Naučit se, jak se správně chovat ke svým spoluhráčům, může být mnohdy mnohem obtížnější, než zlepšit své herní dovednosti. I proto Dota 2 kategorizuje hráče nejen na základě jejich výkonů, ale i dle jejich chování. V tomto přehledu se podíváme, jak přesně tento systém funguje.
Skóre chování je až pětimístná číselná hodnota, na základě které Dota 2 určuje, zda jste slušně vychovaným hráčem, či se v zápasech chováte jako hulvát. Ať už jste jakýkoli typ hráče, s tabulkou, která vám tyto statistiky zaznamenává, jste se již bezpochyby setkali. Čas od času vám totiž vyskočí zcela automaticky a dá vám vědět, jak moc jste si své chování polepšili, či naopak zhoršili. Tabulku ovšem také můžete kdykoli zobrazit přímo z vašeho profilu.
Skóre chování ztratíte, dopustíte-li se některého z prohřešků. Opouštění zápasu před jeho koncem, kazení hry, či nevhodné chování v chatu, to vše negativně ovlivní vaše skóre. Pokud se naopak žádného z těchto prohřešků nedopouštíte a navíc do svých spoluhráčů obdržíte ocenění, vaše skóre chování se navýší.
Přestože je číselné rozpětí skóre chování opravdu velké, ve finále se dělí pouze na tři kategorie. První z nich, zelená, rozpínající se od 10 000 až do 7 000, je kategorií zcela nejlepší. Pokud se v ní nacházíte, znamená to, že jste slušným a pozitivním hráčem a hra vás nikterak neomezuje. Má-li navíc dojít na tresty způsobené přílišným opouštěním zápasů, či kazením her, je k vám Dota 2 velice benevolentní a často za tyto prohřešky odejdete bez úhony. Pokud přesto nějaký z nich obdržíte, nepůjde o nic více, než o jednu či dvě hry v nízké prioritě.
O něco horší je pak kategorie bílá, do které spadáte, je-li vaše skóre chování v rozmezí 7 000 až 3 000. V této kategorii se nachází především hráči, kteří často opouští zápasy a své spoluhráče běžně častují vulgárními výrazy. Vyhledávání zápasů je zde delší než obvykle, neboť hráčů v této kategorii je podstatně méně. Případné prohřešky se zde navíc trestají o něco přísněji. Nízké priority se protahují až na pět her a často je provází časové bany. Pokud se v chatu chováte obzvláště nevhodně, zakáže vám hra jakoukoli komunikaci po dobu několika dní.
Červená kategorie je tou zcela nejhorší. Vejde-li se vaše skóre chování do rozmezí 3 000 až 0, máte od ideálního spoluhráče opravdu daleko. Hráči, kteří se v této kategorii nachází, kazí na denním pořádku hry, neuslyšíte od nich nic jiného než nadávky a jen málokterý zápas dohrají do konce. V zápasech tedy mají zakázanou jakoukoli komunikaci do té doby, než si je jejich spoluhráči odblokují. Vyhledávání zápasů v této kategorii se pak může protáhnout na hodiny. Dojde-li na tresty, mohou se tito hráči obávat jen toho nejhoršího. Místo nízkých priorit jsou jim ihned přiřazovány časové bany o několika týdnech. Při opakovaném trestání mohou obdržet i doživotní ban.
Kromě prohřešků, jenž jsou automaticky trestány, můžete také o skóre chování přijít, pokud vás vaši spoluhráči často nahlašují. Bohužel tento systém není zcela dokonalý a nehledě na to, zda bylo nahlášení odůvodněné, o skóre chování přijdete. Hráči ovšem disponují pouze omezeným počtem nahlášení, přičemž byli-li v minulosti trestáni, o všechna svá nahlášení přijdou. Pokud jim tedy jejich hru nikterak nenarušujete, velice pravděpodobně si na vás vaši spoluhráči svá nahlášení plýtvat nebudou.
Pokud chcete sami někoho nahlásit, můžete tak učinit kdykoli během zápasu či po jeho konci. Při hře si stačí rozkliknout tabulku skóre a kliknout na červené tlačítko s vlaječkou vedle hráče, kterého chcete nahlásit. Po zápase si musíte rozkliknout kolonku „přehled“ a následně najet na příslušného hráče. V horní části rámu zobrazujícího jeho hrdinu, by vám měla vyjet červená vlaječka, prostřednictvím které můžete nahlášení odeslat. Stejným způsobem můžete hráče i ocenit, stačí místo červené vlaječky kliknout na zelený palec. Dávejte si však pozor, stejně tak jako nahlášení, jsou i vaše ocenění omezená.
Pokud chcete komunitě Doty 2 skutečně pomoct a disponujete-li více než 8 000 skóre chování, můžete využít takzvaného Overwatch systému. Pod vaším profilem se vám začnou objevovat případy k prozkoumání, kde společně s ostatními členy komunity zhodnotíte, zda se nahlášený hráč skutečně dopustil prohřešku. V případě, že bude více lidí s nahlášením souhlasit, daný jedinec kromě ztráty skóre chování obdrží také trest v závislosti na jeho kategorii skóre chování.
Zdroj náhledového obrázku: compsmag.com