logologologologo
  • Novinky
    • Dota 2
    • CS:GO
    • League of Legends
    • Call of Duty
    • FIFA
    • Byznys
    • Hardware
  • Nadčasové články
    • Komentáře
    • Dota 2 – Hrdinové
  • Esportopedie
  • Partneři
  • O nás
  • Hledáme redaktory
            Žádné výsledky Zobrazit všechny výsledky
            ✕
                      Žádné výsledky Zobrazit všechny výsledky
                      Kdo vyzve Neona a Carzzyho v bojích o postup do play-off zimního splitu LEC?
                      18. 2. 2023
                      Jak nejrychleji získat CoD Points ve Warzone 2 a MW2?
                      18. 2. 2023
                      Ukázat vše

                      PŘEDSTAVENÍ HRDINŮ: Earthshaker

                      Autor: Hollow Erto dne 18. 2. 2023
                      Kategorie
                      • Dota 2
                      • Dota 2 - Hrdinové
                      • Novinky
                      Tagy
                      • DOTA 2
                      • Earthshaker

                      Tak, jako golemové či gargoylové, byl I Earthshaker kdysi součástí země, po které nyní svobodně kráčí. Narozdíl od nich však není ničím sluhou a byl stvořen pouze ze své vlastní vůle. Jeho vznik zapříčinila zvědavost a touha po poznání života, který nad ním svévolně plynul. A tak po skončení období zemětřesení, při nichž se v pohoří Nisai působením lavin změnily proudy říčních toků a z mělkých údolí vznikly hluboké propasti, vystoupil z oblak usedajícího prachu Earthshaker. Vzal na sebe podobu smrtelného zvířete a pojmenoval se Raigor Stonehoof. Jelikož nyní dýchá a proudí v něm krev, může zemřít. Nicméně jeho duše je stále zajedno se zemí, jejíž sílu nosí spoutanou ve svém obrovském totemu. A tak, až se jednoho dne v prach obrátí, přivítá ho země jako svého ztraceného syna.

                      Stručné shrnutí

                      Earthshaker je překvapivě versatilním hrdinou, který se dokáže vměstnat téměř na každou pozici a vyloženě zaostává pouze v roli carry. Jeho na první pohled přímočaré schopnosti mohou napovídat tomu, že se jedná o vhodného kandidáta pro nováčky, avšak není tomu tak. Správné použití Fissure, vhodný vstup do potyčky i zvládnutí velice slabé linkové fáze na pozici supporta, to vše jsou dovednosti, které je třeba ovládnout a které novým hráčům chybí. Výhodou je ovšem velice nízká potřeba předmětů a s ní spjatá vysoká tolerance chyb. Proces učení se Earthshakera je tedy tím pádem značně zjednodušen. 

                      Schopnosti hrdiny

                      Fissure je primárním nástrojem pro support Earthshakera a v této pozici se tedy vyplatí vylepšovat jako první. V opačném případě postačí pouze jeden bod. Zároveň se jedná o jedinou Earthshakerovu schopnost, která omračuje i bez Aftershock. Bonusové poškození je však aplikováno i do Fissure.

                      Správné použití Fissure se liší situaci od situace a žádný univerzální návod pochopitelně neexistuje. Dbejte ale vždy svého okolí a všech hrdinů, které položením stěny omezíte. V nejlepším případě kompletně odříznete nepřátelskému týmu cestu, většinou ale postačí nepřítele omráčit tak, abyste zároveň nezablokovali vaše spoluhráče. Cestu můžete odříznout také přátelským creepům a pozdržet tak jejich příchod na linku, což se hodí zejména ze začátku zápasu. Kromě směru, kterým Fissure sešlete, působí omráčení i v bezprostřední blízkosti okolo vás.

                      Vaším největším přítelem a nepřítelem zároveň, bude sesílací animace. Díky ní se totiž budete muset naučit předvídat pohyb vašich soupeřů. Zároveň vám však umožní vzít vaše rozhodnutí kdykoli zpátky. Sesílání totiž můžete stisknutím příslušné klávesy kdykoli přerušit a to bez spuštění cooldownu na schopnosti. V tomto případě tedy můžete uplatnit přísloví „Dvakrát měř, jednou řež!“.  

                      Enchant Totem je důležitou schopností zejména pro midového, nebo offlinkového Earthshakera, který by ji měl paralerně s Aftershock vylepšovat jako první. Obě schopnosti totiž skvěle fungují dohromady a jedna bez druhé jsou tak trochu k ničemu.

                      Enchant Totem je pochopitelně vůbec nejefektivnějším nástrojem proti oponentům s útoky na blízko. Uškodit ale můžete střelcům, a to prostřednictvím denyů. Jen málokterý hrdina dokáže v rané fázi hry vyprodukovat větší fyzické poškození než Earthshakerův Enchant Totem. Pochopitelně si prostřednictvím Enchant Totem můžete pojistit i vlastní last hity. Zároveň však musíte počítat s tím, že zkušenější soupeři využijí jeho nízkého cooldownu a zakoupí si proti vám Magic Stick/Wand. V tomto případě zkuste používání Enchant Totem co nejvíce limitovat.

                      Po konci linkové fáze můžete využít ještě jednoho triku. Nabití Enchant Totem trvá o něco déle, než cooldown schopnosti. Pokud tedy chcete ulovit izolovaného nepřítele, nabijte si Enchant Totem již předem a váš útok začněte úderem, na který navážete dalším použitím Enchant Totem a dalším úderem. Tímto způsobem vyprodukujete opravdu velkou porci poškození jen za použití jedné schopnosti.

                      Tak jako Fissure, disponuje i Enchant Totem relativně dlouhou a libovolně přerušitelnou sesílací animací. Počítejte tedy s tím, že cíl, který běží směrem od vás, Enchant Totemem jen těžko omráčíte.

                      Aftershock je pasivní schopností, která je sama o sobě k ničemu a nejvíce ji využijete zejména ve spojitosti s Enchant Totem a Echo Slam. Farmící Earthshakeři by ji tedy měli vždy vylepšovat paralerně s Enchant Totem. Její dodatečné poškození se aplikuje i do Fissure, omráčení však nikoliv. 

                      Echo Slam je silnou ultimátní schopností určenou do potyček, jejíž funkce je napříč Dota 2 komunitou velice dobře známa. Právě proto nemůžete očekávat, že se zkušenější nepřátelé budou stavět blízko sebe, pokud se na mapě zrovna nic neděje. Jestliže tedy chcete Echo Slam využít co nejefektivněji, budete jen zřídkakdy hlavním inicátorem potyčky. Místo toho si vždy raději počkejte na to, až se všichni nepřátelé ztratí ve víru boje a přestanou si dávat pozor na svou pozici. Teprve poté se vám naskytne vhodná příležitost k útoku na hlouček hrdinů. 

                      Čekání na to, jak se potyčka vyvine, se ale nemusí vždy vyplatit a s Echo Slamem byste tak nikdy neměli nakládat jako s cenným nástrojem, který lze použít pouze v té nejideálnější příležitosti. Kromě plošného omráčení a velké porce poškození, má totiž Echo Slam ještě jednu velkou výhodu, jíž je absence sesílací animace. Echo Slam tak můžete použít i na osamoceného hrdinu, který by jinak díky dlouhým sesílacím animacím Fissure a Enchant Totem stihl zareagovat použitím defensivního předmětu či schopnosti. Dobu omráčení, kterou vám Echo Slam poskytne, pak můžete využít na seslání Fissure a Enchant Totem, aniž by se váš cíl dokázal probrat. 

                      Aghanim’s Shard je důležitý zejména pro support Earthshakera, který tak dostane možnost využít omráčení Enchant Totem, aniž by se musel vrhnout do bitevní vřavy. Kromě toho tak získá i možnost situačního útěku, kdy může po Fissure přešplhat i skrze terén. Pro farmícího Earthshakera se však jedná pouze o situační nákup.

                      Aghanim’s Scepter je vhodným předmětem zejména pro farmícího Earthshakera. Samotný předmět mu totiž propůjčí dodatečné statistiky a také pohybový i farmící nástroj. Rozhodně ale po jeho zakoupení neopomíjejte Blink Dagger, která je v rámci iniciace stále mnohem efektivnější. Samotný skok totiž trvá opravdu dlouho a nepřátelé tak mají mnohem více času reagovat na váš pohyb. Enchant Totem můžete i s Aghanim’s Scepterem používat normálně, a to po přidržení klávesy ALT.

                      Earthshakerova hratelnost

                      Earthshakerovy statistiky

                      Při volbě Earthshakera sledujte počet hrdinů s útoky na dálku v nepřátelském týmu. U tohoto typu hrdinů je totiž méně pravděpodobné, že se postaví blízko sebe a své schopnosti tak nebudete moct využít na plno. Pokud navíc na jednoho z hrdinů zaútočíte a odhalíte tak svou pozici, ostatní nepřátelé vás svými útoky na dálku poměrně rychle zabijí. Při přítomnosti čtyřech a více hrdinů s útoky na dálk, se tak raději Earthshakerovi vyhněte.

                      Dále také sledujte volbu vašeho spoluhráče a v ideálním případě se zkuste vyhnout tomu, abyste na stejné lince měli dva hrdiny s útoky na blízko. Earthshaker je totiž na lince poměrně slabý a svého spoluhráče nemá příliš jak ochránit.

                      Earthshaker je naopak silný proti hrdinům, kteří velice rádi vytváří dodatečné iluze. Nespoléhejte se ale na to, že je jen s pomocí Echo Slamu kompletně vyřadíte ze hry. Carry hrdinové jako Phantom Lancer či Naga Siren, si totiž iluze vyvolávají jako na běžícím páse a jsou dostatečně výdržní na to, aby je poškození z vašich schopností neusmrtilo. Přesto jim ale vaše plošná omráčení dostatečně znepříjemní hru na to, aby si s nimi vaši spoluhráči poradili o to snáze.

                      Raná fáze hry

                      Raná fáze hry je pro Earthshakera tou vůbec nejtěžší. Nedisponuje totiž žádnou pohybovou schopností a Enchant Totem tak proti hrdinům na dálku vůbec nevyužije. Díky dlouhým sesílacím animacím je navíc velmi nemotorný a snadno předvídatelný, přičemž jeho jediná schopnost na dálku, Fissure, je omezená velice dlouhým cooldownem.

                      Support Earthshaker

                      Vašemu spoluhráči tedy v roli supporta nejvíce pomůžete zejména efektivními pully a stahováním nepřátelských vln creepů směrem pod vaši věž. Pokud s Earthshakerem supportíte na offlince, můžete podobně jako Earth Spirit pomáhat i ostatním linkám. Pomocí Fissure můžete snadno odříznout cestu nepřátelskému midařovi a zkusit ho s pomocí vašeho spoluhráče zabít. Na sudých minutách byste také měli pomáhat se získáváním run, k čemuž je Fissure schopnost jako stvořená. I ze supportící pozice však nikdy nezapomínejte i sami na sebe. Earthshaker sice ke svému fungování příliš předmětů nepotřebuje, bez Blink Dagger je ale polovičním hrdinou. Hlídejte si tedy svou úroveň i počet zlaťáků a pomoc vašim spoluhráčům střídejte i s trochou té farmy a nasáváním zkušeností.

                      Farmící Earthshaker

                      Pokud hrajete farmícího Earthshakera, bude pro vás linková fáze o něco příjemnější. Na offlince byste si Earthshakera měli zvolit pouze pokud vás supportí hrdina s útoky na dálku. Ten by pro vás měl získat dostatek místa a při troše štěstí vám i dopomoci k zabití nepřátelských hrdinů. V této pozici se pochopitelně musíte soustředit sami na sebe ještě o něco více, a dokud nedokončíte Aghanim’s Scepter či Blink Dagger, neměli byste okolí vaší linky vůbec opouštět. V případě midového Earthshakera byste naopak měli co nejvíce gankovat postranní linky. Nemotornost a předvídatelnost Earthshakera je v tomto případě přebita faktorem překvapení. Navíc vám mnohdy pomohou i efekty některých run.  

                      Střední a pozdní fáze hry

                      Ať už Earthshakera hrajete na jakékoli pozici, ve střední fázi hry byste již měli vlastnit jeden z dostupných pohybových předmětů. Zatímco s farmícím Earthshakerem můžete pracovat na získávání dodatečných předmětů, se support Earthshakerem byste se nadále měli soustředit jen na pomáhání týmu.

                      Support Earthshaker

                      Earthshaker exceluje jako defensivní support a měli byste se tedy vždy nacházet za zády některého z vašich silnějších spoluhráčů. Pokud se náhle ocitne pod útokem nepřátel, můžete mu pomoci z dálky za pomocí Fissure a v případě, že se situace začne vyvíjet ve váš prospěch, pak následně i sami skočit do bitevní vřavy za pomocí Echo Slam. V krajních případech se ale můžete vžít i do role iniciátora a začít pro váš tým výhodnou potyčku.

                      Přestože Earthshaker příliš dodatečných předmětů ke své plné efektivitě nepotřebuje, neznamená to, že byste na ně měli kompletně zapomenout. Základem je Aghanim’s Shard, na který můžete navázat dalšími podpůrnými předměty, jako je Force Staff, Glimmer Cape, či Lotus Orb. V určitých případech se vyplatí zainvestovat i do Eul’s Scepter of Divinity, který vám pomůže získat dodatečný čas k znovunabití Blink Dagger, jejímž prostřednictvím se pak dostanete do bezpečí. Proti hrdinům s velkým množstvím fyzického poškození pak může pomoci Ghost Scepter. To, abyste každou potyčku stihli využít Echo Slam, si pak můžete pojistit Aeon Diskem, který vás probere z nekonečného řetězce omráčení.

                      Farmící Earthshaker

                      Farmící Earthshaker potřebuje ke svému fungování mnohem více předmětů a pokud by se do potyček začal zapojovat již po zakoupení Aghanim’s Scepter/Blink Dagger, riskoval by tak ztrátu tempa a upadnutí do deficitu, ze kterého by oproti support Earthshakerovi nic navíc nepřinášel. Pečlivě si tedy nepřátelský tým prohlédněte a zvažte, které předměty budete potřebovat.

                      Stojí-li proti vám hrdinové s velkým množstvím cílených omráčení, budete bezpochyby potřebovat Black King Bar. Váš skok, jenž získáte z Aghanim’s Scepteru, lze totiž během letu kdykoli přerušit a váš hrdina se tak nepřesune na vámi určené místo. Pokud naopak hrajete proti hodně pohyblivým hrdinům, kteří navíc disponují útoky na dálku, bude dobrou volbou zakoupit i druhý pohybový předmět. Tím může být kromě Blink Dagger i Silver Edge, jenž vám mimo jiné propůjčí možnost provést kritický zásah, který je v kombinaci s Enchant Totem opravdu drtivý. Pokud jste Earthshakera zvolili na offlinku, zkuste se naopak zaměřit na více defensivní předměty, kterými může být Lotus Orb, Guardian Greaves, popř. Pipe of Insight. 

                      S farmícím Earthshakerem se nemusíte příliš soustředit na to, abyste stáli vždy v zadní linii vašeho týmu. Díky tomu, že disponujete více úrovněmi a předměty, se můžete častěji vydat do předních linií. Kromě vyvolávání potyček se navíc můžete zaměřit i na zabíjení izolovaných cílů.

                      Ať už hrajete Earthshakera na jakékoli pozici, vaše role se s přechodem do pozdní fáze nikterak nemění a zůstává stále stejná. 

                      Vhodné předměty (support)

                      Jakmile si našetříte na Blink Dagger a začnete pomáhat vašemu týmu, váš přísun zlaťáků se velmi rychle omezí. V závislosti na tom, jak moc se vám ve hře bude dařit, se pak můžete dostat pouze k jednomu dodatečnému předmětu. Plný inventář je pro supportícího Earthshakera opravdu raritou. Proto si tedy každou koupi dvakrát promyslete.

                      Vhodné předměty (farmer)

                      Předměty na horním obrázku jsou typické zejména pro offlane Earthshakera, zatímco předměty na dolním obrázku volí spíše midaři. V rámci těchto pozic ale můžete výše vyobrazené předměty libovolně kombinovat a nemusíte se vždy striktně držet jedné cesty. Velice lákavě může vypadat i Refresher Orb, ten se ale ve většině případů nevyplatí. Vaše první použití Echo Slamu zpravidla usmrtí většinu nehrdinských jednotek a jeho opětovné použití tak nebude mít zdaleka takovou sílu.

                      Zdroj obrázků: dota2.com

                      Sdílet
                      26
                      Hollow Erto
                      Hollow Erto

                      Související příspěvky

                      1. 4. 2023

                      PŘEDSTAVENÍ HRDINŮ: Grimstroke


                      Číst více
                      1. 4. 2023

                      Stát uzná esport za sport a začne vyplácet hráčům dotace


                      Číst více
                      31. 3. 2023

                      Průvodce základním nastavením ve hře Dota 2


                      Číst více
                      Nejčtenější článek

                      O které hry se zajímáte?

                      Zobrazit výsledky

                      Nahrávání ... Nahrávání ...

                      Hráč měsíce - Anton "DyrachYo" Skhredov

                      Tým měsíce - Gaimin Gladiators

                      Reklama

                      Esportio.cz © všechna práva vyhrazena.
                      Zásady ochrany osobních údajů

                      Web vytvořil Oldřich Selner

                      This site is protected by reCAPTCHA and the Google - Privacy Policy and Terms of Service apply.
                      info@esportio.cz