Zhang „y`“ Yiping

Základní informace:

* 8.8.1998 | Čína

Zhang „y`“ Yiping je považován za jednoho z nejlepších support hráčů na světě. V roce 2016 vyhrál světový šampionát a navždy se zapsal do dějin esportu. Na TI10 se znovu probojoval až do finále, avšak tentokrát odešel pouze se stříbrnou medailí na krku. Dnes je kapitánem v organizaci PSG.LGD.

Sociální sítě:

Aktuální tým:

PSG.LGD

září 2020 – dosud
Hard Support

Oblíbení Dota hrdinové:

Oracle
Vengeful Spirit
Winter Wyvern

Oblíbené pozice:

HARD SUPPORT

Na cestu profesionálního hráče se y` vydal v květnu 2014, kdy mu bylo pouhých 16 let. Neuběhly ani celé čtyři měsíce a byl pozván do velice silně vyhlížející čínské organizace Wings Gaming, kde se shledal se třemi bývalými spoluhráči ze svého prvního týmu. Společně si zajistili vstupenku na Dota 2 Asia Championship 2015, avšak i přes tento úspěch se y` rozhodl z organizace na nějaký čas odejít.

Nejisté začátky

Zpět se vrátil až po konci turnaje The Inernational 2015. Následující sezóna začala pro tým Wings Gaming poměrně rozporuplně, jejich výkony byly často nekonzistentní a tým provázely různé problémy. Proto bylo pro všechny překvapením, když y` postoupil až do finále tier 1 turnaje ESL One Manila 2016, kde rozdrtil tým Liquid a odnesl si 100 000 USD. Po této důležité výhře se začaly výsledky Wings Gaming pomalu stabilizovat. Chvíli před začátkem světového šampionátu porazil y` na události The Summit 5 dvojnásobného vítěze Major poháru OG, čímž dal světu jasně najevo, že nový favorit na získání legendárního Aegisu se právě probudil.

Světový šampion

Na světovém šampionátu se Wings Gaming podařilo probojovat do horní části turnajového pavouka. Zde během celého turnaje ztratili pouze dvě hry, a to proti organizaci Digital Chaos, kterou ve finále y` porazil za stavu 3:1. Stalo se to dva roky od začátku jeho profesionální kariéry, kdy byl tento nový čínský support hráč ve věku 18 let korunován mistrem světa.

Pád až na dno

Svou dominanci na kompetitivní Dota 2 scéně si organizace Wings Gaming udržela až do prosince 2016. Následně se týmu se nedařilo ani začátkem nové sezóny, a proto byla celá soupiska propuštěna. y` spatřil svou šanci v další čínské organizaci s názvem EHOME. Avšak místo úspěchu se dostavily dva dlouhé roky útrap, prohraných kvalifikací a stagnace. Mírné zlepšení zaznamenaly výsledky EHOME až v roce 2019, kdy se týmu konečně podařilo získat alespoň třetí místa na několika menších turnajích. I přes velké množství změn v soupisce a vedení patřili EHOME stále mezi slabší čínské týmy. y` se proto 16. září 2020 rozhodl přerušit svou sérií neúspěchů a zamířil do čínské esportové jedničky s názvem PSG.LGD.

Zpět mezi nejlepší

Změna prostředí se projevila téměř okamžitě, neboť y` stihl do konce roku zvítězit na několika tier 2 turnajích. Sezónu 2021 zahájil tým PSG.LGD s jednoznačným úmyslem, že tento rok poputuje legendární pohár Aegis zpět na čínskou půdu. Ze všech turnajů, které se organizace tento rok zúčastnila, bylo jejím nejhorším výsledkem čtvrté místo, a tak měli vstupenku na světový šampionát jednoznačně zajištěnou.

Na cestě do samotného finále TI10 ztratila organizace PSG.LGD pouze dvě hry a ani jedna nepocházela ze semifinálového střetu s týmem Secret, který y` považoval za poslední možnou hrozbu. Při souboji o titul mistra světa se hráčům PSG.LGD postavila dosud méně známá ruská organizace Team Spirit, která měla problém se na samotný šampionát vůbec kvalifikovat. Všichni očekávali jednoznačnou dominanci čínského celku, avšak nic takového se nestalo. Týmy odehrály neskutečně vypjatou BO5 sérii, ze které nakonec vyšla organizace Spirit, po zničení nepřátelského trůnu jako vítěz. Hráči PSG.LGD snášeli prohru poměrně špatně a do konce sezóny se už žádného dalšího turnaje nezúčastnil.

Pro rok 2022 se y` rozhodl v organizaci PSG.LGD zůstat. Po výhře ve finále regionální DPC ligy dokázal, že stále patřil mezi absolutní špičku a v následujících měísích čínští PSG.LGD znovu dominovali kompetitivní Dota 2 scéně. Historie se však ráda opakuje a o měsíc později se tým utkal ve finálovém zápasu znovu se svou nemessis – ruským celkem Team Spirit. Tentorkát však během turnaje PGL Arlington Major 2022, odkud si zlatou trofej znovu odnesl Zhangův soupeř.

Prokletí týmu PSG.LGD – světový šampionát

Achillovou patou soupisky PSG.LGD byla vždy týmová morálka, která znovu utržila těžké rány. Vyhlídky na světový šampionát proto nebyly příliš růžové a komunita Doty 2 se bohužel nemílila. y` utržil porážku již na začátku své cesty upper-bracketem a v dolní části turnajového pavouka ho čekal ještě tragičtější příběh. Soupiska zde nastoupila proti svému rivalovi domáci ligy – týmu Aster, který dosud vždy konzistentně porážela. Tentorkát však nabral jejich vzájemný duel úplně opačný směr. Team Aster převálcoval PSG.LGD za stavu 2:0, vyřadil Zhango ze světového šampionátu a ještě si uzmul postavení čínské jedničky.

Budoucnost týmu PSG.LGD byla proto nejistá. Bývalý král Číny se v podobné situaci nacházil již daleko v historii esportu. Vedení týmu provedlo nucenou obměnu soupisky. Jediní, kdo zde z původního složení zůstali byl y` a jeho spoluhráč NothingToSay. Ti dostali za úkol vytesat z celku tým světových kvalit a obnovit dominanci nad čínským regionem.

Top 5 úspěchů:  

  1. The International 2016: 1. místo
  2. The International 2021: 2. místo
  3. Riyadh Masters 2022: 1. místo
  4. The International 2022: 5. – 6. místo
  5. WePlay AniMajor: 1. místo

Reprezentované týmy:

Speed Gaming.cn

březen 2014 – srpen 2014
Hard Support

Wings Gaming

srpen 2014 – prosinec 2014
Soft/Hard Support

Wings Gaming

srpen 2015 – duben 2017
Soft/Hard Support

EHOME

květen 2017 – září 2020
Hard Support

Team Random

duben 2017 – květen 2017
Soft/Hard Support

PSG.LGD

září 2020 – dosud
Hard Support

Související články: