Virtus.pro

Základní informace:

Založení Dota 2 sekce: 6.6. 2012 | Rusko

Virtus.pro patří mezi nejstarší a nejúspěšnější esportové organizace na světě. Má ve své sbírce několik zlatých trofejí z Major turnajů a pyšní se skvělými výsledky z The International. Medailová umístění se však na šampionátu jejím hráčům stále vyhýbají.

Sociální sítě:

Dota 2 sekce Virtus.pro byla ohlášena v červnu 2012 a trvalo dva roky, než si její hráči vydobyli vstupenku na The International. Jejich výsledné umístění nebylo nijak převratné, avšak jednalo se pouze o jednu ze zastávek na dlouhé cestě mezi nejlepší světové týmy. Následující rok přišlo významné zlepšení, po výměně celé soupisky si organizace odnesla z turnaje TI5 5.-6. místo. O ještě lepší výsledek usilovali hráči během dalšího roku 2016, tehdy se jim ale nepodařilo projít ani kvalifikací a celá soupiska byla znovu propuštěna.

Jeden z nejlepších týmů světa

Mezi roky 2017 a 2021 si organizace připsala 5 pohárů z různých Major turnajů, což je na kompetitivní scéně Doty 2 nevídaný úspěch,. Stejným počtem Major trofejí se může pyšnit pouze jedna další organizace, jenž nese název OG. Virtus.pro se dále podařilo 3x znovu obsadit 5.-6. místo na turnajích The International a tento výsledek se pro její vlastníky začal stávat velkou noční můrou. I přes všechny snahy, změny v týmu, vyhrané Majory a DPC sezóny, se organizaci nepodařilo získat ani o chlup lepší umístění, než jaké si odnesla z minulých ročníků. Po skončení TI10 se legendární Aegis vrátil zpět na půdu východní Evropy, avšak v rukou ho nesli rivalové z týmu Spirit. Virtus.pro se proto znovu uchýlilo ke změnám v soupisce a do roku 2022 nastoupilo s pěticí dravých talentů.

Problémy se začínají kupit

Začátkem sezóny 2022 ovlivnila okolní svět ruská invaze na Ukrajinu, jenž zapříčinila drsné sankce pro ruské společnosti od členů Evropské unie a USA. Aby si Virtus.pro, jenž spadá pod velmi bohaté ruské podnikatele, udrželo svou nezávislost a jeho hráči se mohli účastnit důležitých esportových událostí. Bylo vedení přinuceno dočasně zaměnit název celého uskupení. Od května 2022 proto tým vystupoval pod jménem Outsiders a ve znaku měl stejně jako původní Virtus.pro podobiznu medvěda. Do normálu se vše navrátilo již v září téhož roku.

Všemožné handrkování a vykrucování z různých zákazů se na výkonech hráčů podepsalo velmi nemile. Během sezóny 2022 soupiska prošla mnoha změnami, avšak ani ty nevedly k lepší výsledkům. V prosinci 2022 organizace ohlásila zbrusu nové složení hlavního týmu, kde znovu vystupovaly především mladí talenti.

Začátkem sezóny 2023 si organizace připsala další černý puntík do své sbírky. V úvodní tour regionální DPC ligy reprezentace obsadila pouhé 4. místo. Sice se nejednalo o žádnou zásadní katastrofu, vedení organizace přesto nebylo přísliš potěšeno faktem, že nejenže nejsou východoevropská jednička, ale že tým už dokonce nepatří ani mezi nejlepší trojici.

V březnu se proto odehrály další dvě změny v soupisce. Hráči krylat a Dukalis se museli přesunout na lavičku, zatímco jejich posty obsadila další dvojce talentů – Kiritych a Fng.

Top 5 úspěchů:

  1. The International 2021: 5.-6. místo
  2. The International 2018: 5.-6. místo
  3. ESL One Hamburg 2017 (Major): 1. místo
  4. ESL One Katowice 2018 (Major): 1. místo
  5. The Bucharest Major (2018): 1. místo

Aktuální sestava:

Kiritych

Ilya Ulyanov

březen 2023

Carry

squad1x

Ilya Kuvaldin

prosinec 2022

Midlane

Noticed

Evgeniy Ignatenko

prosinec 2022

Offlane

sayuw

Oleg Kalanbet

prosinec 2022

Soft Support

Fng

Artsiom Barshak

březen 2023

Hard Support

Související články: