Zhang „Faith_bian“ Ruida

Základní informace:

* 21. 3. 1998 | Čína

Zhang „Faith_bian“ Ruida patřil k nejzkušenějším čínským hráčům na kompetitivní scéně Doty 2. V roce 2016 zvítězil na světovém šampionátu a navždy se tak zapsal do historie esportu. Během dalších let se ještě několikrát probojoval do čela mezinárodní scény. V listopadu 2022 se rozhodl ukončit svou hráčskou kariéru.

Sociální sítě:

Aktuální tým:

Ukončil svou profesionální kariéru

Oblíbení Dota 2 hrdinové:

Oblíbené pozice:

OFFLANE

Ke svému prvnímu profesionálnímu týmu s názvem Speed Gaming.cn se Faith_bian připojil v květnu 2014. Ještě koncem roku přesídlil s většinou svých spoluhráčů do organizace Wings Gaming, kde se shledali s jejich bývalým hard supportem přezdívaným a vyhráli kvalifikaci na Dota 2 Asia Championships 2015. I přes tento úspěch se Faith_bian rozhodl tým nečekaně opustit. Zpět ke kompetitivnímu hraní se vrátil až v srpnu 2015, kdy znovu nastoupil jako offlaner  do organizace Wings Gaming.

Čínský průkopník

Během sezóny 2016 získal Faith_bian své první velké úspěchy, neboť v dubnu zvítězil na tier 1 turnaji ESL One Manila, kde se žádný jiný čínský celek nedokázal dostat ani mezi top 8 týmů. O dva měsíce později vyhrál Zhang kvalifikaci na The International 2016 a se svými spoluhráči zahájil tvrdý tréninkový režim, při kterém se herní forma Wings Gaming zlepšovala každým týdnem.

Korunován světovým šampionem

Ve finále turnaje The Summit 5 porazil Zhang držitele dvou Major pohárů OG a nebylo pochyb, že čínský celek Wings Gaming bude na světovém šampionátu jedním z favoritů. Během skupinové fáze provázela Faith_biana mírná nervozita, která způsobila lehkou nekonzistenci v týmových výkonech. Avšak začátkem hlavní fáze turnaje se vše spravilo, Wings Gaming při finálovém souboji zvítězili nad americkou organizací Digital Chaos 3:1 a odnesli si v tu dobu neuvěřitelných 9 139 000 amerických dolarů.

Bolestivý pád

Začátkem roku 2017 přišlo náhlé zhoršení týmových výsledků Wings Gaming, neboť jeho vedení prý mělo časté problémy s vyplácením peněz hráčům, kteří se nakonec rozhodli 19. dubna 2017 z organizace odejít a založit si vlastní tým Random. Po neúspěchu na turnaji Kiev Major 2017 se celek rozpadl a Faith_bian zamířil do organizace EHOME. Následující dva roky pro něj byly velice frustrující, neboť s novým týmem nedokázal vyhrávat ani ty nejnižší asijské ligy. Ze světového šampiona se tak stal reprezentant podprůměrné esportové organizace.

Návrat legendy

Vytoužené zlepšení přišlo až koncem roku 2018, kdy se začal Faith_bian znovu dostávat do popředí čínského esportového žebříčku. S velkým úsilím se dokonce kvalifikoval na oba Majory v daném roce, čímž ještě více očistil svou zašlou prestiž. V listopadu 2020 byla s velkou slávou představena nová soupiska týmu PSG.LGD, ve které se nacházeli legendární hráči asijského regionu a Faith_bian byl jedním z nich. Společně začali podávat stále dominantnější výsledky a při spuštění šampionátu The International 2021 byla organizace PSG.LGD téměř jednoznačným favoritem. Ve finále se Faith_bian střetl s dosud neznámým ruským celkem Team Spirit. Celá série byla rozhodnuta až po neskutečně vypjaté 5. hře, kterou pro sebe nakonec urvali ruští hráči. 

Do roku 2022 vstoupil Faith_bian znovu v dresu organizace PSG.LGD a po výhře ve finále regionální DPC ligy obnovil svou dominanci asijské esportové scény. Na turnaji Riyadh Masters 2022 porazili PSG.LGD svou Nemesis v podobě Team Spirit 2:0 a odnesli si zlaté medaile společně s neskutečnými 1,5 miliony dolarů. Historie se však ráda opakuje a o měsíc později se PSG.LGD znovu utkali ve finálovém duelu s týmem Spirit. Tentokrát však během turnaje PGL Arlington Major 2022, odkud si zlatou trofej bohužel odnesli Zhangovi soupeři.

Prokletí organizace PSG.LGD

Achillovou patou soupisky PSG.LGD byla vždy týmová morálka, která znovu utržila těžké rány. Vyhlídky na světový šampionát proto nebyly příliš růžové a komunita Doty 2 se bohužel nemýlila. Faith_bian utržil porážku již na začátku své cesty upper bracketem a v dolní části turnajového pavouka ho čekal ještě tragičtější příběh. Soupiska zde nastoupila proti svému rivalovi z domácí ligy – týmu Aster, který dosud vždy konzistentně porážela. Tentokrát však nabral jejich vzájemný duel úplně opačný směr. Team Aster převálcoval PSG.LGD 2:0, vyřadil Zhenga ze světového šampionátu a ještě si uzmul postavení čínské jedničky. 

Příběh, který se bude ještě dlouho vyprávět

Již před začátkem The International 2022 začaly Dota 2 scénou kolovat zvěsti o Faith_Bianově plánovaném odchodu z kompetitivní scény. Svého vrcholu už totiž prý dosáhl a neuvěřitelně náročné tréninky začaly být i pro 24letého esportovce příliš. Po neuspokojivém výsledku na světovém šampionátu Faith_Bian skutečně pověsil svou klávesnici na hřebík a odebral se do hráčského důchodu. 

Jakožto držitel Aegisu z roku 2016 a finalista grandfinále The International 2021 bude navždy opěvován čínskou i světovou komunitou hráčů Doty 2. Jeho příběh plný pádů a opětovného výstupu na vrchol je totiž opravdu nezapomenutelný.

 

Zajímavosti o hráči:

  • V září 2021 překonal hranici 10 000 MMR.

TOP 5 úspěchů:

  1. The International 2016: 1. místo
  2. The International 2021: 2. místo
  3. Riyadh Masters 2022: 1. místo
  4. The International 2022: 5.–6. místo
  5. WePlay AniMajor: 1. místo

Reprezentované týmy:

Speed Gaming.cn

březen 2014 – srpen 2014
Hard Support

Wings Gaming

říjen 2014 – prosinec 2014
Offlane

Wings Gaming

srpen 2015 – duben 2017
Offlane

Team Random

duben 2017 – květen 2017
Offlane

EHOME

květen 2017 – březen 2019
Offlane

EHOME

březen 2019 – bžezen 2020
Offlane

EHOME

květen 2017 – březen 2019
Offlane

PSG.LGD

září 2020 – listopad 2022
Offlane

Související články: