Syed „SumaiL“ Hassan

Základní informace:

* 13. 2. 1999 | Pákistán

Sayed „SumaiL“ Sumail Hassan je na kompetitivní scéně Doty 2 naprostou legendou. V patnácti letech se stal světovým šampionem a během své dlouhé kariéry nasbíral nespočet dalších úspěchů. Dnes reprezentuje organizaci Nigma Galaxy, která ho přivítala ve velkém stylu a s famfárami.  

Sociální sítě:

Aktuální tým:

Nigma Galaxy

květen 2022 – dosud
Midlane

Oblíbení Dota 2 hrdinové:

Storm Spirit
Puck

Oblíbené pozice:

CARRY

MIDLANE

Syed se narodil v pákistánském městě Karachi a už od svých osmi let trávil většinu volného času hraním komunitní mapy do Warcraftu III s názvem DotA. Během třináctého roku života přesídlil se svou rodinou do americké vesničky Rosemont, kde započal svou slavnou a veleúspěšnou hráčskou kariéru. Během velice krátké chvíle se probojoval na nejvyšší příčky v lize North American Elite Leage a američtí fanoušci začali oslavovat příchod svého dost možná nejlepšího midlanera v historii.

Náročný vstup mezi elitu

SumaiLových neskutečných schopností si začali všímat i ostatní profesionální hráči a UNiVeRsE, jakožto vážený člen úspěšné americké organizace Evil Geniues, začal doléhat na své nadřízené, aby Syeda do týmu přijali. Přestup se uskutečnil 5. ledna 2015 a první turnaj, kde měl teprve patnáctiletý SumaiL reprezentovat jednu z předních amerických organizací, nesl název Dota 2 League Season 5. Výkony organizace EG na této události byly bohužel jedním slovem žalostné. Z velké části za to mohla nedostatečná výbojnost Syeda, a tak se na začali ozývat zlí jazykové, že EG neměli v talentovaného SumaiLa vkládat žádné naděje.

Světový unikát

V únoru 2016 dostal Syed šanci, očistit své jméno od prvotního neúspěchu, neboť EG vstoupili na Dota 2 Asia Championships. První soupeř, první hra stačila SumaiLovi na to, aby celému světu dokázal, že jeho přijetí do organizací EG rozhodně nebyl krok vedle. Na středovou linku si picknul hrdinu Shadow Fienda, na kterého postavil v té době netradiční předmět s názvem Eul´s Scepter. Nikoho tato kombinace dříve nenapadla a patnáctiletý SumaiL svou ukázkou definoval metu pro celý zbytek turnaje.

Během jednoho z pozápasových rozhovorů sdělil kapitán organizace EG, že týmovou kompozici hrdinů stavěl především okolo talentovaného Syeda. Věřil totiž, že pokud bude mít SumaiL dostatečný herní komfort, je schopen vyhrát jakoukoliv hru. Nakonec se tento plán ukázal jako pravdivý, Syed dovedl organizaci EG až do finálového duelu, kde se postavil čínskému týmu Vici Gaming. Závěrečnou bitvu sledoval téměř každý fanoušek Doty 2. Dodnes je SumaiL oslavován především pro 3. hru vzájemné série, kdy za hrdinu Storm Spirit oplýval skórem 0-3-0 během prvních tří minut zápasu. To ho však nezastavilo a brzy celý průběh hry dostal pod svou kontrolu. Po zničení soupeřova trůnu svítily na výsledné tabuli vedle SumaiLova jména hodnoty 17 zabití, 7 smrtí a 11 asistencí. Pro tento neskutečný come-back si Syed vysloužil od asijského regionu titul zázračného hráče, který brzy převezme otěže nad světovou scénou Doty 2. Mimo to si EG z turnaje odnesli částku v hodně 1 284 158 dolarů, což byl v té době téměř pohádkový obnos z esportové události.

Nejvyšší meta na Dota 2 scéně

Světový šampionát měl v roce 2015 dva jasné favority – evropské matadory z organizace Team Secret a tým EG, jenž se pyšnil hvězdným SumaiLem. Jak to ale ve světě Doty 2 bývá, papírově silné celky málokdy vítězí na jednotlivých ročnících The International, a proto hráči týmu Secret turnaj opustili již na potupné 8. pozici a uvolnili tak EG volný průchod do TOP 3. SumaiL si hravě poradil se svým soupeřem ve finále lower Bracketu a jediné co ho dělilo od vytouženého Aegisu byla čínská organizace CDEC Gaming.

V každém jednotlivém zápasu SumaiL zazářil. Téměř neuvěřitelné je, že se mu podařilo zopakovat svůj kaskadérský kousek z Dota2 Asia Championships, kde nejprve v rychlém sledu událostí třikrát zemřel za hrdinu Storm Spirita a následně ovládl celý zbytek zápasu. SumaiL takto dovedl své spoluhráče z týmu EG až legendárnímu Aegisu, který pozvedl ve věku 15 let a stal se nejmladším světovým šampionem v celé historii Doty 2.

Po konci The International 2015 se od soupisky EG odpojil hráči Aui_2000 ve prospěch dalšího amerického talentu s přezdívkou Arteezy. Po zbytek roku vytrval SumaiL na vrcholu americké Dota 2 scény a své výkony přenesl i do roku 2016. Jeho tým bohužel protrpěl mnohé změny v celkovém složení členů, a tak se mu na prestižních turnajích příliš nedařilo. The International 2016 však zakončil ziskem úctyhodného 3. místa, které ještě více rozšířilo jeho již tak dlouho řadu úspěchů. Tento šestnáctiletý kluk byl ve své době naprostý unikát.

V roce 2017 SumaiL znovu oblékl dres organizace EG a reprezentoval americký region na těch nejprestižnějších turnajích. Většinou si odnášel velmi dobrá umístění, jediným zklamáním byl světový šampionát, kde byl vyřazen na potupném 9. – 12. místě. Toto své pochybení vylepšil ihned následující ročník The Internationalu, kdy si se svými spoluhráči z EG posadil okolo krku bronzovou medaili. Jak už to však bývá, nic nevydrží věčně a začátkem roku 2019 začaly týmové výsledky EG znovu upadat. Na TI9 obsadil tým EG 5.-6 příčku a SumaiL se rozhodl přejít do další etapy své profesionální kariéry. 28. ledna 2020 pustil svůj dlouholetý domov v podobě organizace Evil Geniuses.

Pochmurné toulky mezi týmy

Od té doby se mu bohužel příliš nedařilo. Nezvrátila to ani skutečnost, že byl součástí těch nejlepších světových organizací, jako je OG, Team Liquid, nebo Pupyho celek Team Secret. V polovině roku 2022 překvapil fanoušky Doty 2 teaser od organizace Nigma Galaxy, která vítala „Krále midlane“. Fanoušci ihned přinesli velkou kupu nápadů, kdo by to mohl být. Avšak jen jediný profesionální hráč Doty 2 se mohl na kompetitivní scéně pyšnit tímto titulem.

SumaiL 28. května 2022 doplnil chybějící článek soupisky bývalých světových šampionů pod taktovkou legendárního kapitána KuroKyho a pomohl jim získat zpět postavení mezi nejlepšími evropskými celky. Na světový šampionát se však soupiska již nestačila kvalifikovat, neboť je porazil následný finalista The Internationalu 2022 – Team Secret.

Zajímavosti o hráči:

 • V roce 2016 byl zařazen redakcí věhlasného časopisu do žebříčku Time Magazine´s top 30 influential teenagers of 2016. Stal se tak prvním hráčem Doty 2, který kdy získal ocenění od nějakého světově uznávaného časopisu.
 • Je mladším bratrem Yawara „YawaR“ Hassana, který je také profesionálním hráčem Doty 2.
 • Je nejmladším hráčem, který kdy vyhrál oficiální turnaj sponzorovaný společností Valve – Dota2 Asia Championships 2015, kdy mu bylo pouhých 15 let a 361 dní.
 • Je nejmladším hráčem, který kdy vyhrál The International – TI5, kdy mu bylo pouhých 16 let a 176 dní.
 • Během začátků své profesionální kariéry vzhlížel k hráči s přezdívkou Maelk.
 • Jeho nejoblíbenějším jídlem je pizza, a proto si jí dopřává každý druhý den.
 • Rád ve volném čase sleduje NBA, kde fandí týmu Golden State Warriors.

Top 5 úspěchů:

 1. The International 2015: 1. místo
 2. The International 2018: 3. místo
 3. The International 2016: 3. místo
 4. Dota 2 Asia Championships 2015: 1. místo
 5. The International 2019: 5.-6. místo

Reprezentované týmy:

Evil Geniuses

leden 2015 – srpen 2016
Midlane

Evil Geniuses

září 2016 – září 2019
Midlane

Evil Geniuses

září 2019 – leden 2020
Midlane

Quincy Crew

září 2019 – říjen 2019
Offlane

OG

leden 2020 – červenec 2020
Carry

Team Secret

listopad 2021 – květen 2022
Carry

Team Liquid

duben 2021 – červen 2021
Midlane

Nigma Galaxy

květen 2022 – dosud
Midlane

Související články: