Ludwig „zai“ Wåhlberg

Základní informace:

* 5.8.1997 | Švédsko

Ludwig „zai“ Wåhlberg je jeden z nejzkušenějších profesionálních hráčů Doty 2. Během své kariéry byl součástí těch nejlepších týmů a je uznáván pro své neuvěřitelné schopnosti na 3. a 4. pozici. Dnes reprezentuje organizaci Team Liquid.

Sociální sítě:

Aktuální tým:

Team Liquid

listopad 2021 – dosud
Offlane
Dota 2

Oblíbení dota hrdinové:

Enigma
Batrider
Dark Seer

Oblíbené pozice:

OFFLANER

SUPPORT

Ke kompetitivnímu hraní se zai dostal mezi třináctým a čtrnáctým rokem života. V těchto letech byla jeho primární hra Heroes of Newerth, v níž i přes svůj velice mladý věk podával úctyhodné výkony a hrál pod známými organizacemi. Na konci sezóny 2012 mu byl v udělen titul MVP, přesto se následující rok odhodlal opustit profesionální scénu HoN. Místo toho přešel na nový slibný titul s názvem Dota 2, který již občasně hrával.

Prvně se soustředil především na roli offlanera, avšak se vstupem do týmu SADBOYS změnil svou pozici na roaming supporta. S jeho spoluhráči, mezi kterými byla slavná jména jako Arteezy, Fear či UNiVeRsE získal svá první vítězství v důležitých Dota 2 zápasech a po dvaceti dnech společného hraní byla jejich bilance turnajových zápasů 16 výher a 2 prohry. Díky těmto dominantním výsledkům si týmu všimla organizace Evil Geniuses, která se jich 21. února 2014 ujala. Ludwigovi se podařilo rok po ukončení kariéry v HoN vystoupat mezi nejlepší profesionální hráče Doty 2, reprezentovat barvy světově uznávané organizace, a to vše ve věku 17 let. Sezónu 2014 zahájil zai s nadšením a dominancí celé scény, za kterou byli EG odměněni slotem na The International 2014. Pro Ludwiga to byla první účast na světovém šampionátu, a i přesto vybojoval skvělé 3. místo. Po zbytek roku si EG svou formu udrželi a zai připsal na své hráčské konto několik dalších vyhraných turnajů. Pro další rok se Ludwig rozhodl organizaci EG opustit, 6. února 2015 oblékl černobílý dres týmu Secret a začal hrát offlane. Změna role nebyla na zaiových výsledcích nijak poznat a znovu zahájil dominantní sezónu. Avšak před TI5 se týmu Secret přestalo dařit. Na samotném šampionátu získali pouze 7.–8. místo a Aegis si odnesla organizace EG, kterou zai během sezóny lehce porážel. Po skončení turnaje přešel Ludwig zpět do EG, kde oznámil pauzu od kompetitivního hraní s cílem úspěšně dokončit středoškolské vzdělání.

Návrat na scénu uskutečnil až v květnu 2016, kdy hrál s týmem Kaipi, aby obnovil své předešlé schopnosti. O měsíc později byl zai povolán vedením EG, aby se znovu ujal support pozice. S novými spoluhráči prošli všemi kvalifikacemi na The International 2016 a v průběhu turnaje se stali favority na výhru. Bohužel v semifinále nestačili na budoucí šampiony Wings Gaming a zai si z nejprestižnějšího Dota 2 turnaje odnesl další 3. místo. Pro rok 2017 se Ludwig rozhodl v organizaci EG zůstat, nově se k němu připojil jeho bývalý spoluhráč Arteezy a jejich kapitánem se stal Cri1t. Celá soupiska vypadala velice silně a začátek roku tomu i napovídal. Zbytek sezóny měl ale bohužel opačný průběh. Na The International 2017 získal zai dosud své nejhorší umístění a s tímto zklamáním organizaci EG opustil.

Ludwigova kariéra je známá pro jeho časté změny rolí, organizací a pro rok 2018 se rozhodl k dalšímu zásadnímu kroku. Spojil se svým přítelem a bývalým kapitánem z dob začátků své profesionální kariéry a společně utvořili nový tým. Za název si zvolili The Dire a zai znovu přesídlil na offlinku. Krátce po založení týmu o ně projevila zájem známá organizace OpTic Gaming, která se stala Ludwigovým novým domovem. Jelikož se mu s jeho spoluhráči nepodařilo vyhrát jediný důležitý turnaj, strávil zbytek roku 2017 tvrdým tréninkem. Společná dřina, malé úpravy v soupisce a zaiův návrat k support roli se vyplatily. Během následující sezóny 2018 se výsledky OpTic Gaming výrazně zlepšily, čímž si hráči vysloužili odměnu v podobě účasti na TI8. Oproti minulému zklamání s EG se Ludwigovi podařilo znovu získat 7.–8. místo. Byla to jeho několikátá účast na šampionátu, přesto se nikdy nedostal do finále.

Novou šanci se proto rozhodl vyhledat v organizaci, jejíž dres už kdysi nosil. V září 2018 vstoupil zai do Team Secret jako offlaner s dalším pokusem získat Aegis. Tentokrát vše vypadalo slibně, Secret byli téměř neporazitelní a zai získával jeden titul za druhým. Na Majorech, ESL a DreamLeague turnajích nenašel celek s Ludwigem na offlince rovného soupeře. Bohužel dva měsíce před The International 2019 nastala situace, kterou si již zai jednou prošel. Na turnaji EPICENTER Major obsadil tým Secret potupné 9.–12. místo a všichni se divili, kde se stala chyba. Na TI9 se jejich forma lehce zlepšila, přesto byl zai v roli favorita na výhru, z turnaje vyřazen a odnesl si 4. místo.

Své snažení nevzdal a v rozhodl se v organizaci Team Secret zůstat. V roce 2020 najel jeho tým znovu na vítěznou vlnu a bylo co oslavovat. Bohužel pro Ludwiga, v tento rok probíhala pandemie koronaviru a turnaj The International byl odložen. Koncem roku přišel znovu již téměř zažitý kolaps a dominance týmu Secret byla pryč. Před TI10 vše vypadalo ještě hůře a zai nevěděl, co si počít. Během konání šampionátu se objevila jiskra naděje. Tým Secret začal znovu fungovat a všichni si byli jisti, že tento rok se ve finále nejprestižnějšího turnaje na Dota 2 scéně zai konečně objeví. Bohužel pro Ludwiga tu znovu byl někdo, komu štěstí přálo více. Secret se v semifinále utkali s dosud neznámými hráči ruské organizace Team Spirit. Většina lidí měla jasno, kdo odejde jako vítěz, přesto to byl nakonec tým Spirit, který postoupil do finále, vyhrál těsnou bitvu s PSG.LGD a odnesl si legendární Aegis. Pro Ludwiga to byla další hořká porážka. Během své kariéry získal téměř všechny poháry a tituly, které na Dota 2 scéně jsou. Přesto mu chybí ten jeden nejdůležitější milník a sen každého Dota 2 hráče, kterým je zvítězit ve finále The International. Ludwig proto po třech letech opustil své spoluhráče a kamarády v organizaci Secret a nové zázemí nalezl u Team Liquid.

Začátek sezóny 2022 zahájil zai velice slibně a jeho šance na zisk Aegisu jsou poměrně velké.

Zajímavosti o hráči:

  • 29. prosince 2020 překonal hranici 10 000 MMR.
  • Během kariéry přešel z midu na hard supporta a nyní vystupuje jako offlaner.
  • Na esportových turnajích vyhrál nejvíce peněz ze všech filipínských profesionálních hráčů.

Top 5 úspěchů:

1. The International 2021: 3. místo
2. The International 2016: 3. místo
3. The International 2014: 3. místo
4. The International 2019: 4. místo
5. The Chongquing Major: 1. místo

Reprezentované týmy:

Stay Free

2013 – listopad 2013
Offlane
Dota 2

Super Strong Dinosaurs

listopad 2013 – prosinec 2013
Offlane
Dota 2

S A D B O Y S

leden 2014 – únor 2014
Offlane
Dota 2

Evil Geniuses

únor 2014 – leden 2015
Offlane
Dota 2

Team Secret

leden 2015 – srpen 2015
Offlane
Dota 2

Kaipi

květen 2016 – červen 2016
Offlane
Dota 2

Evil Geniuses

září 2016 – srpen 2017
Offlane
Dota 2

OpTic Gaming

září 2017 – září 2018
Offlane
Dota 2

Team Liquid

listopad 2021 – dosud
Offlane
Dota 2

Evil Geniuses

srpen 2015 – květen 2016
Offlane
Dota 2

Evil Geniuses

červen 2016 – srpen 2016
Offlane
Dota 2

The Dire

září 2017 – září 2017
Offlane
Dota 2

Team Secret

září 2018 – listopad 2021
Offlane
Dota 2

Související články: