Jedna z největších stálic západního League of Legends esportu si v zimním LEC splitu sáhla na své dno.
Když Fnatic na začátku roku oznámili svou novou sestavu, většina fanoušků jen nechápavě kroutila hlavou. Hvězdný Martin „Rekkles“ Larsson byl totiž i přes letité zkušenosti jednoznačně slabším hráčem, nežli jeho předchůdce Elias „Upset“ Lipp. Ještě větší otazníky pak padali nad akvizicí Rúbena „Rhuckz“ Barbosy. Nešlo se totiž ubránit dojmu, že organizace zkušeného veterána Zdravetse „Hylissanga“ Ilieva Galabova nahradila pouze na základě Rhuckzových dvou her na Mistrovství Světa, kde figuroval v pozici náhradníka. Konečný výsledek ale mohl i přes jednoznačné oslabení sestavy očekávat jen málokdo.
Během prvního týdnu se přitom Fnatic neprezentovali vůbec špatně. Přestože se hned z kraje ligy utkali s třemi nejvíce favorizovanými týmy, dokázali předvést dva velice solidní výkony a dokonce si odnést jedno vítězství. Následující hrací týdny se ovšem situace nezlepšila, ba naopak. Veškeré zbytky souhry mezi hráči kompletně vymizely a stejně tak utrpěly i jejich individuální výkony.
Nejvíce bolestivé pak byly zejména zápasy v posledním hracím týdnu, které nelze připodobnit k ničemu jinému, než k velké ostudě. Proti MAD Lions a SK Gaming se Fnatic celá hra zbortila už od prvních minut, zatímco proti Astralis, papírově nejhoršímu týmu z ligy, je o výhru připravila tragicky zahraná potyčka u draka. Přestože tedy spousta diváků odmítala věřit v rýsující se katastrofu až do poslední chvilky, s koncem devátého zápasu již neexistoval jiný scénář. Fnatic se se skóre 2-7 nepodařilo umístit mezi osmi nejlepšími týmy a jejich cesta v zimním splitu tak končí na devátém, nepostupovém místě.
Příčiny celé situace nejspíš zůstanou z větší části schované za oponou, některé z nich jsou však více než zjevné. Fnatic si jakožto jedna z největších západních League of Legends organizací zakládá na marketingu. Pro jeho účely se pochopitelně mnohem více hodí právě Rekkles, nežli Upset, který si s sebou nese spíše negativní pověst. Kromě toho jsou Fnatic také vůbec nejaktivnějším týmem na svém Youtube kanále, který pravidelně zásobují vlogy a humornými videi, v nichž účinkují i samotní hráči. Nelze se tedy ubránit dojmu, že by čas věnovaný této videotvorbě, šel investovat jinak a lépe.
Další slon v místnosti je pak celý manažerský tým. Někteří fanoušci za celý neúspěch viní ředitele League of Legends sekce Javera „Dardo“ Zafru. Po jeho nástupu v roce 2019 totiž Fnatic ani jednou nedokázali celé LEC vyhrát. Na vině by ale mohla být i nezkušenost hlavního trenéra Gonçala „Crusher“ Pinta Brandãa. Ten si svou pozici údajně získal jen skrze klauzuli ve smlouvě, která mu zaručovala eventuální povýšení po několika letech práce se sekundární sestavou Fnatic TQ.
Ať už jsou ale příčiny jakékoli, pro Fnatic – jak stojí v jejich prohlášení na Twitteru – je celá situace nepřijatelná a nehodná jména jejich organizace. Před začátkem jarního splitu LEC tak s velkou pravděpodobností dojde ke změnám. Na jejich podobu a rozsah si však budeme muset ještě počkat.
Our Winter run ends there. Thank you for all the support as always. We’ll be back, bet on it. pic.twitter.com/I2IBXmO940
— FNATIC (@FNATIC) February 6, 2023
Zdroj náhledového obrázku: gosugamers.net