Česká asociace esportu vydala každoroční analýzu trhu, která mapuje největší esportové soutěže českých organizátorů. Z meziročního porovnání vyplývá, že sledovanost 11 největších soutěží v Česku meziročně zůstává téměř beze změny i přes to, že byla opět otevřená sportoviště a další živé akce. Výrazného navýšení se dočkaly finanční odměny pro hráče, které vzrostly více než dvakrát. Nejsledovanějšími esportovými hrami jsou v Česku suverénně Counter-Strike: Global Offensive a League of Legends.
Česká asociace esportu zveřejnila již počtvrté studii mapující české esportové soutěže, letos s podtitulem Rok neomezovaných eventů a velkých projektů. Ta sleduje 11 největších českých soutěží od 8 organizátorů a přináší data o jejich sledovanosti a mediálním pokrytí za rok 2022. Studie porovnává soutěže v celkem 7 metrikách, které zahrnují výsledky ve sledovanosti na platformě Twitch, mediální pokrytí a reflektují také celkovou výši prize poolu.
Ve 4 ze 7 sledovaných metrik se nejvýše umístilo MČR, které pořádá agentura PLAYzone. Do statistik se výrazně promítla změna formátu oproti roku 2021. Hlavní podíl na tomto výsledku má Tipsport MČR CS:GO, soutěž ve hře Counter Strike: Global Offensive. Nejvyšší počet článků a hodnota GRP byla naměřena u Sazka eLEAGUE. Nejvyšší průměrný počet diváků měl turnaj Prague Champs, který nabídl menší počet přímých přenosů, během nichž si ale držel vysokou sledovanost.
Nejsledovanějšími esportovými tituly loňského roku se stal FPS titul Counter Strike: Global Offensive, za ním se umístila MOBA hra League of Legends. Ostatní hry mají velký odstup. V součtu strávili diváci v roce 2022 u českých esportových soutěží srovnatelný čas jako v roce 2021 (meziročně pokles o pouhých 0,35 %). Průměrný počet diváků se ale zvýšil, a to o více než 7 %.
„Každoroční analýza trhu patří mezi důležité aktivity České asociace esportu. Díky ní mají partneři přehled o tom, jaké soutěže v Česku probíhají. Na základě vybraných metrik je dokážou porovnat a představit si jejich velikost i bez osobní zkušenosti. Letos bych ale vypíchl zjištění, že esport si své diváky u online přenosů drží i přes to, že se opět naplno otevřely sportovní i esportové eventy. V minulých letech jsme viděli obrovské skoky ve sledovanosti. Jsem rád, že noví fanoušci u esportů zůstali.“
Říká Lukáš Pleskot, předseda České asociace esportu.
Studie se také zaměřila na mediální pokrytí jednotlivých soutěží. V tomto ohledu jsou roky 2021 a 2022 velmi podobné. Počet článků klesl o 3,8 %, hodnota AVE ale meziročně stoupla o 9 % a o 1,4 % klesla souhrnná hodnota GRP.
Výrazně si na odměnách polepšili hráči. Souhrnná finanční dotace soutěží se zvýšila o téměř 150 % a vůbec poprvé v historii překročila 10 milionů korun.
Celou studii najdete na oficiálních stránkách asociace.
Zdroj: tisková zpráva