Fnatic jsou profesionální esport organizací založenou ve Velké Británii. Nejvyšší evropské ligy se účastní od úplného začátku.
Přestože organizace Fnatic se rozpíná po mnoha různých esportových titulech, největší pozornost si získali právě díky League of Legends. Fnatic se totiž v roce 2011 povedlo zvítězit na vůbec prvním ročníku Mistrovství světa, čímž se stali doposud jediným západním týmem, kterému se tohoto úspěchu podařilo dosáhnout. S vypuknutím nejvyšší evropské ligy roku 2013 se pak ujali prvenství v celé lize, které si vyjmou léta 2014 udrželi každý další split. Všemi fanoušky tak byli právoplatně uznáváni jako králové Evropy.
V roce 2016 přišel pro Fnatic zlomový bod. S uběhlým časem esportová scéna League of Legends stále rostla, a tak se na scéně začalo objevovat více profesionálních organizací, které do svého týmu investovaly nemalý peníz. Fnatic již nadále nebyli hlavním a bezkonkurenčním favoritem nejvyšší evropské ligy, což potvrdilo i play-off jarního splitu. Žádná těsná prohra ve finále, jako tomu bylo v létě 2014, nýbrž vypadnutí těsně před jeho branami a odchod pouze s bronzovou medailí. Letní split byl pro Fnatic navíc ještě o něco horší, skončili totiž pouze na 5.-6. místě. Fnatic se navíc tento rok ani nepodívali na Mistrovství světa, nezvládli totiž projít skrze regionální kvalifikace.
Rok 2017 nebyl pro Fnatic o moc lepší. Stejně tak jako předchozí rok, ani tentokrát nezvládli v žádném ze splitů zvítězit a umístili se dvakrát za sebou na třetím místě. Povedl se alespoň konec roku, kdy zvládli svou kvalifikaci na Mistrovství světa a následně se probojovali až do jeho čtvrtfinále. Od označení králů Evropy však měli stále daleko.
Nárůst herní formy, který u Fnatic ke konci roku 2017 proběhl, si tým přenesl i do dalšího roku. Rasmus „Caps“ Winther začal jako hráč velmi rychle růst kupředu a celý tým, který byl doplněný o nového supporta a topaře, tak začal fungovat. Fnatic se podařilo ovládnout oba splity a sesadit tak z trůnu G2 Esports, kteří v předchozích letech v celé lize dominovali. Následovala cesta na jejich šesté Mistrovství světa, kde se začali profilovat jako jeden z horkých kandidátů na vítězství. Spanilá jízda ale neměla pro evropské fanoušky šťastný konec. Ve finále totiž Fnatic narazili na čínský tým Invictus Gaming, který jim vrátil dvě porážky ze skupinové fáze a jasným poměrem 3-0 si došel pro vítězství. S druhým titulem mistra světa na dosah se tak Fnatic nakonec museli spokojit pouze se stříbrem.
Jako by se jim chtěl osud vysmát, stříbrná medaile bylo něco, co Fnatic pronásledovalo i nadále. V letech 2019-2021 se totiž v rámci LEC vždy umístili na druhém místě. Přestože každý split vypadali jako velice silný tým, vždy se objevil někdo, kdo jejich herní výkony předčil. Jedinou výjimkou bylo jaro 2021, kdy si celý tým prošel přestavbou a díky interním problémům zvládl uhrát pouze páté místo. Další druhé místo tedy Fnatic v létě přivítali s otevřenou náručí.
Rok 2022 měl předznamenat další návrat na trůn. Svou spodní linku, která byla vnímaná jako ta nejlepší na západě, totiž doplnili o další dva hvězdné hráče. Topaře Martina „Wunder“ Hansena, který byl dlouhodobě považován za nejlepšího hráče na své pozici v rámci Evropy a midaře Marka „Humanoid“ Brázdu, čerstvého šampiona LEC a proslulého stratéga známého svými vůdčími schopnostmi. O Fnatic se tak společně s Vitality začalo mluvit jakožto o supertýmu, který měl ambice na vítězství celé ligy a také dobrou mezinárodní reprezentaci.
Začátky vypadaly velice slibně a oproti Vitality, zdálo se, vše fungovalo jak mělo. Jediný tým, který Fnatic v sezóně překonal, byli Rogue, kteří v té době trpěli pověstí nekonzistentního týmu, nezvládajícího tlak v play-off. Přesto to byli Fnatic, kteří se v jejich vzájemném zápase vnitřně rozpadli, když za stavu 2-0 ztratili veškerou svou herní synergii a celou sérii doslova zahodili. Následoval jasný přejezd od G2 Esports ve spodní části pavouka a po velkých ambicích tak Fnatic skončili ještě hůře, než v předešlých letech.
V letním splitu nepřišlo příliš velké zlepšení. Fnatic se nepodařilo zapracovat na problémech, které je se vstupem do jarních play-off začaly pronásledovat, a tak se dostali do pořádné šlamastyky. Během posledních týdnů totiž museli zvítězit v každém ze svých zápasů, aby si udrželi své postupové místo do play-off. I s tímto vědomím však všichni hráči předváděli otřesné výkony. Jediným důvodem, proč nakonec do play-off postoupili, byl marksman Elias „Upset“ Lipp, který využil tehdejší síly svého oblíbeného šampiona Zeri a téměř sám dotáhl Fnatic ke všem potřebným vítězstvím.
Ani po dvoutýdenní pauze však Fnatic nenabrali druhý dech. Do své první série proti Excel nastoupili ve velice ležérním tempu a po prvních dvou prohraných mapách se zdálo, že je všem dnům konec. Situaci ve třetí mapě však těsně zachránil topař Martin „Wunder“ Hansen, což Fnatic dodalo nový vítr do plachet.
Celou sérii nakonec zvládli otočit a posunout se dále v play-off. Skoro jako ironií osudu to byla právě otočená série, která Fnatic vrátila jejich ztracenou formu, o kterou přišli během série na jaře, kterou naopak otočil jejich soupeř. Celý tým najednou začal vypadat úplně jinak a klestil si bez větších problémů cestu až do samotného finále. V prvním zápase v jejich znovushledání s Rogue se navíc Humanoid ukázal s parádním obehráním třech soupeřů naráz a vše začínalo vypadat, že fanoušci LEC se dočkají dalšího finále G2 Esports proti Fnatic.
Pohádková cesta do finále ale nakonec dostala tvrdou stopku. Rogue se ukázali býti velice silným týmem, který se oproti jarnímu splitu ještě zlepšil a Fnatic je tedy nedokázali porazit ani tentokrát. Ze třetího místa se ale alespoň kvalifikovali na Mistrovství světa, kde jak se zdálo, neztratili nic ze své formy. I přes špatné herní podmínky v místě konání se Fnatic dominantně probojovali skrze předkolo a svůj první týden ve skupinové fázi ukončili se skóre 2-1, s velikou nadějí na postup. Malý krůček od úspěchu ale tým přestal znovu fungovat. Fnatic začali vypadat stejně jako během letní sezóny, situaci však tentokrát nezachránil ani Upset. Po třech jednoznačně prohraných zápasech se tak Fnatic s Mistrovstvím světa rozloučili a navzdory mnoha šancím svou sezónu zakončili neúspěšně.
I přesto, že Fnatic se rok 2022 příliš nevydařil, došlo v týmu pouze k drobnějším změnám. V sestavě i nadále zůstává trojice Martin „Wunder“ Hansen, Iván „Razork“ Martín Díaz a Marek „Humanoid“ Brázda. Zatímco nad Razorkovými nekonzistentními výkony stále tkví otazník, Wunder a Humanoid jsou i nadále považováni za špičkové hráče na svých pozicích, dává tedy smysl, že v týmu setrvali.
Novými přírůstky do týmu jsou poté marksman Martin „Rekkles“ Larsson a Rúben „Rhuckz“ Barbosa. Změna na pozici supporta byla po katastrofálních výkonech Zdravetse „Hylissang“ Ilieva Galabova více než očekávaná. Rhuckz se navíc na Mistrovství světa ukázal býti zdatným supportem, když prvních pár zápasů za Hylissanga zaskakoval. O něco překvapivější změnou je návrat Rekklese. Přestože se jedná o legendárního hráče, který je s organizací Fnatic neodmyslitelně spjatý, skvělé výkony Upseta šlo jen těžko přehlédnout. Rekkles navíc v posledních letech postrádal svou pověstnou herní formu a důvodem změny tedy nejspíše byly především neshody v týmu.
Na první pohled vypadá sestava Fnatic silně, rozhodně se však nejedná o horké kandidáty na vítězství. Jak Wunder, tak i Rekkles, jsou totiž známí svým defensivním herním stylem a Fnatic tak postrádají postranní linku, okolo které by se dalo hrát. V těchto případech týmy obyčejně využívají své silné mid-jungle dvojice, synergie mezi Humanoidem a Razorkem však byla takřka neexistující i v momentech, kdy se Fnatic dařilo zcela nejvíce. Razork je navíc velmi nekonzistentním hráčem, který svého plného potenciálu dosáhne jen v hrstce zápasů. Realistickým pohledem tedy budou Fnatic především bojovat o účast na Mistrovství světa a během sezóny se budou pohybovat mezi 5.-3. místem, v závislosti na tom, jak si tým vzájemně sedne.
Zdroj náhledového obrázku: behance.net