Ludwig „zai“ Wåhlberg

Základní informace:

* 5.8.1997 | Švédsko

Ludwig „zai“ Wåhlberg je jeden z nejzkušenějších profesionálních hráčů Doty 2. Během své kariéry byl součástí těch nejlepších týmů a je uznáván pro své neuvěřitelné schopnosti na 3. a 4. pozici. Dnes reprezentuje organizaci Team Liquid.

Sociální sítě:

Aktuální tým:

Team Liquid

listopad 2021 – dosud
Offlane

Oblíbení dota hrdinové:

Oblíbené pozice:

OFFLANE

SOFT SUPPORT

Světovým šampionem již v mládí

Ke kompetitivnímu hraní se zai dostal mezi třináctým a čtrnáctým rokem života. V těchto letech byla jeho primární hra Heroes of Newerth, v níž i přes svůj velice mladý věk podával úctyhodné výkony a hrál pod známými organizacemi. Na konci sezóny 2012 mu byl v udělen titul MVP, přesto se následující rok odhodlal opustit profesionální scénu HoN. Místo toho přešel na nový slibný titul s názvem Dota 2, který již občasně hrával.

Pozvánka mezi světovou špičku

Prvně se soustředil především na roli offlanera, avšak se vstupem do týmu SADBOYS změnil svou pozici na roaming supporta. S jeho spoluhráči, mezi kterými byla slavná jména jako Arteezy, Fear či UNiVeRsE získal svá první vítězství v důležitých Dota 2 zápasech a po dvaceti dnech společného hraní byla jejich bilance turnajových zápasů 16 výher a 2 prohry. Díky těmto dominantním výsledkům si týmu všimla organizace Evil Geniuses, která se jich 21. února 2014 ujala. Ludwigovi se podařilo rok po ukončení kariéry v HoN vystoupat mezi nejlepší profesionální hráče Doty 2, reprezentovat barvy světově uznávané organizace, a to vše ve věku 17 let.

Sezónu 2014 zahájil zai s nadšením a dominancí celé scény, za kterou byli EG odměněni slotem na The International 2014. Pro Ludwiga to byla první účast na světovém šampionátu, a i přesto vybojoval skvělé 3. místo. Po zbytek roku si EG svou formu udrželi a zai připsal na své hráčské konto několik dalších vyhraných turnajů.

Návštěva Evropy

Pro další rok se Ludwig rozhodl organizaci EG opustit, 6. února 2015 oblékl černobílý dres týmu Secret a začal hrát offlane. Změna role nebyla na zaiových výsledcích nijak poznat a znovu zahájil dominantní sezónu. Avšak před TI5 se týmu Secret přestalo dařit. Na samotném šampionátu získali pouze 7.–8. místo a Aegis si odnesla organizace EG , kterou zai během sezóny lehce porážel. Po skončení turnaje přešel Ludwig zpět do EG , kde oznámil pauzu od kompetitivního hraní s cílem úspěšně dokončit středoškolské vzdělání.

Návrat na scénu

Návrat na scénu uskutečnil až v květnu 2016, kdy hrál s týmem Kaipi, aby obnovil své předešlé schopnosti. O měsíc později byl zai povolán vedením EG, aby se znovu ujal support pozice. S novými spoluhráči prošli všemi kvalifikacemi na The International 2016 a v průběhu turnaje se stali favority na výhru. Bohužel v semifinále nestačili na budoucí šampiony Wings Gaming a zai si z nejprestižnějšího Dota 2 turnaje odnesl další 3. místo. Pro rok 2017 se Ludwig rozhodl v organizaci EG zůstat, nově se k němu připojil jeho bývalý spoluhráč Arteezy a jejich kapitánem se stal Cri1t. Celá soupiska vypadala velice silně a začátek roku tomu i napovídal. Zbytek sezóny měl ale bohužel opačný průběh. Na The International 2017 získal zai dosud své nejhorší umístění a s tímto zklamáním organizaci EG opustil.

Ludwigova kariéra je známá pro jeho časté změny rolí, organizací a pro rok 2018 se rozhodl k dalšímu zásadnímu kroku. Spojil se svým přítelem a bývalým kapitánem z dob začátků své profesionální kariéry a společně utvořili nový tým. Za název si zvolili The Dire a zai znovu přesídlil na offlinku. Krátce po založení týmu o ně projevila zájem známá organizace OpTic Gaming, která se stala Ludwigovým novým domovem.

Neprostupný světový šampionát

Jelikož se mu s jeho spoluhráči nepodařilo vyhrát jediný důležitý turnaj, strávil zbytek roku 2017 tvrdým tréninkem. Společná dřina, malé úpravy v soupisce a zaiův návrat k support roli se vyplatily. Během následující sezóny 2018 se výsledky OpTic Gaming výrazně zlepšily, čímž si hráči vysloužili odměnu v podobě účasti na TI8. Oproti minulému zklamání s EG se Ludwigovi podařilo znovu získat 7.–8. místo. Byla to jeho několikátá účast na šampionátu, přesto se nikdy nedostal do finále.

Výlet do Evropy číslo dva

Novou šanci se proto rozhodl vyhledat v organizaci, jejíž dres už kdysi nosil. V září 2018 vstoupil zai do Team Secret jako offlaner s dalším pokusem získat Aegis. Tentokrát vše vypadalo slibně, Secret byli téměř neporazitelní a zai získával jeden titul za druhým. Na Majorech, ESL a DreamLeague turnajích nenašel celek s Ludwigem na offlince rovného soupeře. Bohužel dva měsíce před The International 2019 nastala situace, kterou si již zai jednou prošel. Na turnaji EPICENTER Major obsadil tým Secret potupné 9.–12. místo a všichni se divili, kde se stala chyba. Na TI9 se jejich forma lehce zlepšila, přesto byl zai v roli favorita na výhru, z turnaje vyřazen a odnesl si 4. místo.

Své snažení nevzdal a v rozhodl se v organizaci Team Secret zůstat. V roce 2020 najel jeho tým znovu na vítěznou vlnu a bylo co oslavovat. Bohužel pro Ludwiga, v tento rok probíhala pandemie koronaviru a turnaj The International byl odložen. Koncem roku přišel znovu již téměř zažitý kolaps a dominance týmu Secret byla pryč. Před TI10 vše vypadalo ještě hůře a zai nevěděl, co si počít.

Stále unikající Aegis

Během konání šampionátu se objevila jiskra naděje. Tým Secret začal znovu fungovat a všichni si byli jisti, že tento rok se ve finále nejprestižnějšího turnaje na Dota 2 scéně zai konečně objeví. Bohužel pro Ludwiga tu znovu byl někdo, komu štěstí přálo více. Secret se v semifinále utkali s dosud neznámými hráči ruské organizace Team Spirit. Většina lidí měla jasno, kdo odejde jako vítěz, přesto to byl nakonec tým Spirit, který postoupil do finále, vyhrál těsnou bitvu s PSG.LGD a odnesl si legendární Aegis. Pro Ludwiga to byla další hořká porážka.

Návštěva další evropské Dota 2 velmoci

Během své kariéry získal téměř všechny poháry a tituly, které na Dota 2 scéně jsou. Přesto mu chybí ten jeden nejdůležitější milník a sen každého Dota 2 hráče, kterým je zvítězit ve finále The International. Ludwig proto po třech letech opustil své spoluhráče a kamarády v organizaci Team Secret a nové zázemí nalezl u Team Liquid.

Ludwig zahájil rok 2022 velmi úspešně a rychle se stal jedním z předních evropských celků, neboť každé kolo regionální DPC ligy zakončil s kovem na krku. Jediným místem, kde výkony týmu Liquid lehce pokulhávaly byly mezinárodní turnaje. Hráči se často neprobojovali ani skrz skupinovou část, což byl poměrně alarmující stav. Úplný obrat však nastal při kvalifikacích na světový šampionát. Organizace ukořistila druhé místo v tzv. „Last Chance Quilifieru“ a její účast na turnaji The International 2022 byla zajištěna.

Další bronz ze světového šampionátu

Hlavní část turnaje zai odstartoval v upper-bracketu, odkud byl však po prvním zápase vystrnaděn čínskou organizací Team Aster. Prohra však jeho celek nijak zle nepoznamenala, a dokonce se zdálo, že po sestupu do dolní části turnajového pavouka začal zai se svými spoluhráči podávat ještě lepší výkony. Organizace Team Liquid se nakonec probojovala až do semifinále, kde bohužel nestačila na své rivaly z domácí ligy – Team Secret, který Ludwiga nakonec udolal za stavu 1:2. Ten si proto odnesl stále velmi uspokojivé 3. místo, které v jeho sbírce trofejí poměrně hezky vyjímá.

Zajímavosti o hráči:

  • 29. prosince 2020 překonal hranici 10 000 MMR.
  • Během kariéry přešel z midu na hard supporta a nyní vystupuje jako offlaner.
  • Na esportových turnajích vyhrál nejvíce peněz ze všech filipínských profesionálních hráčů.

Top 5 úspěchů:

  1. The International 2021: 3. místo
  2. The International 2016: 3. místo
  3. The International 2014: 3. místo
  4. The International 2019: 4. místo
  5. The International 2022: 1. místo

Reprezentované týmy:

Stay Free

2013 – listopad 2013
Offlane

Super Strong Dinosaurs

listopad 2013 – prosinec 2013
Offlane

S A D B O Y S

leden 2014 – únor 2014
Offlane

Evil Geniuses

únor 2014 – leden 2015
Offlane

Team Secret

leden 2015 – srpen 2015
Offlane

Kaipi

květen 2016 – červen 2016
Offlane

Evil Geniuses

září 2016 – srpen 2017
Offlane

OpTic Gaming

září 2017 – září 2018
Offlane

Team Liquid

listopad 2021 – dosud
Offlane

Evil Geniuses

srpen 2015 – květen 2016
Offlane

Evil Geniuses

červen 2016 – srpen 2016
Offlane

The Dire

září 2017 – září 2017
Offlane

Team Secret

září 2018 – listopad 2021
Offlane

Související články: