Lasse Aukusti „MATUMBAMAN“ Urpalainen

Základní informace:

* 3.3.1995 | Finsko

Lasse Aukusti „MATUMBAMAN“ Urpalainen je finský profesionální hráč Doty 2. Jeho sbírka titulů a medailí je proslavena po celém světě esportu. V roce 2017 získal s organizací Team Liquid bájný Aegis. K týmu se vrátil v roce 2021, kdy započal svou poslední herní sezónu v kariéře.

Sociální sítě:

Aktuální tým:

Team Liquid

listopad 2021 – dosud
Carry
Dota 2

Oblíbení dota hrdinové:

Lone Druid
Lycan
Broodmother

Oblíbené pozice:

CARRY

SOLO MIDDLE

Na kompetitivní Dota 2 scéně se pohybuje jen velice málo hráčů, kteří se mohou pyšnit stejně velkou sbírkou trofejí, jakou má doma schovanou MATUMBANAN. Jeho kariéra začala v polovině roku 2014 vstupem do týmu Veni, Vidi, Vici. Společně se kvalifikovali na turnaj Assembly Summer, kde Lasse uchvátil většinu diváků svými neuvěřitelnými mechanickými schopnostmi a už jako nováček si u profesionálních hráčů vybudoval respekt. Mezi lety 2014 – 2015 byl součástí týmu 4 Anchors + Sea Captain, s nímž se pohyboval mezi nejlepšími evropskými i světovými celky. Koncem sezóny se přidal k nově vzniklým 5Jungz, kterou vedl již v té době legendární kapitán KuroKy a společně cílili na Major ve Frankfurtu. Soupiska vypadala tak slibně, že 9. listopadu 2015 byla přijata známou evropskou organizací Team Liquid. Zde MATUMBANAM prožije nejúspěšnější období své profesionální kariéry.

Začátkem následujícího roku vybojoval Lasse druhé místo na turnaji The Shanghai Major 2016. Byl to velký úspěch a známka toho, že hráči týmu Liquid s MATUMBAMANem na pozici carry mají šanci stát se světovými šampiony. Celou sezónou projeli jako nůž s máslem a jejich účast na TI6 byla zajištěna. Zde bohužel přišel kolaps, tým Liquid, který dosud získával jen první a druhá umístění, byl vyřazen už ve čtvrtfinále. Vedení organizace si proto vynutilo změny. Do týmu se připojil talentovaný Miracle, se kterým si Lasse začal střídat pozice z carry na mid a celou soupisku uzavřel GH, jenž se ujal role supporta. Vylepšení soupisky týmu Liquid jednoznačně prospělo a hráči sbírali jedno vítězství za druhým. Dreamleague, EPICENTER, StarLadder, na všech těchto turnajích obsadil MATUMBAMAN první místo. Na The International 2017 vystoupil Lasse hrající carry ve své životní formě. Tým Liquid zakončil šampionát jasným finálovým výsledkem 3:0 proti organizaci Newbee a MATUMBAMAN se navždy zařadil do síně slávy, jako jeden z mála hráčů, kteří na světovém pódiu pozvedli Aegis.

Následující rok se tým Liquid pokusil ve své dominanci pokračovat, bohužel ne příliš úspěšně, avšak nakonec si svou pozvánku na TI8 přece jen získali. Turnaj se jim znovu vyhrát nepodařilo, neboť byli vyřazeni v semifinále. V polovině roku 2019 oznámila organizace Team Liquid MATUMBAMANův odchod, bylo to rychlé rozhodnutí od kapitána Kurokyho, který se snažil v týmu zažehnout novou jiskru. Po dvou letech stálého zázemí byl MATUMBAMAN bez domova a další ročník The International se rychle blížil. V červnu 2019 se Lasse připojil k týmu Chaos Esports Club, kterému dopomohl projít kvalifikací na TI9. Jejich konečné umístění bylo v MATUMBAMANově kariéře dosud nejhorší, které si ze světového šampionátu odnesl. Proto se vydal hledat organizaci s níž by znovu dosáhl vrcholu kompetitivní Dota 2 scény. Jeho prosby byly vyslyšeny a 4. listopadu 2019 byl přijat věhlasnou organizací Team Secret jako hráč na pozici carry. Přestože byl rok 2020 pro mnoho lidí obdobím strachu a strádání kvůli pandemii, rozhodně to neplatilo o výsledcích, které nová soupiska týmu Secret podávala. Matu byl znovu považován za nejednoho z nejlepších hráčů světa a radostně vyhlížel následující rok s touhou zopakovat svůj úspěch z TI7.

Začátkem sezóny 2021 se v Secret něco pokazilo a dominance, kterou dřív Lasseho tým vykazoval, byla pryč. Stále patřili mezi top 5 světových týmu, avšak nyní měli velký problém se v tomto žebříčku udržet. Nadějí měl být samotný The International 2021. Zde MATUMBAMAN vybojoval 3. místo a pro mnoho lidí by to byl uspokojivý výsledek. Avšak Matu již jednou zažil, jaké to je pozvednout Aegis před skandujícím publikem a věděl, že tento rok měl šanci svůj milovaný zážitek zopakovat. Z turnaje si proto nakonec odnesl jen hořkou dávku zklamání. Následně si vyžádal pauzu od kompetitivního hraní a přemýšlel, jak ve své kariéře pokračovat. Po dlouhém uvažování dospěl k názoru, že se po svém odpočinku již necítí být plnohodnotným členem týmu Secret a vydal se zpět domů. Organizace Team Liquid ho 17. listopadu uvítala s otevřenou náručí a fanfárami. MATUMBAMAN se vrátil, aby se o získání druhého Aegisu pokusil ještě jednou, nejspíše naposled.

Novou sezónu zahájil MATUMBAMAN se svými spoluhráči velice slibně a dokázal, že stále patří mezi světovou špičku.

Zajímavosti o hráči:

  • Čínskými hráči je označován jako „Toilet Bowl“ anebo „Toilet Bro“, což v překladu znamená záchodová mísa. Tato přezdívka mu byla darovánu kvůli jeho zkrácenině „Matu“, jenž zní velice podobně jako čínské označení právě pro záchodovou mísu.

Top 5 úspěchů:

1. The International 2017: 1. místo
2. The International 2021: 3. místo
3. The International 2018: 4. místo
4. China Dota2 Supermajor: 1. místo
5. The International 2016: 7. – 8. místo

Reprezentované týmy:

Veni, Vidi, Vici

červen 2014 – září 2014
Carry
Dota 2

4 Anchors + Sea Captain

září 2014 – srpen 2015
Carry
Dota 2

5Jungz

srpen 2015 – říjen 2015
Carry
Dota 2

Team Liquid

říjen 2015 – červen 2019
Carry
Dota 2

Team Liquid

červen 2019 – červen 2019
Carry
Dota 2

Chaos EC

srpen 2019 – říjen 2019
Carry
Dota 2

Team Liquid

listopad 2021 – dosud
Carry
Dota 2

Chaos EC

červen 2019 – srpen 2019
Carry
Dota 2

Team Secret

listopad 2019 – listopad 2021
Carry
Dota 2

Související články: