PSG.LGD

Základní informace:

* 2009 | Čína

Když někdo použije označení král čínské esportové Dota 2 scény, ve většině případů má na mysli PSG.LGD. Bohatá historie této organizace s devítinásobnou účastí na TI a ohromným počtem vyhraných tier 1 turnajů mluví za vše.

Sociální sítě:

Organizace byla založena v roce 2009 pod svým prvotním názvem LGD Gaming. Její soupiska se skládala z hráčů bývalého týmu For The Dream, kteří se proslavili výhrou na prestižním DotA turnaji SMM. Tento úspěch zapříčinil, že se mezi čínskými mainstreamovými fanoušky začal poprvé projevovat zájem o esport. Během následujících dvou let si tým LGD Gaming vybudoval pověst hrozivého soupeře a mnozí ho dokonce považovali za přemožitele dosavadní čínské jedničky EHOME. V roce 2011 odstartovali hráči LGD pomalý ale jistý přesun k nové MOBA hře Dota 2, kterou vyvíjela společnost Valve a velice rychle si získávala na popularitě. Jelikož organizace LGD Gaming dlouhodobě podávala perfektní výsledky, nebylo žádným překvapením, že si z prvních asijských turnajů v Dotě 2 odnášela většinou samé výhry. V roce 2012 Valve oznámilo datum konání svého The International 2012 a LGD Gaming, která byla mezi pozvanými organizacemi získala skvělé 3. místo. Po zbytek sezóny tým vytrvale dominoval asijské esportové scéně.

S rokem 2013 přišly první problémy, vedení LGD Gaming provedlo pár změn v soupisce a nálada mezi hráči začala být poměrně napjatá. Vše vyvrcholilo na světovém šampionátu, kde tým potupně vyhořel. Rozporuplné výsledky provázely LGD Gaming několik následujících měsíců. Organizace byla sice stále považována za jeden z asijských esportových powerhousů, avšak nyní hájila spíše dolní místa TOP 5 žebříčků. V roce 2014 se organizaci dařilo ještě méně a z turnaje TI4 si odnesla 5.-6. místo, které ale následující rok vylepšila ziskem bronzové medaile.

LGD Gaming je už od svého založení pro mnoho týmů velkým strašákem. I přes velice dlouhý seznam vyměněných hráčů, koučů a analytiků si ponechala své vůdčí postavení a množství pohárů, které získala na tier 1 turnajích je téměř pohádkové. Přesto se jí zisk legendárního Aegisu na světovém šampionátu stále vyhýbá. Rok 2018 to mohl všechno změnit, neboť 19. května oznámilo vedení LGD Gaming nového sponzora, kterým se stal věhlasný francouzský fotbalový klubu PSG a celý tým se přejmenoval na PSG.LGD. S přílivem peněz se organizace znovu dostala do popředí světové esportové scény a svými dominantními výsledky dala najevo, že nadcházející finále turnaje The International se bez ní neobejde. PSG.LGD svá slova dodržela a soupiska těch nejlepších čínských talentů se střetla v bitvě o titul šampiona se známou evropskou organizací OG, která před začátkem turnaje jen tak tak přetrvala existenční krizi. Jejich společná BO5 série se navždy zapsala do historie kompetitivní Dota 2 scény a bohužel pro PSG.LGD to nakonec byli Evropané, kteří dovedli svůj příběh ke zdárnému konci a stali se mistry světa. Hořká porážka se na hráčích PSG.LGD těžce podepsala a do konce roku je sužovaly neuspokojivé výsledky, které v menší míře přetrvaly i do následující sezóny.

Rok 2020 byl pro mnoho lidí kvůli covidové pandemii obdobím strachu. Společnost Valve byla přinucena odložit konání světového šampionátu a všechny turnaje se pořádaly pouze v online prostředí. Avšak pro PSG.LGD byla sezóna 2020 návratem na čínský esportový trůn. Do následujícího roku vtrhli hráči s nově nabitým zápalem a vše znovu nasvědčovalo tomu, že se organizaci konečně podaří získat titul mistra světa. Průběh byl stejný jako tři roky nazpátek. Dominantní skupinovou fázi následovala výhra v semifinále proti organizaci Team Secret, která byla podle hráčů PSG.LGD jejich posledním možným přemožitelem. Ve finále na ně čekal dosud neznámý ruský celek Team Spirit. A i když je to téměř neskutečné, znovu se opakoval scénář z roku 2018. Po vypjaté a nerozhodné BO5 sérii si hráči týmu Spirit přišli pozvednout svůj Aegis. Dvakrát dělila organizaci PSG.LGD od získání svého vysněného titulu poslední rozhodující hra a ani jednou její hráči svou šanci neproměnili. Přesto po konci šampionátu zůstala soupiska nepozměněna.

Do roku 2022 vstoupili PSG.LGD s novou nadějí na splnění svého snu. V regionálním finále DPC ligy získali 1. místo a hráči byli znovu na vítězné vlně. Průběh sezóny jim ještě bohužel komplikoval již zmíněný coronavirus, neboť jednotlivým členům týmu nebyla uznána mnohá víza, a tak se nemohli dostavit na několik světových turnajů. První taková událost s názvem Riyadh Masters 2022, na kterou se dostavili všichni hráči PSG.LGD, skončila absolutní devastací jejich soupeřů. Ve finále rozdrtili Číňané své přemožitele z posledního TI za stavu 2:0 a čínští fanoušci věří, že tento rok bude Aegis konečně vystaven v jejich rodné zemi. 

Top 5 úspěchů:

  1. The International 2021: 2. místo
  2. The International 2018: 2. místo
  3. The International 2019: 3. místo
  4. The International 2015: 3. místo
  5. The International 2017: 4. místo

Aktuální sestava:

Ame

Wang Chunyu


září 2020

Carry

Dota 2

NothingToSay

Cheng Jin Xiang

září 2020

Midlane

Dota 2

Faith_bian

Zhang Ruida


září 2020

Offlaner

Dota 2

XinQ

Zhao Zixing


září 2020

Soft Support

Dota 2

y`

Zhang Yiping


září 2020

Hard Suppor

Dota 2

Související články: