Vitalie „Save-“ Melnic

Základní informace:

* 25. 4. 1992 | Moldavsko

Vitalie „Save-“ Melnic patří k nejlepším kapitánům na evropské Dota 2 scéně. V roce 2022 dovedl tým Virtus.pro až na světový šampionát a dnes je součástí nově vzniklého super-týmu s názvem BetBoom.

Sociální sítě:

Aktuální tým:

BetBoom Team

prosinec 2022 – dosud
Soft Support

Oblíbení dota hrdinové:

Lion
Rubick
Windranger

Oblíbené pozice:

SOFT SUPPORT

Svou profesionální kariéru hráče odstartoval Save- na začátku roku 2019. Už během května nastoupil do svého prvního formálního angažmá, které se uskutečnilo v týmu FlyToMoon. S mladou organizací začal Save- navštěvovat všechny možné i nemožné kvalifikace na přední Dota 2 turnaje, kde jeho zápasové výkony často převyšovaly, ty, kterými se pyšnili jeho spoluhráči. Avšak ani to nestačilo k úspěšnému dokončení některé z kvalifikací, a tak si na své úspěšné roky musel Save- ještě počkat.

Jeho probouzející se talent nezůstal dlouho bez povšimnutí a již v říjnu byl na zkušební období pozván do světoznámé organizace Virtus.pro. Po necelém měsíci obdržel Save- již plnohodnotnou smlouvu, čímž odstartovala jeho pouť mezi nejlepšími hráči světa. V hlavním soupisce organizace Virtus.pro vydržel Save- do ledna 2020, kdy byl přesunul na lavičku.

Když jsou hlavní hvězdy zastíněny nováčkem

Návrat ke kompetitivnímu hraní mu vedení organizace povolilo až o tři měsíce později – Save- byl jmenován kapitánem nově založeného B-týmu s názvem VP.Prodigy. První úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Nováčkovská soupiska vyhrála hned několik tier 3 turnajů v řadě a postoupila mezi evropskou elitu. Paradoxně se hráčům VP.Prodigy pod taktovou Vitalia dařilo lépe než jejich štědřeji placeným kolegům z hlavní reprezentace. V listopadu proto přišla všemi očekáváná výměna – celá soupiska okolo Vitalia byla převlečena do barev Virtus.pro.

Nejúspěšnější rok kariéry

Ještě před koncem roku stihl Save- ovládnout tier 1 událost EPIC League Season 2 Divisoin 1 a odnesl si krásných 200 000 dolarů. Stejně dobře odstartoval i následující sezónu, kdy se téměř žádný prestižní Dota 2 turnaj neobešel bez jeho přítomnosti. Podobně tomu bylo i v případě světového šampionátu, kam měl tým Virtus.pro automaticky zajištěnou vstupenku.

Znovu patřila organizace Virtus.pro mezi nejlepší týmy na kompetitivní Dota 2 scéně a titul světového šampiona měli její reprezentanti na dosah ruky. Po Vitaliově bitvě v lower bracketu proti v té době podřadnému ruskému týmu Spirit, oněměli diváci úžasem. Oslavovaný Savův celek byl totiž poražen a musel šampionát opustit. Korunu tomu nasadila skutečnost, že v daný rok putoval legendární Aegis skutečně do Ruského státu. Místo Vitalia ho však nesli jeho přemožitelé z organizace Team Spirit. Save- se jakožto kapitán svého týmu rozhodl přerušit svou kompetitivní kariéru a vedení reprezentace Virtus.pro přenechal nově příchozím hráčům.

Fénix znovu povstal

Jeho odchod z profesionální scény však neznamenal úplně zanevření na Dotu 2. Save- se dále věnoval tréninku a v dubnu 2022 jako jeden z mála hráčů na světě překonal hranici 12 000 MMR. V prosinci ohlásil svůj velkolepý návrat ke kompetitivnímu hraní. Přesedlal do mladé organizace BetBoom Team, kde se shledal s několika spoluhráči z bývalé sestavy Virtus.pro. Zbylá místa obsadili mladí talenti východoevropského regionu včetně jednoho světového šampiona z týmu Spirit TORONTOTOKYA.

Od tohoto týmu, kde je jeden člen větší legenda než ten druhý, se do budoucna očekávají velké věci.

Zajímavosti o hráči:

  • V červnu 2020 překonal hranici 10 000 MMR.
  • V dubnu 2022 překonal hranici 12 000 MMR.
  • Byl prvním moldavským esportovcem, který se dokázal kvalifikovat na jeden ze světových šampionátů.

Top 5 úspěchů:

  1. The International 2022: 5. – 6. místo
  2. EPIC League Season 2 Division 1: 1. místo
  3. ESL One Summer 2021: 2. místo
  4. EPIC Prime League Season 1: 1. místo
  5. ESL One Fall 2021: 3. místo

Reprezentované týmy:

FlyToMoon

květen 2019 – červen 2019
Soft Support

VP.Prodigy

duben 2020 – listopad 2020
Soft Support

BetBoom Team

prosinec 2022 – dosud
Soft Support

Virtus.pro

říjen 2019 – duben 2020
Soft Support

Virtus.pro

listopad 2020 – listopad 2021
Soft Support

Související články: