Astralis je dánskou esportovou organizací, kterou proslavilo zejména její působení v CS:GO sféře. Nejvyšší evropské ligy se budou účastnit třetím rokem v řadě.
Astralis do LEC formálně vstoupili v roce 2021, soutěže se však nepřímo účastnili již od roku 2020. Dánskou organizaci totiž zaujal tehdejší tým Origen, který v rámci League of Legends prokázal vysokou konkurenceschopnost. Origen se tedy stal součástí takzvané Astralis Group a pod jejími křídly se účastnil obou dvou splitů v roce 2020. Zatímco jarní split vypadal velice slibně a Origen se umístili na čtvrtém místě v play-off, v létě bohužel celý tým vybuchl. Z konkurenceschopné sestavy se lusknutím prstu stal nejhorší tým v lize a tak bylo jasné, že na pořadu dne budou velké změny.
V roce 2021 se kromě oficiálního přejmenování na Astralis kompletně změnil i přístup celé organizace ke skládání nové sestavy. Tým opustili dva zkušení hráči topař Barney „Alphari“ Morris a marksman Elias „Upset“ Lipp, na jejichž pozice byli stejně tak jako do džungle a na supporta nasazeni nováčci, kteří do té doby v LEC nehráli. Potřebné zkušenosti měl týmu dodat jediný pozůstalý hráč z původní sestavy Origen Erlend „Nukeduck“ Våtevik. Toho v té době čekal jeho šestý rok v LEC. Sázka na mladou krev se ale příliš nevyplatila. Přestože měl tým vzestupnou tendenci, nedokázal dosáhnout výše než na sdílené 7.-8. místo v letním splitu.
Do roku 2022 nastoupili Astralis velice zvolna. Svého midaře a marksmana vyměnili za podobně nezkušené hráče, zatímco zbytek sestavy zůstal nezměněn. Organizace tímto krokem nepřímo poukázala na to, že je jejich LoL sekce příliš nezajímá a v lize setrvávají jen kvůli vysoké finanční hodnotě jejich slotu. V jarním splitu si tak pochopitelně vysloužili poslední místo a všemi fanoušky začali být posměšně označováni jako „Lastralis“.
V letním splitu mělo přijít značné zlepšení. Astralis tentokrát vůbec poprvé vsadili na zkušené hráče a svůj tým doplnili o topaře Kisse „Vizicsacsiho“ Tamáse a junglera Andreie „Xerxe“ Dragomira. Role supporta se pak ujal korejský hráč Lee „JeongHoon“ Jeong-hoon, který nahradil jednoho z nejhorších hráčů v lize Hampuse „PromisQ“ Abrahamssona. Astralis najednou dokázali porážet i silnější týmy a začátek celého splitu vypadal pro organizaci velice slibně. Když už ale měli play-off na dosah, klopýtli a třemi prohrami v řadě ukončili svou sezónu neúspěšně, na devátém místě.
Astralis si pro rok 2023 ponechali jádro své sestavy. Na spodní lince se tak představí známá dvojice Kasper „Kobbe“ Kobberup, společně s korejským supportem JeongHoonem. Na midové lince pak i nadále uvidíme Olivera „Dajor“ Ryppu, kterého tak čeká jeho druhý rok v LEC. Horní linka a džungle však zřejmě nenaplnily očekávání, a tak se Astralis rozhodli pro změny. V džungli se vůbec poprvé v LEC představí Doğukan „113“ Balcı, který byl minulý rok součástí nejvyšší francouzské ligy a společně s Karmine Corp ovládl jarní split EU Masters (dnes již EMEA Masters). Na horní linku pak zavítá veterán Finn „Finn“ Wiestål, který sice nedokázal zvítězit v žádném z tunajů, má však za sebou účast na Worlds.
V rámci týmů, které byly minulou sezónu notoricky známé obsazováním spodních příček, vypadají Astralis nejvíce nadějně. Zkušený topař Finn je stejně tak jako nadějný turecký jungler velkou posilou a týmu tak pomůžou minimálně svými individuálními výkony. Velký otazník však tkví nad Dajorem, jehož herní projev prozatím neodpovídal nejvyšší evropské lize. Midová linka je navíc pro průběh všech zápasů velmi důležitá a mít slabý článek zrovna tam může uškodit celému týmu. Ve všech případech by měli Astralis dosáhnout minimálně na skupinovou fázi, kde mohou překvapit některý ze silnějších týmů. Jakýkoli horší výsledek by byl pro tuto sestavu zklamáním.
Zdroj náhledového obrázku: esportbet.com