Nedávno se ukázalo, že Intel prodal ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 na základě údajů renomované společnosti Jon Peddie Research stejný počet GPU pro běžné použití jako AMD, něco ovšem nehrálo. Ukázalo se, že JPR do svých výpočtů nedopatřením zahrnul 60 tisíc GPU Ponte Vecchio pro datová centra. To samozřejmě čísla výrazně zkreslilo.
Sám Jon Peddie upozornil, že odhady JPR týkající se dodávek jednotek vycházejí z nedávné finanční zprávy společnosti Intel a prodejních cen a mohou být nepřesné. Skutečně tomu tak bylo a Intel v minulém čtvrtletí neprodal zdaleka tolik GPU jako AMD. Společnost Intel totiž zahrnula příjmy z prodeje serverových GPU Ponte Vecchio do příjmů divize, která prodává uživatelské GPU, což výrazně zvýšilo její příjmy.
JPR předpokládala, že tato obchodní divize prodává pouze GPU pro běžné použití, takže když vydělila tržby průměrnou prodejní cenou, kterou považovala za přesnou pro produkty Intel Arc, dostala nesprávný počet GPU prodaných společností Intel v minulém čtvrtletí.
Po následné opravě se ukázalo, že z 13 milionů samostatných GPU pro stolní počítače a notebooky prodaných v minulém čtvrtletí dodala Nvidia 85 %, AMD 9 % a Intel 6 %.
Pokrýt 6 % trhu s domácími GPU je nicméně i tak velký úspěch. Přeci jenom, na trhu nejsou tyto produkty ani dva roky a jedná se tedy o velký skok. Vzhledem k tomu, že většinu GPU společnosti Intel pravděpodobně tvoří levné notebookové karty, jsou její průměrné prodejní ceny za kus v tuto chvíli výrazně za cenami společností AMD a Nvidia.
Společnost Intel je sice na trhu GPU nováčkem, ale její produktové portfolio je i tak široké. Firma prodává GPU Arc Alchemist pro stolní počítače a notebooky, má grafické karty řady Flex přizpůsobené pro vzdálené vykreslování a streamování (založené však na stejné technologii jako produkty Arc pro běžné počítače) a také serverové Data Center GPU Max, dříve kódově označované jako Ponte Vecchio.
Intel obvykle zahrnoval prodej svých GPU do příjmů své skupiny Accelerated Computing Systems and Graphics Group (AGX), ale ve 4. čtvrtletí 2022 byla tato divize rozdělena na dvě části, přičemž domací GPU přešly do skupiny Client Compute Group (CCG) a serverové GPU se staly součástí divize Data Center and AI (DCAI). Analytici z Jon Peddie Research tvrdí, že prodeje výpočetních GPU ve 4. čtvrtletí již byly složeny do výsledků na DCAI, zatímco prodeje spotřebitelských GPU ve 4. čtvrtletí byly zahrnuty do výsledků AXG.
Společnost AXG mezitím ve 4. čtvrtletí výrazně zvýšila své tržby, což JPR přičítala zvýšenému prodeji domácích GPU. Ve 4. čtvrtletí roku 2022 však společnost Intel dodala první velkou várku GPU Ponte Vecchio pravděpodobně pro superpočítač Aurora Národní laboratoře Argonne. Tento stroj vyžaduje 60 000 karet Intel Data Center Max a podstatná část z nich byla podle odhadů JPR dodána ve 4. čtvrtletí 2022. JPR se nyní domnívá, že prodeje Ponte Vecchio byly uvedeny ve výsledcích AXG, takže její odhady jednotkových dodávek byly nesprávné.
„Pro výpočet dodávek jsme používali ASP (průměrnou prodejní cenu) pro dGPU od AXG, přičemž jsme předpokládali, že Ponte Vecchio byl zařazen do skupiny datových center (DCG), přejmenované na DCAI,“ uvádí se ve vysvětlení JPR. „Záludné je rozdělení Xe na počítače (DCAI) a AGX a to, kdo vlastně napustil peníze do vany za dodávky do Aurory.
Vzhledem k tomu, že k rozdělení skupiny GPU došlo ve 4. čtvrtletí, jsou domněnky, kredit za všechny dodávky Xe dostala AXG, což by zahrnovalo více než 60 000 dGPU Ponte Vecchio,“ vysvětluje JPR. „Tento skok v příjmech narušil modelování ceny a způsobil, že to vypadalo, že Intel zaznamenal velký skok v dodávkách a že dodávky dGPU vzrostly více, než tomu bylo.“
Společnost JPR přepracovala své kalkulace za 4. čtvrtletí odečtením více než 60 tisíc drahých výpočetních GPU Ponte Vecchio a přirozeně získala odlišné výsledky. Hned to do sebe začalo zapadat trochu lépe. I tak považujeme 6 % trhu za velice dobrý výkon a budeme se těšit na další karty.
Zdroj: tomshardware.com