Wang „Ame“ Chunyu

Základní informace:

* 7. 4. 1997 | Čína

Wang „Ame“ Chunyu je jeden z nejlepších carry hráčů na kompetitivní scéně Doty 2, a to především díky své neuvěřitelné efektivitě při farmení. Titul světového šampiona mu však stále uniká. Nazýván „králem bez koruny“, do nedávna reprezentoval barvy organizace PSG.LGD.

Sociální sítě:

Aktuální tým:

PSG.LGD

prosinec 2022 – dosud
Neaktivní

Oblíbení Dota hrdinové:

Terrorblade
Morphling
Phantom Assassin

Oblíbené pozice:

CARRY

Jeho kariéra profesionálního hráče začala 3. září 2015, kdy byl přijat čínskou organizací CDEC, jež zakládala nový tým CDEC Youth. Zde se sešli mladí a talentovaní hráči, kteří měli nabrat zkušenosti a později přejít do hlavního týmu organizace. Pro Ameho to byla obrovská šance prosadit se a následující rok strávil urputným tréninkem.  Po mnoha odehraných zápasech a kvalifikacích byl Ame v polovině roku 2016 poprvé za svou snahu odměněn. Síla CDEC Youth rostla a celek si vybojoval postup na několik tier 1 turnajů, kde se hráči střetli s nejlepšími organizacemi Dota 2 scény. Zde si Ameho všimla konkurenční organizace CDEC a jednoznačný čínský powerhouse LGD Gaming, která nedávno propustila svého carry hráče a nedařilo se jí nalézt vhodnou náhradu. 

Cesta na čínský i světový trůn

14. září 2016 byl Ame do týmu LGD Gaming přijat a nebylo pochyb, že Čína právě získala svého nového uchazeče o nejlepší carry na světě. Chvíli po přestupu se Ame zúčastnil svého prvního Major turnaje a zahájil přípravu na nadcházející sezónu. Ta se zprvu nevyvíjela příliš slibně, avšak začátkem léta chytil tým LGD Gaming druhý dech, zvítězil na turnaji Mars Dota 2 League a z The International 2017 si Ame odnesl skvělé 4. místo. Rok 2018 byl pro LGD Gaming ještě úspěšnější než ten předešlý. Organizace získala důležitého sponzora v podobě francouzského fotbalového giganta PSG a celý tým se přejmenoval na PSG.LGD.

Prokletí světového šampionátu

Nové jméno znamenalo nové pořádky a Ame začal se svými spoluhráči dominovat celé kompetitivní scéně Doty 2. Na TI 8 přijeli jako velcí favoriti a nasvědčovaly tomu i jejich dominantní výsledky během hlavní části turnaje. Ve finále se Ame postavil organizaci OG, která těsně před zahájením TI přišla o dva důležité hráče a mnoho lidí nad ní zlomilo hůl. Pro Ameho to byla dosud nejdůležitější BO5 sérii v životě a bitva to byla neuvěřitelná. Nakonec to ale byli OG, kteří vyhráli pátou hru a čínští hráči si po výsledku 2:3 zklamaně odnesli 2. místo. Po skončení šampionátu byl tým PSG.LGD zlomený a do konce roku se jim nepodařilo zvítězit na žádném z dalších důležitých turnajů.

Nová šance na získání Aegisu čekala na Ameho následující sezónu. PSG.LGD si na The International 2019 vysloužili přímou pozvánku a tentokrát vypadal celek s Amem na carry pozici ještě hrozivěji. V semifinále narazili znovu na OG, kteří i tentokrát odešli z jejich společného duelu jako vítězové. Pro Ameho a jeho spoluhráče to bylo obrovské zklamání. Organizace PSG.LGD se rozhodla vyhledat viníka svých proher proti týmu OG. Domluvila se s CDEC Gaming a celky si vyměnili hráče na carry pozicích. Ame se proto přemístil do svého původního domova, kde prožil začátky své profesionální kariéry. Přítomnost jednoho z nejlepších hráčů na světě týmu CDEC Gaming lehce pomohla, přesto hráli spíše druholigové zápasy a Ame toužebně vyhlížel svůj návrat mezi světovou špičku.

Historie se opakuje

V říjnu 2020 se jeho přání konečně splnilo, znovu si oblékl dres PSG.LGD a rozhodl se, že příští rok se konečně stane šampionem Dota 2 scény. Jeho výsledky tomu během sezóny 2021 nasvědčovaly a se spoluhráči si z většiny z turnajů odnášel první a druhá místa. Ameho forma byla neskutečná a mnohými profesionálními hráči byl považován za jednoznačně nejlepšího carry hráče na světě. Vynikal především svou konzistencí a efektivitou, s jakou na mapě získával potřebné zdroje. Před finále na The International ztratil tým PSG.LGD pouze 2 hry a Ame se pyšnil nejlepším KDA skórem z celého turnaje. Posledním krokem k získání Aegisu bylo porazit dosud neznámé hráče ruské organizace Team Spirit. Měla to být rychlá poprava, avšak něco se pokazilo. Stejně jako dva roky nazpět při střetu s OG byli PSG.LGD poraženi a Ame si i přes svou neuvěřitelnou životní formu odnesl znovu pouze druhé místo.

Rok 2022 zahájil Ame ve své stálé organizaci PSG.LGD a v Dota Pro League Tour 1 získal perfektní skóre sedmi výher bez jediné porážky. Následující měsíce se vezly v podobném duchu a čínští PSG.LGD znovu dominovali kompetitivní Dota 2 scéně. Historie se však ráda opakuje a o měsíc později se PSG.LGD utkali ve finálovém zápasu znovu se svou nemesis. Tentokrát však během turnaje PGL Arlington Major 2022, odkud si zlatou trofej odnesli hráči týmu Team Spirit.

Bolestivý pád

Achillovou patou soupisky PSG.LGD byla vždy týmová morálka, která znovu utržila těžké rány. Vyhlídky na světový šampionát proto nebyly příliš růžové a komunita Doty 2 se bohužel nemýlila. Ame utržil porážku již na začátku své cesty upper bracketem a v dolní části turnajového pavouka ho čekal ještě tragičtější příběh. Soupiska zde nastoupila proti svému rivalovi z domácí ligy – týmu Aster, který dosud vždy konzistentně porážela. Tentokrát však nabral jejich vzájemný duel úplně opačný směr. Team Aster převálcoval PSG.LGD za stavu 2:0, vyřadil Ameho ze světového šampionátu a ještě si uzmul postavení čínské jedničky. 

Ame je tak stále králem bez koruny. V sérii tří let považován za naprostého mechanického a farmícího génia, hvězdné carry a přesto mu stále jeho vysněný Aegis uniká. 

Odpočinek

V prosinci 2022 organizace PSG.LGD ohlásila, že pro nadcházející sezónu Ame nezastane post carry hráče. Rozhodl se totiž pro odchod do ústraní, kde bude naplno využívat svého zaslouženého odpočinku, rozvážně střádat motivaci a energii na další roky své profesionální kariéry. 

Zajímavosti o hráči:

  • V září 2020 překonal hranici 10 000 MMR.

TOP 5 úspěchů:

  1. The International 2021: 2. místo
  2. The International 2018: 2. místo
  3. The International 2019: 3. místo
  4. The International 2017: 4. místo
  5. Riyadh Masters 2022: 1. místo

Reprezentované týmy:

CDEC Youth

září 2015 – srpen 2016
Carry

PSG.LGD

září 2016 – prosinec 2017
Carry

PSG.LGD

prosinec 2017 – leden 2018
Carry

PSG.LGD

leden 2018 – duben 2018
Carry

PSG.LGD

duben 2018 – únor 2020
Carry

PSG.LGD

září 2020 – dosud
Carry

CDEC Gaming

únor 2020- září 2020
Carry

Související články: