit k obrazu svému. O nich a i o všech předchozích však rozhoduje především vaše preference a tu zjistíte až teprve jakmile si zahrajete váš první zápas. Tak na co ještě čekáte? Bitva mezi prastarými silami Radiant a Dire právě začíná!
Zdroj náhledového obrázku: oneesports.gg