Ye „BoBoKa“ Zhibiao

boboka_thumbnail

Základní informace:

* 6. 1. 1997 | Čína

Ye „BoBoKa“ Zhibiao, známý rovněž jako Borax, je profesionální hráč Dota 2, který asistoval při zrodu dnes již známé čínské organizace Team Aster. Tým dovedl až na post asijské jedničky, odkud se připravuje na budoucí mezinárodní turnaje.

Sociální sítě:

Aktuální tým:

Team Aster

září 2018 – dosud
Soft Support

Oblíbení Dota 2 hrdinové:

Rubick
Monkey King

Oblíbené pozice:

SOFT SUPPORT

HARD SUPPORT

Hvězda čínského regionu

BoBoKa začal profesionálně hrát v roce 2015 v B-týmu organizace TongFu, krátce nato ale přesídlil k týmu DK. Vzhledem k jeho schopnostem si ho vybrala organizace IG.Vitality, s níž se pokusil kvalifikovat na několik velkých turnajů a zahrál si i na několika menších. Přestože se týmu moc nedařilo, vedení Invictus Gaming si oblíbilo jeho herní styl a nabídlo mu místo v hlavním týmu, což byl pro BoBoKovu kariéru obrovský skok kupředu. Najednou se účastnil těch největších světových turnajů a na několika z nich získal i medailové umístění. Na The International 2017 byl dokonce vybrán do all-star týmu, což o sobě může říci jen málokdo.

Zrod budoucího krále

Po katastrofickém propadáku na TI8 se rozhodl celek opustit ve prospěch týmu Aster. S ním se celou dobu držel mezi nejlepšími čínskými týmy, jen málokdy ale vyhrál větší turnaj. Vše se zlomilo až v roce 2021, kdy Aster s přehledem ovládli čínskou DPC ligu a obě sezóny i-League. Na turnaj The International 2021 by ale hráči co nejraději zapomněli. Propastné umístění na 13.–16. příčce bylo opravdu alarmující a fanoušci očekávali zásadní změny v soupisce.

Vyzývatel čínské legendy

Vedení organizace však zastávalo jiný názor. Do roku 2022 vtrhl tým bez jakékoliv markantní změny a začal znovu usilovat o post asijské jedničky. Hráči v regionální DPC lize vybojovali skvělá umístění a tehdejší „král“ Číny – PSG.LGD, byl skutečně v ohrožení. O případném nástupci na trůn měl rozhodnout světový šampionát.

Poprava PSG.LGD na světovém šampionátu

Hlavní část turnaje The International 2022 zahájil BoBoKa v horním bracketu turnajového pavouka, kde během prvního duelu rozdrtil hráče evropského týmu Liquid. Na Tundra Esports, svého druhého soupeře, však nestačil a tak se tým Aster propadl do lower bracketu. Jako na potvoru byl jejich dalším soupeřem hlavní rival z domácí ligy. Čínským fanouškům se tak naskytl pohled na bitvu jejich dvou nejlepších celků. Ku překvapení mnohých to nakonec byl BoBoKův tým, který z duelu PSG.LGD x Team Aster vyšel vítězně a to za jednoznačného stavu 2:0. Dlouho se však hráči týmu Aster neradovali, neboť v dalším zápase již nestačili na svého staronového soupeře, organizaci Team Liquid, a světový šampionát tak BoBoKa opustil na úctyhodném 4. místě.

BoBoKa patří k nejzkušenějším čínským support hráčům a na svém kontě má již řadu úspěchů. Na vítězství TI a zisk Aegisu ale stále čeká. V roce 2022 ho měl téměř na dosah ruky, takže fanoušci očekávají, že příští ročník bude svému cíli ještě blíže.

Top 5 úspěchů:

  1. The International 2022: 4. místo
  2. The International 2017: 5.–6. místo
  3. The International 2021: 13.–16. místo
  4. The Kiev Major 2017: 3.–4. místo
  5. Dota 2 Asia Championships 2017: 1. místo

Reprezentované týmy:

TongFu.WanZhou

červenec 2015 – srpen 2015
Soft Support

Team DK

srpen 2015 – říjen 2015
Soft Support

DK Scuderia

říjen 2015 – listopad 2015
Soft Support

iG Vitality

prosinec 2015 – březen 2016
Soft Support

Invictus Gaming

březen 2016 – září 2018
Soft Support

Team Aster

září 2018- dosud
Soft Support

Související články: