Lasse „MATUMBAMAN“ Urpalainen

Základní informace:

* 3. 3. 1995 | Finsko

Lasse Aukusti „MATUMBAMAN“ Urpalainen je bývalý finský profesionální hráč Doty 2. Jeho sbírka titulů a medailí je proslavena po celém světě esportu. V roce 2017 získal s organizací Team Liquid bájný Aegis. K týmu se vrátil v roce 2021, kdy započal svou poslední herní sezónu v kariéře. Po získání 3. místa na světovém šampionátu se odebral do hráčského „důchodu“.

Sociální sítě:

Aktuální tým:

Ukončil svou profesionální kariéru

Oblíbení Dota hrdinové:

Lone Druid
Lycan

Oblíbené pozice:

CARRY

MIDLANE

Na kompetitivní Dota 2 scéně se pohybuje jen velice málo hráčů, kteří se mohou pyšnit stejně velkou sbírkou trofejí, jakou má doma schovanou MATUMBAMAN. Jeho kariéra začala v polovině roku 2014 vstupem do týmu Veni, Vidi, Vici. Společně se kvalifikovali na turnaj Assembly Summer, kde Lasse uchvátil většinu diváků svými neuvěřitelnými mechanickými schopnostmi a už jako nováček si u profesionálních hráčů vybudoval respekt.

Osudová organizace

Mezi lety 2014–2015 byl součástí týmu 4 Anchors + Sea Captain, s nímž se pohyboval mezi nejlepšími evropskými i světovými celky. Koncem sezóny se přidal k nově vzniklým 5Jungz, které vedl již v té době legendární kapitán KuroKy a společně cílili na Major ve Frankfurtu. Soupiska vypadala tak slibně, že 9. listopadu 2015 byla přijata známou evropskou organizací Team Liquid. Zde MATUMBAMAN prožil nejúspěšnější období své profesionální kariéry.

Začátkem následujícího roku vybojoval Lasse druhé místo na turnaji The Shanghai Major 2016. Byl to velký úspěch a známka toho, že hráči týmu Liquid s MATUMBAMANem na pozici carry mají šanci stát se světovými šampiony. Celou sezónou projeli jako nůž máslem a jejich účast na TI6 byla zajištěna. Zde bohužel přišel kolaps. Tým Liquid, který dosud získával jen první a druhá umístění, byl vyřazen už ve čtvrtfinále. Vedení organizace si proto vynutilo změny. Do týmu se připojil talentovaný Miracle, se kterým si Lasse začal střídat pozice z carry na mid a celou soupisku uzavřel GH, jenž se ujal role supporta.

Světový šampion

Vylepšení soupisky týmu Liquid jednoznačně prospělo a hráči sbírali jedno vítězství za druhým. Dreamleague, EPICENTER, StarLadder, na všech těchto turnajích obsadil MATUMBAMAN první místo. Na The International 2017 vystoupil Lasse hrající carry ve své životní formě. Tým Liquid zakončil šampionát jasným finálovým výsledkem 3:0 proti organizaci Newbee a MATUMBAMAN se navždy zařadil do síně slávy jako jeden z mála hráčů, kteří na světovém pódiu pozvedli Aegis.

Následující rok se tým Liquid pokusil ve své dominanci pokračovat, bohužel ne příliš úspěšně, avšak nakonec si jeho hráči svou pozvánku na TI8 přece jen získali. Turnaj se jim znovu vyhrát nepodařilo, neboť byli vyřazeni v semifinále. V polovině roku 2019 oznámila organizace Team Liquid MATUMBAMANův odchod. Bylo to rychlé rozhodnutí kapitána KuroKyho, který se snažil v týmu zažehnout novou jiskru.

Trnitá sezóna

Po dvou letech stálého zázemí byl MATUMBAMAN bez domova a další ročník The International se rychle blížil. V červnu 2019 se Lasse připojil k týmu Chaos Esports Club, kterému dopomohl projít kvalifikací na TI9. Jejich konečné umístění bylo v MATUMBAMANově kariéře dosud nejhorší, které si ze světového šampionátu odnesl. Vydal se proto hledat organizaci, jež by mu znovu umožnila na světové Dota 2 scéně zazářit.

Návrat mezi elitu

Jeho prosby byly vyslyšeny a 4. listopadu 2019 byl přijat věhlasnou organizací Team Secret jako hráč na pozici carry. Přestože byl rok 2020 pro mnoho lidí obdobím strachu a strádání kvůli pandemii, rozhodně to neplatilo o výsledcích, které nová soupiska týmu Secret podávala. Matu byl znovu považován za jednoho z nejlepších hráčů světa a radostně vyhlížel následující rok s touhou zopakovat svůj úspěch z TI7.

Začátkem sezóny 2021 se v Secret něco pokazilo a dominance, kterou dřív Lasseho tým vykazoval, byla pryč. Stále patřili mezi top 5 světových týmů, avšak nyní měli velký problém se v tomto žebříčku udržet. Nadějí měl být samotný The International 2021. Zde MATUMBAMAN vybojoval 3. místo a pro mnoho lidí by to byl uspokojivý výsledek. Avšak Matu již jednou zažil, jaké to je pozvednout Aegis před skandujícím publikem a věděl, že tento rok měl šanci svůj milovaný zážitek zopakovat. Z turnaje si proto nakonec odnesl jen hořkou dávku zklamání. Následně si vyžádal pauzu od kompetitivního hraní a přemýšlel, jak ve své kariéře pokračovat.

Návrat legendy

Po dlouhém uvažování dospěl k názoru, že se po svém odpočinku již necítí být plnohodnotným členem týmu Secret a vydal se zpět domů. Organizace Team Liquid ho 17. listopadu uvítala s otevřenou náručí a fanfárami. MATUMBAMAN se vrátil, aby se o získání druhého Aegisu pokusil ještě jednou, nejspíše naposled.

Novou sezónu zahájil MATUMBAMAN velmi úspěšně, neboť v regionální DPC lize se pokaždé probojoval na stupně vítězů. Jediným místem, kde výkony týmu Liquid lehce pokulhávaly, byly mezinárodní turnaje. Hráči se často neprobojovali ani skrz skupinovou část, což byl poměrně alarmující stav. Úplný obrat však nastal při kvalifikacích na světový šampionát. MATUMBAMAN ukořistil druhé místo v tzv. „Last Chance Qualifieru“ a jeho účast na turnaji The International 2022 byla zajištěna. Tímto počinem celé Dota 2 komunitě dokázal, že si za svými výroky opravdu stojí a nejednalo se pouze o rozmarné chvástání.

Nadějný průchod s hořkým zakončením

Hlavní část turnaje odstartoval jeho tým v upper bracketu, odkud byl však po prvním zápase vystrnaděn čínskou organizací Team Aster. Prohra však MATUMBAMANa nijak zle nepoznamenala a dokonce se zdálo, že po sestupu do dolní části turnajového pavouka začal podávat ještě lepší výkony. S týmem Liquid se nakonec probojoval až do semifinále, kde bohužel nestačil na své bývalé spoluhráče z organizace Team Secret, který ho nakonec udolal za stavu 1:2.

Esportová legenda

Se závěrečným hracím dnem na turnaji The International 2022 skončila i MATUMBAMANova kariéra profesionálního hráče. Ve svých 27 letech se proto odebral do hráčského „důchodu“, ale jedno je jisté. Na jeho životní příběh esportová scéna Doty 2 jen tak nezapomene. Bývalý světový šampion s několikanásobnou účastí ve finálovém rozstřelu na prestižních Majorech bude navždy motivací pro všechny Dota 2 hráče.

Zajímavosti o hráči:

  • Čínskými hráči je označován jako „Toilet Bowl“ anebo „Toilet Bro“, což v překladu znamená záchodová mísa. Tato přezdívka mu byla darována kvůli jeho zkrácenině „Matu“, jež zní velice podobně jako čínské označení právě pro záchodovou mísu.

Top 5 úspěchů:

  1. The International 2017: 1. místo
  2. The International 2021: 3. místo
  3. The International 2018: 4. místo
  4. The International 2022: 3. místo
  5. China Dota2 Supermajor: 1. místo

Reprezentované týmy:

Veni, Vidi, Vici

červen 2014 – září 2014
Carry

4 Anchors + Sea Captain

září 2014 – srpen 2015
Carry

5Jungz

srpen 2015 – říjen 2015
Carry

Team Liquid

říjen 2015 – červen 2019
Carry

Team Liquid

červen 2019 – červen 2019
Carry

Chaos EC

srpen 2019 – říjen 2019
Carry

Team Liquid

listopad 2021 – říjen 2022
Carry

Chaos EC

červen 2019 – srpen 2019
Carry

Team Secret

listopad 2019 – listopad 2021
Carry

Související články: