Matthew „Whitemon“ Filemon

Základní informace:

* 22. 7. 2000 | Indonésie

Matthew „Whitemon“ Filemon je indonéský profesionální hráč Doty 2. Jméno ve světě se mu podařilo vybudovat až v korejské organizaci T1. Dnes ale reprezentuje celek TSM.

Sociální sítě:

Aktuální tým:

TSM

prosinec 2022- dosud
Hard Support

Oblíbení Dota 2 hrdinové:

Lion
Jakiro

Oblíbené pozice:

HARD SUPPORT

Matthew „Whitemon“ Filemon je indonéský profesionální hráč Doty 2. Jméno ve světě se mu podařilo vybudovat až v korejské organizaci T1. Dnes ale reprezentuje celek TSM.

Již od útlého věku se Whitemon věnoval hraní různorodých počítačových her, které se staly jeho nejoblíbenějším koníčkem a útěkem od reality. Během studií na střední škole narazil na MOBA titul Dota 2, který se mu velice zalíbil, a tak u něj začal trávit většinu svého volného času. Netrvalo dlouho a Whitemonovi se podařilo získal poměrně vysoké MMR, které ho přivedlo k nápadu stát se profesionálním hráčem. Začal jezdit na různé menší LAN turnaje a účastnit se bootcampů. Jeho zápalu si všimlo vedení organizace EVOS Esports a v červnu 2018 se k týmu připojil jako jejich nový hard support. Společně se soutěžili na menších tier 3 turnajích a Whitemon pomalu nabíral potřebné zkušenosti k dalšímu posunu v kariéře.

Profesionální kariéra a vysokoškolské studium

Když v září 2019 propustila organizace EVOS Esports svou Dota 2 sekci, Whitemon věděl, že stále nemá potřebné schopnosti, aby mohl reprezentovat některý z předních Asijských týmů, a proto se rozhodl setrvat ve svém přísném tréninku. V té době často hrával se svým kamarádem Xepherem, který ho začátkem roku 2020 doporučil kapitánovi týmu Geek Fam. Whitemon byl přizván k vyzkoušení a po skvělých výkonech mohl v organizaci zůstat. Následující rok se pro něj stal dosud nejúspěšnějším v kariéře, neboť získal několik dobrých umístění z tier 2 turnajů a jeho jméno začalo v asijském regionu rezonovat. Bohužel 4. září 2019 přišlo zklamání v podobě rozpadu organizace Geek Fam, po kterém Whitemon ztratil velkou část své motivace a příštích šest měsíců strávil studiem na univerzitě.

Účast na mezinárodních turnajích

Jeho návrat na kompetitivní scénu proběhl 18. ledna 2021, když mu byla nabídnuta profesionální smlouva od známé korejské organizace T1, která chtěla naverbovat většinu bývalých hráčů Geek Fam. Po přijetí se Whitemon znovu plně oddal tréninku a nyní se spíše než na výhry zápasů, soustředil na zdokonalování svých schopností. V roce 2021 se poprvé dostal mezi špičku kompetitivní Dota 2 scény a po výhře svého prvního tier 1 turnaje, kterým bylo ESL One Summer 2021, se mu dostalo vytouženého celosvětového uznání. Díky stabilním výsledkům během celé sezóny si Whitemon s organizací T1 vybojoval přímou pozvánku na světový šampionát. Byla to jeho první zkušenost na nejdůležitějším turnaji profesionální Dota 2 scény, přesto se mu podařilo vybojoval úctyhodné 7. – 8. místo.

Návštěva Ameriky

Následující rok 2022 zahájil Whitemon znovu v barvách organizace T1, se kterou vybojoval druhé místo v regionálním finále DPC ligy. Během dalších měsíců už bohužel tolik úspěšný nebyl. Vedení T1 se proto rozhodlo svou Dota 2 soupisku propustit a v prosinci Whitemon zamířil do daleké Ameriky, kde nastoupil do známé esportové organizace TSM.  

Zajímavosti o hráči:

  • 30. května 2021 překonal hranici 10 000 MMR
  • Společně s Xepherem byl prvním hráčem z Indonésie, který se kvalifikoval na The International.
  • Během zápasu proti Boom Esports v DPC lize 2021 byl vytvořen klip, kde Whitemon zpívá ve svém rodném jazyce cover na písničku Ignition, kterou doplnil o několik velice nevhodně zvolených slov.

Top 5 úspěchů:

  1. The International 2021: 7. – 8. místo
  2. ESL One Summer 2021: 1. místo
  3. WePlay AniMajor: 3. místo
  4. ONE Esports Dota 2 SEA League: 1. místo
  5. DPC 2021: S2 – Southeast Assia Upper Division: 1. místo

Reprezentované týmy:

EVOS Esports

červen 2018 – září 2019
Hard Support

T1

leden 2021 – listopad 2022
Hard Support

Geek Fam

leden 2020 – září 2020
Hard Support

TSM

prosinec 2022- dosud
Hard Support

Související články: