Když se lidé Ashkavoru shromáždili na nádvoří chrámu, aby uzřeli zrod svého nového ochránce, ihned poznali že je něco špatně. Grimstroke začal tušit, co je příčinou. Kapky boží krve, jež nakapal do svých kalamářů, inkoust nezesílily, jak předpokládal, ale naopak jej znečistily a obrátily účinky poutajícího kouzla proti jemu samotnému. V rychlém sledu inkoust obklopil celé jeho tělo a začal si hledat cestu i do jeho úst. Rozhodl se proto vzdorovat za pomocí propojení se svým lidem. Ať ale čerpal jejich sílu sebevíce, postup inkoustu zastavit nedokázal. Teprve když inkoust naplnil jeho plíce, napadlo ho spásné řešení. Spojení s lidmi Ashkavaronu, spojení s jeho lidmi, neproudilo jen směrem k němu, nýbrž také směrem od něj. S posledním záchvěvem života proto vlnu inkoustu poslal skrze spojení, které mělo původně sloužit k ochraně. Grimstroke ucítil, jak prokletý inkoust opouští jeho tělo. Záhy ale uslyšel bolestivý křik. Zhoubný inkoust si našel nové oběti. Když pak mistr štětce otevřel oči, zjistil, že je celé nádvoří pokryto odpornými stíny tvořenými nikoli krví a kostmi, ale pouze a jenom lepkavým temným inkoustem.
Grimstroke není příliš versatilním hrdinou, neboť vynikne zejména na support pozicích. V krajních případech se může objevit i na prostřední lince, avšak tato pozice je určena především pro nejzkušenější hráče Doty. Ani na support pozici se nejedná o lehce zvládnutelného hrdinu. Nedisponuje žádným garantovaným omráčením a dvě z jeho schopností jsou závislé na pohybech a pozicích spojeneckých a nepřátelských hrdinů. Jako support nicméně ke svému fungování nepotřebuje téměř žádné předměty disponuje tak poměrně velkou tolerancí chyb. Navíc dokáže být užitečný i do pozdních fází her, a to zejména skrze svou ultimátní schopnost a Aghanim’s Scepter.
Stroke of Fate je Grimstrokovou hlavní poškozující a pushující schopností. Hrajete-li Grimstroka na midu, vylepšujte ji jako první, v opačném případě se nejprve soustřeďte na zbylé dvě schopnosti. Hlavním důvodem, proč Stroke of Fate nechcete vylepšovat na support pozici, je to, že k jejímu plnému využití musíte zasáhnout nepřátelské creepy. Vašeho farmícího spoluhráče by ale nikterak nepotěšilo, kdybyste linku pushovali směrem od něj a ještě k tomu ho připravili o cenné last hity. Midový Grimstroke naopak zužitkuje pushující sílu, kterou tato schopnost nabízí a díky jejímu malému cooldownu navíc dokáže soupeře velice snadno vyhnat z linky.
Phantom’s Embrace je velice užitečnou schopností udělující dlouhodobé umlčení. Ať už Grimstroka hrajete na supportící, či midové pozici, snažte se Phantom’s Embrace co nejdříve vylepšit na třetí úroveň. Na ní se totiž zvýší počet útoků, které je potřeba do fantóma udělit.
Schopnost je velice nepříjemná zejména kvůli tomu, že nefunguje jako klasické umlčení. Fantoma se totiž nezbavíte klasickými očišťujícími schopnostmi a předměty, jakými mohou být například Lotus Orb, nebo Abaddonův Aphotic Shield. Nefunguje dokonce ani Slarkův Death Pact. Jediným způsobem, jak se fantóma zbavíte, jsou předměty a schopnosti, které vašeho hrdinu chvilkově znehmotní. Konkrétně se jedná o předmět Manta Style, nebo například Astral Imprisonment od Outworld Devourera. Setřást fantoma vám ale také může pomoct imunita vůči kouzlům z Black King Baru.
Začátečníci mohou mít problémy nepříjemného fantoma nakliknout, neboť se otáčí společně s vaším hrdinou. V takovém případě stačí stisknout klávesu pro automatický a kliknout kamkoli na zem poblíž vašeho hrdiny. Ten následně fantóma automaticky zacílí a ušetří vám tak komplikované míření kurzorem.
Ink Swell je spíše situační schopností, na jejíž efektivitu se nikdy nemůžete příliš spolehnout. Velkou měrou totiž závisí na tom, zdali máte silné iniciátory, kteří rádi vybíhají směrem kupředu. Na midové lince tedy Ink Swell vylepšujte až úplně na konec, zatímco na support pozici můžete Ink Swell vylepšovat jako druhou schopnost.
Pokud se ocitnete pod efekty Ink Swell, pamatujte na to, že délka omráčení, které vašemu protivníkovi udělíte, je závislá na tom, jak dlouho se ho schopnost dotýkala. Čekat až na poslední momenty a následně na soupeře nečekaně naskočit, se tedy příliš nevyplácí. Délka omráčení totiž velice pravděpodobně nepřesáhne jednu sekundu. Také dbejte na poměrně krátký dosah Ink Swell. Sesílání této schopnosti přes půlku bojiště je něco, na co můžete zapomenout.
Soulbind je Grimstrokovou nejdůležitější schopností a hlavním důvodem, proč je tento hrdina vůbec volen. Soulbind funguje velice skvěle proti hrdinům závislým na pohybových schopnostech, které jsou jim pod efekty Soulbind zablokovány. Kromě toho ale také dokáže duplikovat veškeré schopnosti, které se používají přímo na cíl a nemusíte je nijak mířit. Jednou z těchto schopností je i Phantom’s Embrace, která se po použití na nepřítele ovlivněného Soulbind zduplikuje a vytvoří ještě jednoho fantoma. Stejným způsobem pak funguje i většina základních omračujících schopností, najdou se ale i zajímavější interakce. Zduplikovat můžete například Duel od Legion Commander, popř. Razorův Static Link. Výjimkou nejsou ani cílené předměty, jakými jsou například Ethereal Blade, nebo Scythe of Vyse.
Slabinou schopnosti je pochopitelně její nespolehlivé použití. Vy sami si sice určíte první cíl, na který Soulbind použijete, ten druhý je ale vybrán zcela náhodně, v závislosti na vzdálenosti jednotlivých nepřátelských hrdinů. Najít dva vhodné hrdiny stojící přímo vedle sebe, je něco, na co se ne vždy můžete spolehnout. Pokud jsou navíc vaši soupeři dobře koordinovaní, je dosti pravděpodobné, že se společně vydají na úprk a bez dodatečného omráčení je nebudete mít šanci dohnat. Poslední nevýhodou je nutnost přítomnosti druhého cíle. Do té doby, než se cíl ovlivněný Soulbind spojí s dalším hrdinou, nedělá schopnost sama o sobě vůbec nic. Zkušenější hráči se tak pod efekty Soulbind mohou stihnout vzdálit od svého týmu a celý váš drahocenný cooldown tak přijde zcela vniveč.
Navzdory předpokladům lze Soulbind přetrhnout schopnostmi jako je Pudgův Meat Hook. V takovém případě se efekty Soulbind nepřeruší a hrdina, který je schopností ovlivněn, se připojí k novému nejbližšímu spoluhráči.
Aghanim’s Shard může být užitečným doplňkem, disponuje-li nepřátelský tým velkou porcí omráčení. Správné použití ale není vůbec jednoduché, neboť k očištění dojde až na samotném konci, tedy po dlouhých třech vteřinách.
Aghanim’s Scepter může dobře sloužit midovému i support Grimstrokovi, a to navzdory jeho vysoké ceně. Stojí-li proti vám silné nepřátelské carry, udělující velké poškození svými základními útoky, dokáže být Dark Portrait skutečně nepříjemný. Většina hráčů navíc během větších potyček ignoruje veškeré iluze a váš nově vytvořený inkoustový fantom tak může nenápadně natropit opravdu velké škody.
Grimstroke není vyloženě slabým supportem, pro kterého by byla linková fáze velkým utrpením, přesto k sobě potřebuje dostat silného hrdinu, a to nejlépe s útoky na blízko. Jeho schopnosti jsou totiž především ofensivní a pokud váš spoluhráč bude chtít stát vzadu a v poklidu si farmit creepy, nebudete mu mít moc co nabídnout. Také ve vašem týmu vyhlížejte hrdiny, jejichž schopnosti byste mohli prostřednictvím Soulnind zduplikovat. V nepřátelském týmu naopak sledujte, zdali se proti vám neobjeví vysoce pohyblivý hrdina, kterého byste prostřednictvím Soulbind mohli zastavit.
Pokud jste si Grimstroka zvolili k hrdinovi, který v raných fázích hry rád bojuje, bude pro vás linková fáze poměrně snadná. Kromě základních supportících činností, jako je pullování creepů a postupným zraňováním nepřátelského carry, budete především následovat akce vašeho spoluhráče. Jakmile se rozhodne jít směrem kupředu, můžete ho podpořit Ink Swellem a následně mu dopomoci získat zabití pomocí Phantom’s Embrace a Stroke of Fate. Grimstroke nicméně nedokáže příliš pomáhat ostatním linkám, neboť všechny jeho schopnosti jsou vysoce předvídatelné a pomalé. Pokud se přesto rozhodnete vaši linku opustit, zkuste nejprve počkat, až akci začne některý z vašich spoluhráčů a nesnažte se nic vyvolávat sami.
Midový Grimstroke je v rané fázi hry o něco soběstačnější. Během linkové fáze můžete využívat vylepšený Stroke of Fate, abyste vašeho soupeře vyhnali pryč z linky. Kromě toho také dokážete velmi rychle pushnout creepy směrem pod jeho věž a vydat se nabrat dodatečné zdroje do džungle. Maximálně vylepšený Stroke of Fate je navíc v rané fázi hry opravdu silný a pro soupeřící tým tak budete hrozbou sami o sobě. Jakmile se ale vydáte pomoci ostatním linkám, stále raději nechávejte akce začínat vaše spoluhráče.
Vhodné předměty pro support Grimstroka nejsou nikterak překvapivé. Na rozdíl od většiny supportů je ale pro něho Aether Lens opravdu důležitý. Ink Swell a Soulbind, dvě nespolehlivé schopnosti, totiž nedisponují příliš velkým dosahem seslání, a tak je jejich správné použití ještě o něco těžší. Aether Lens vám tak pomůže najít mnohem více momentů, jak tyto schopnosti seslat správně.
Pro midového Grimstroka je jasnou volbou Ethereal Blade. Ten totiž funguje velice dobře nejen s vaší ultimátní schopností, ale také s Phantom’s Embrace. Pokud totiž hrdinu, na kterém je přichycený fantom, zasáhnete aktivní schopností Ethereal Blade, záhy nebude moci útočit a navíc obdrží zvýšené magické poškození. Fantoma tedy nebude mít jak zničit a ten se po konci svého trvání vrátí zpět k vám, abyste ho mohli s resetnutým cooldownem použít znovu.
Pro support Grimstroka nepřichází se střední fází hry příliš velká změna. Veškeré větší akce byste měli vždy nechat koordinovat především váš tým, zatímco vy budete sloužit především jako podpora ze zadní linie. Když zrovna k žádné větší potyčce nedochází, můžete za pomocí Stroke of Fate odpushovat linky, které by byly pro carry hrdiny příliš riskantní farmit. Popř. můžete stát za zády některého z farmících hrdinů a chránit ho před případným nepřátelským útokem. Během větších potyček se zaměřujte především na správné použití Phantom’s Embrace a Soulbind, popř. Dark Portrait. Stroke of Fate a Ink Swell v pozdějších fázích hry svou efektivitu spíše ztrácí.
S midovým Grimstrokem můžete být díky většímu počtu předmětů o něco proaktivnější a zkoušet některé akce začínat sami prostřednictvím Soulbind a Scythe of Vyse. Jinak se ale vaše hratelnost od supportícího Grimstroka příliš neliší. Čas který byste strávili chráněním farmícího hrdiny, ale pochopitelně vyměníte za čištění kempů v džungli a odpushování linek.
Jelikož je Grimstrokova potřeba předmětů velmi nízká, vše závisí především na situaci v daném zápase. Pokud chcete být o něco defensivnější, zvolíte standardní podpůrné předměty. Jestliže se vašemu týmu daří, můžete být o něco chamtivější a zakoupit si pro sebe Octarine Core, Aghanim’s Scepter, či Scythe of Vyse.
Předměty pro midového Grimstroka mohou v pozdějších fázích hry připomínat supporta. Jediným podstatným rozdílem může být Dagon, který umocní vámi udělované poškození a také Blink Dagger, jenž vám dovolí začínat potyčky i bez pomoci vašeho týmu.
Zdroj obrázků: dota2.com