G2 Esports jsou profesionální německou esportovou organizací, jenž vznikla rebrandem španělského týmu Gamers2, který se roku 2015 kvalifikoval do nejvyšší evropské ligy. LEC se bude tým účastnit svým osmým rokem.
Nástup G2 Esports do nejvyšší evropské ligy, který se uskutečnil roku 2016, by se nedal nazvat jinak než hvězdným. Tým, který si své místo v lize musel vybojovat skrze kvalifikace, totiž hned svůj první rok ovládl celou Evropu, které do té doby vládly oranžovo-černé barvy týmu Fnatic. Svůj největší podíl na tomto úspěchu si nesl Luka „Perkz“ Perković, který se ihned vyprofiloval jakožto jednoznačně nejlepší midař ligy. Jedinou vadou na kráse byla mezinárodní reprezentace, která se G2 příliš nevyvedla. Páté místo na prvním ročníku Mid Season Invitational a následné 13.-16. místo na Mistrovství světa bylo něco, s čím se nový král Evropy nemohl spokojit.
Rok 2017 přinesl v tomto ohledu alespoň drobné zlepšení. G2 i tentokrát nenašli na domácím poli konkurenci a podívali se tedy na oba dva mezinárodní turnaje. Zatímco na Mistrovství světa se jim ani tentokrát nepodařilo postoupit ze skupin, byť 9.-11. místo bylo přeci jen zlepšení, na Mid Season Invitational se podívali až do samotného finále.
Být nejlepší je samo o sobě těžké, ještě těžší ale je se na samotném vrcholu udržet. To se G2 povedlo celkem čtyři splity v řadě, během pátého se však v dříve neporazitelném týmu začaly objevovat trhliny. Rok 2018 byl pro G2 vůbec prvním, kdy okusili porážku v domácím prostředí, když se na svůj právoplatný trůn vrátila dřívější evropská jednička Fnatic. Druhé místo v jarním splitu mělo navíc negativní vliv na jejich týmovou morálku a v létě tedy přišel obrovský úpadek formy, který G2 sesadil na 5.-6. místo. Před G2 tak stála poslední šance, jak nepovedený konec roku zachránit, regionální kvalifikace na Mistrovství světa. Tu se G2 podařilo ovládnout a i tento rok tak získali možnost ukázat se na mezinárodním pódiu.
Není třeba říkat, že tentokrát G2 do turnaje nevstupovali jako nejsilnější evropský tým, nýbrž jako ten vůbec nejhorší. Paradoxně to ale byl jejich doposud nejhorší rok, ve kterém se G2 vůbec poprvé podařilo postoupit ze skupin do play-off. V něm se během první série setkali s tehdejšími výherci MSI, najetým čínským týmem Royal Never Give Up. Predikce tedy samozřejmě mluvily o rychlém, jednoznačném zápase, který měl být pro čínskou jedničku pouhá formalita. Diváci ze všech koutů světa se ale toho večera dočkali jedné z historicky nejtěsnějších a nejnapínavějších sérií, ze které nakonec po těsném výsledku 3-2 vzešli jako vítězové právě G2. Není třeba říkat, že hráči ihned po dohrání zápasu propukli v euforii.
Jejich radost však netrvala dlouho, v semifinále na ně totiž čekal další čínský tým, Invictus Gaming. Přestože mělo jít o papírově slabšího soupeře než RNG, G2 se nezmohli na téměř žádný odpor a s turnajem se museli rozloučit.
Se začátkem roku 2019 se pro G2 naskytla příležitost, která se neopakuje. Hvězdný midař týmu Fnatic Rasmus „Caps“ Winther, totiž přijal jejich nabídku o přestup. Problémem pochopitelně bylo to, že G2 Esports již svého hvězdného midaře měli. Perkz byl však vysoce sebekritický a moc dobře si uvědomoval, že Capsovy herní schopnosti převyšují ty jeho. Přesunul se tedy na pozici marksmana. Kdokoli, kdo o této podivné rošádě pochyboval, začal velmi brzy litovat. V rámci spodní linky totiž začali být více a více populární zejména magičtí šampioni, kteří se zpravidla hrávali právě na midu. Z tohoto trendu tedy pochopitelně začal Perkz těžit a šampiony jako Xayah či Kai’sa, vystřídal Syndrou nebo Yasuem. Volnějších okovů mety navíc začali využívat i ostatní členové G2 a široký výběr šampionů se tak stal jejich největší sílou, která je dovedla zpět na evropský trůn.
G2 se díky vítězství potřetí kvalifikovali na Mid Season Invitational, kde se díky vzrůstajícím herním tendencím Evropy zařadili mezi jednoho z favoritů. Skupinová fáze ale přinesla spíše rozpačité výkony. G2 se sice dvakrát podařilo porazit jihokorejské SK Telecom T1, zároveň ale dvakrát padli proti nejslabšímu týmu na turnaji a vyzrát nezvládli ani na jedničku z Číny. Do play-off se ale nakonec přeci jen kvalifikovali, navíc se na ně usmálo štěstí, když byli nalosováni právě proti SKT1, které již na turnaji dvakrát porazili. Korejský celek jim pochopitelně nedal nic zadarmo, G2 ale nakonec zvládli v sérii zvítězit, a to i díky těsnému zakončení čtvrté hry v sérii.
Poté co G2 jako první evropský celek zvládli tohoto korejského giganta porazit, kvalifikovali se do finále celého turnaje. Tam na ně ale čekal zcela jiný soupeř, než kterého očekávali. Invictus Gaming, tehdejší čínskou jedničku a mistra světa, totiž z turnaje vyřadil severoamerický celek Team Liquid. Vítězství MSI tedy bylo pro G2 ještě více na dosah než kdy předtím a hráči do zápasu nastoupili se vší vervou. Místo napínavého zakončení celého turnaje se tak svět dočkal historicky nejrychlejší série na tři vítězné mapy a G2 se domu vraceli s druhou mezinárodní trofejí, kterou kdy Evropa získala.
G2 jakožto čerství šampioni MSI na domácí půdě nenarazili na příliš mnoho výzev. Přestože Fnatic se ukázali býti velice schopným konkurentem, zlatá medaile v letním splitu stejně nakonec připadla G2. Následovala cesta na Mistrovství světa, na kterém se G2 měli šanci stát historicky prvním týmem, který by během celého roku zvítězil na každém turnaji, jehož byl součástí. Oproti MSI vypadali výkony G2 o něco více konzistentněji a přestože ve své skupině skončili pouze na druhém místě, na postup do play-off to bohatě stačilo.
Hned ve své první sérii dokázali dominantně porazit třetí nejlepší jihokorejský celek Damwon Gaming, aby se následně znovu potkali s SKT1. Jihokorejská jednička však svou pomstu nenašla. G2 tentokrát celý zápas zakončili již ve čtvrté hře a rázem tak byli pouze jednu sérii od perfektního roku. Bohužel pro evropské fanoušky se ale opakovala paralela z minulého roku. Na první pohled papírově slabší soupeř, kterým byli čínští FunPlus Phoenix, totiž G2 roznesli na kopytech. Nadějně vypadající rok tedy nakonec pro G2 skončil jedním velkým zklamáním, na které budou ještě dlouhou dobu smutně vzpomínat.
Pro rok 2020 zůstala celá sestava beze změny, což se na poli evropské LoL esportu děje jen velice vzácně. Evropská pětice hráčů i tentokrát ovládla oba dva domácí splity a toto rozhodnutí se tedy ukázalo býti správným. Nešlo si však nepovšimnout, že forma všech hráčů má spíše sestupnou tendenci. Na vině bylo hned několik faktorů, mezi kterými byla nedostatečná motivace, úmrtí Perkzova otce a také světová pandemie, která týmům znemožnila hrát před publikem. Díky tomu nezvládli G2 na Mistrovství světa navázat na své předešlé výkony a i přes šťastný los se probojovali pouze do semifinále. Přestože se stále jednalo o velký úspěch, ambice týmu na výhru celého turnaje nebyly naplněny, a tak pro příští rok došlo ke změnám.
V roce 2021 nastoupil na Perkzovu pozici Martin „Rekkles“ Larsson, který měl tým dovést ke kýženému mezinárodnímu úspěchu. Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že G2 se vrací zpět na svůj vrchol a sám Rekkles dokonce získal ocenění nejlepšího hráče jarního splitu. S příchodem play-off ale tým přestával fungovat a po až překvapivě těsném zápasu proti Schalke 04 nakonec nedokázali v žádných dalších sériích zvítězit. G2 tak poprvé za dva roky nezvládli v Evropě vyhrát.
Nekonzistentní výkony si G2 přenesli i do léta a přestože ve druhé půlce splitu začínala jejich forma vzrůstat, s příchodem play-off jako by se vrátili zpět na začátek. Prohraná série proti MAD Lions znamenala pád do spodní části pavouka, kde už si na ně brousili zuby jejich odvěcí rivalové Fnatic. Ve velice těsné sérii je nakonec oranžovo černý tým zvládl porazit a G2 se tak historicky poprvé nekvalifikovali na Mistrovství světa.
Rok 2021 jasně ukázal, že tým dohromady zkrátka nefunguje a tak se G2 rozhodli pro výměnu hned třech hráčů. Papírově ale žádný z nich nevypadal příliš zdatně a o návratu G2 zpět na výslunní tak všichni měli právoplatné pochybnosti. Přesto však G2 dosáhli na první čtveřici příček v tabulce, což jim vyneslo místo v horní části pavouka play-off. V něm dle očekávání padli proti Fnatic a na cestě k trofeji tedy museli bez možnosti chyby zvítězit ve svých čtyřech následujících sériích.
Nikdo nebyl překvapený, když se jim povedlo vyřadit nefunkční supertým Vitality, ani když si poradili s Misfits Gaming, kteří v sériích na více vítězných map nikdy nevypadali příliš nadějně. Když ale stejně krátký proces udělali i s Fnatic a na své konto si tak připsali svou devátou výhru v řadě, zázračná cesta k trofeji začínala vypadat reálně. Že si tým dohromady skutečně sedl pak potvrdilo i finále, kde si ve stejném tempu poradili s Rogue a vrátili se tak zpět na evropský trůn.
Vítězství domácí ligy jim pochopitelně vyneslo i místo na MSI a všichni fanoušci byli plní očekávání. Dominantní výkony G2 totiž pokračovali i v předkole celého turnaje, kdy se jim čtyřikrát v řadě podařilo porazit severoamerického šampiona. Díky lepšímu náhledu na metu navíc následně porazili i své odvěké rivaly T1 a také čínské RNG a co víc, to vše bez jediné prohry. Když už ale vše nasvědčovalo tomu, že G2 je zpět ve své formě z roku 2019, přišla studená sprcha.
Týmy se po dvou dnech adaptovaly na metu na turnaji a proti G2 začali využívat jejich vlastní strategii. Bez strategické výhody se velice brzy potvrdily obavy, kterými byla sestava G2 na začátku roku obklopena. Trojice nových hráčů byla totiž individuálně velice slabá a na svých linkách dostávali od soupeřů tvrdou školu. Po 25 výhrách v řadě a 4-0 startu do rumble fáze turnaje, se tak G2 do play-off prokousali jen těsně, a to se skóre 5-5. V následném semifinále se opět potkali s T1 a jihokorejská jednička se tentokrát dočkala své pomsty. Diváci byli svědky jedné z nejjednoznačnějších sérií v historii a G2 celé Evropě ukrojili pořádnou porci ostudy.
Aby toho nebylo málo, letní split pro G2 přinesl další ránu, když svůj domácí titul nezvládli obhájit a umístili se pouze na druhém místě. Následná cesta na Mistrovství světa pak jen potvrdila to, čeho jsme mohli být svědky na MSI. G2 však tentokrát nedisponovali lepším náhledem na metu než jejich soupeři a tragické výkony tak nastaly hned zpočátku turnaje. Z Mistrovství světa nakonec odkráčeli na 11.-14. místě, přičemž svou jedinou výhru si odnesli proti severoamerickým Evil Geniuses.
Ambicí G2 Esports bylo vždy zvítězit na Mistrovství světa a když se sestava z roku 2022 ke kýženému výsledku ani nepřiblížila, muselo pochopitelně dojít k velkým změnám. Z původní sestavy tedy v týmu zůstává pouze midař Rasmus „Caps“ Winther a topař Sergen „BrokenBlade“ Çelik. Slavného junglera Marcina „Jankos“ Jankowskiho pak nahradí nováček Martin „Yike“ Sundelin, který má zkušenosti pouze z nejvyšší francouzské ligy. G2 si jsou však moc dobře vědomi, že sázka na nováčky se jim minulý rok příliš nevyplatila a na spodní lince tedy najdeme o něco hvězdnější jména.
Na pozici marksmana nastoupí Steven „Hans Sama“ Liv, který má za sebou několikanásobnou účast na Mistrovství světa a svého času patřil k evropské špičce. Přestože jeho poslední rok se mu v barvách týmu Liquid příliš nevyvedl, stále by měl mít potenciál podávat solidní hráčské výkony. Hledání své staré formy mu navíc bude ulehčovat Mihael „MikyX“ Mehle, který se po roce vrací zpět do své domovské organizace. Ten v roce 2022 ukázal, že ještě nepatří do starého železa a dotáhl Excel Esports do jejich prvních play-off.
Ať už se G2 v minulosti umístily na kterémkoli z míst, faktem zůstává, že jsou stále považováni za nejúspěšnější evropskou LoL organizaci. Díky tomu jsou pochopitelně i tento rok považováni za jedny z hlavních favoritů na vítězství a v cestě by jim měli stát pouze Vitality, případně KOI. Tento fakt je potvrzen i tím, že papírově jejich soupiska vypadá mnohem silněji než minulý rok, ve kterém i s horšími hráči zvládli získat prvenství. Jediným faktorem, který by mohl G2 ovlivnit negativně, je Hans Sama. Tomu se v minulém roce příliš nedařilo a pokud nedokáže najít svou ztracenou formu, mohl by pro G2 představovat velkou slabinu. Pozice marksmana je totiž v Evropě tou vůbec nejkonkurenceschopnější.
Zdroj náhledového obrázku: teahub.io