Topias „Topson“ Taavitsainen

Základní informace:

* 14. 4. 1998 | Finsko

Topias „Topson“ Miikka Taavitsainen je celosvětově uznávaným midlanerem ve hře Dota 2. Mezi roky 2018 a 2021 působil v legendární evropské organizaci OG, ve které byl dvakrát po sobě korunován světovým šampionem. Tímto úspěchem se v historii esportu pyšní pouze on a jeho čtyři bývalí spoluhráči z OG – jedinečnost, jež dodala všem jejich životním příběhům nesmrtelnosti. Topson dnes hraje ve stařešinském týmu s názvem Old G.

Sociální sítě:

Aktuální tým:

Old G

prosinec 2022 – dosud
Midlane

Oblíbení Dota 2 hrdinové:

Monkey King
Invoker
Pugna

Oblíbené pozice:

MIDLANE

Svou první obhlídku esportové Dota 2 scény uskutečnil Topson již na začátku roku 2016. Vyzkoušel si tak několik lokálních turnajů, avšak příliš vřelého přijetí se nedočkal – jeho tým byl často vyřazen jako jeden z prvních.

První setkání se světovou elitou

Rok 2017 už vypadal o něco přívětivěji. Topson nastoupil do poloprofesionálního týmu ruské organizace SFTe-esports, která mu pomohla nahlédnout i za hranice jeho rodného regionu. Celek byl natolik úspěšný, že se během kvalifikace na turnaj ESL One Hamburg dostal až do samotného finále. Topson zde stanul proti legendárnímu evropskému celku Team Secret, který jeho naděje na postup nemilosrdně vymazal.

Během dalších měsíců se mladý midlaner neustále snažil překlenout propast mezi nižšími ligami a evropskou elitou. V březnu 2018 ukončil reprezentaci jeho tehdejšího týmu a začal se více věnovat individuálnímu tréninku na klasických „pubech“. V té době ještě netušil, jak důležité a zlomové toto rozhodnutí bylo.

Osudové angažmá

Topson se až s neuvěřitelnou rychlostí dostal na vrchní příčky tehdejší tabulky hráčů seřazených podle MMR. Tento úspěch neunikl pozornosti členů věhlasné evropské organizace OG. která měla za sebou již několik vyhraných Major titulů. V dané době se však potýkala až s existenčními problémy, neboť tehdejší kapitán a offlaner se rozhodli těsně před zahájením šampionátu odejít ke konkurenci.

Po krátkém přezkoušení byl finský midlaner do OG přijat jako plnohodnotný midlaner a hráči se ihned odebrali trénovat na světový šampionát, který již číhal za dveřmi. Pro Topsona se mělo jednat o první účast prestižního Dota 2 turnaje. Velká stage, reprezentace evropské legendy a obrovské publikum, ani jedno ho však nezlomilo.

Neuvěřitelné se stává skutečností

Přes velký údiv přihlížejících fanoušků zahájil hlavní část The Internationalu 2018 v horní části pavouka. OG zde nejdříve popravili čínský celek VGj.Storm a poté přišel na řadu osobitější duel – střet s bývalým kapitánem OG , který v dané chvíli hájil bary organizace Evil Geniuses. Z vyrovnané bity nakonec vyšel vítězně tým OG . Tým, jehož midlaner byl ještě před několika týdny „nikým“ a najedou porážel ty nejlepší hráče světové Dota 2 scény.

Ani zde však Topsonova krasojízda neskončila. Po vyhraném semifinále nad čínským super-týmem PSG.LGD se měl s touto organizací střetnout ještě jednou. Tentokrát v grand finále světového šampionátu. Tak vypjatou bitvu o Aegis ještě světová scéně nezažila.

Světový šampion

Jednalo se o souboj Davida a Goliáše – OG , kteří se týdny před světovým šampionátem málem rozpadli a nyní stáli proti nejlepšímu týmu, který kdy dosavadní čínská scéna dokázala vyprodukovat. Po vzoru starého příběhu, to nakonec byli hráči OG , jež z napjaté B05 série vyšli jako světoví šampioni a navždy se zapsali do kroniky světového esportu.

Rok 2019 zahájil Topson znovu mezi svými osudovými spoluhráči z organizace OG . V průběhu roku ale začala jejich bájná pověst upadat. Na mezinárodních turnajích se jim totiž vůbec nedařilo a několik zlých jazyků začalo vyprávět, že jejich výhra turnaje The International 2018 byla jen pouhopouhým štěstím.

Pak ale přišel další světový šampionát. Na mnoho organizací působí jako morová rána a hráči, kteří byli považováni za jasné favority mají najednou problém i se skupinovou fází. To se však v žádném případě nedá říci o Topsonově týmu.

Stín pochybností mizí

OG se až s neuvěřitelnou cílevědomostí dostali znovu do finálového duelu celého The Internationalu 2019. Zde se Topsonovi postavili hráči organizace Team Liquid, kteří byli v minulosti také titulováni světovými šampiony. OG ale svým soupeřům nedarovali příliš prostoru ke hraní.

Rozhodující zápas trval pouhých 24 minut a Topson se během něho proslavil zakoupením předmětu Diffusal Blade, který postavil na hrdinu Gyrocopter. Do té doby nad touto kombinací nikdo ani nepomyslel, přesto se v daný moment stala výherní strategií.

Naprostý unikát

OG se tak podruhé stali světovými šampiony. Po tomto úspěchu už nešlo pochybovat – skutečně se jednalo o nejlepší tým světa. Nikomu v historii se totiž nepodařilo vyhrát dva The Internationali a už vůbec ne, dva roky po sobě.

U organizace OG vytrval Topson až do dalšího světového šampionátu, který se konal v roce 2021. Zde už bohužel titul neobhájil a jelikož ho volaly otcovské povinnosti, rozhodl se z kompetitivní scény na nějakou dobu stáhnout.

Návrat na profesionální scénu

Zpět se navrátil až v září 2022, kdy společně s bývalým kolegou přispěchal na pomoc korejské organizaci T1, jež usilovala o postup na světový šampionát. Jejich společná cesta byla bohužel zakončena neúspěchem, a tak se Topson znovu na nějaký čas odmlčel. Volný čas raději věnoval své rodině a fanoušků, pro které často streamoval na platformě Twitch.

Bok po boku se stařešiny

V prosince téhož roku založil se svým bývalým kapitánem z organizace OG N0tailem nový tým – Old G. Jak už název napovídá, jedná se o uskupení několika veteránů Doty 2, kteří se rozhodli ukázat světu, že ještě mají sílu a schopnosti soupeřit s nejlepšími světovými celky.

Zajímavosti o hráči:

  • Než se naplno ponořil do kompetitivního hraní, studoval v oboru gastronomie.
  • Má sedm starších a čtyři mladší sourozence, takže se rozhodně nedá říci, že by pocházel z malé rodinky.

Top 5 úspěchů:

  1. The International 2019: 1. místo
  2. The International 2018: 1. místo
  3. The International 2021: 7. – 8. místo
  4. OMEGA League: Europe Immortal Division: 2. místo
  5. EPIC League Season 2 Division 1: 2. místo

Reprezentované týmy:

SFTe-sports

srpen 2017 – říjen 2017
Midlane

OG

červen 2018 – listopad 2021
Midlane

Old G

prosinec 2022 – dosud
Midlane

5 Anchors No Captain

prosinec 2017 – březen 2018
Midlane

T1

srpen 2022 – listopad 2022
Midlane

Související články: