Johan „N0tail“ Sundstein

Základní informace:

* 8. 10. 1993 | Dánsko, Faerské ostrovy

Johan „N0tail“ Sundstein je ve světě esportu již nesmrtelnou legendou. Nejúspěšnější hráč v historii Doty 2, dvojnásobný světový šampion a držitel čtyř Major titulů. Jeho pád dno a opětovné povstání s organizací OG patří mezi nejfantastičtější příběhy, které kdy esportová scéna zažila. Dnes si plnými doušky užívá svého hráčského důchodu.

Sociální sítě:

Aktuální tým:

Ukončil svou profesionální kariéru

Oblíbení Dota hrdinové:

Oracle

Oblíbené pozice:

HARD SUPPORT

CARRY

SOFT SUPPORT

Svou lásku ke kompetitivním hrám objevil N0tail již ve velmi útlém věku. Jako jeden z mála esportovců zažil zlaté časy komunitní mapy do Warcraftu III s názvem DotA (Defense of the Ancients), jež byla považována za průkopníka žánru MOBA a těšila se velké oblibě. Její hráčská komunita si velmi rychle vytvořila jednoduchý systém elo bodů, načež se uskutečnily první turnaje.

V roce 2010 přišel na svět vylepšený a nadějný „zabiják“ původní Doty – hra Heroes of Newerth. Z počátku vyhlížel titul opravdu slibně, recenzenti pěli ódy a N0tail neměl jediný důvod u staré mapy do Warcraftu III zůstávat. Stal se z něho zarytý Heroes of Newerth fanoušek.

Začátky ve světě esportu

Ve svých patnácti letech narazil Johan na další nadějné hráče, se kterými utvořil nerozlučné trio – N0tail, Fly a NoVa. Uskupení mladíků začalo téměř ihned stoupat v žebříčku hodností, a to poměrně závratnou rychlostí. Takový vývoj událostí neušel pozornosti manažera věhlasné evropské organizace Fnatic, jež se rozhodla trojici přimíchat do svého esportového týmu.

I přes svůj velmi mladý věk a doslova neexistující zkušenosti s kompetitivní scénu, začal N0tail sbírat jednu výhru za druhou. Většinu svých trofejí z esportové scény Heroes of Newerth vybojoval na událostech s označením DreamHack. Mezi ně patřil i DreamHack Winter 2011, odkud si přinesl své první cenné zlato z oficiálního LAN turnaje.

Přechod na Dotu 2

Po příchodu Doty 2 začal herní titul Heroes of Newerth znatelně chátrat, což přimělo N0taila a další jeho spoluhráče k definitivnímu odchodu z HoN scény. Místo toho se začali věnovat již zmíněné hře od společnosti Valve, která neustále rostla na popularitě.

V březnu 2012 ohlásil N0tail vstup na kompetitivní Dota 2 scénu, kde měl reprezentovat svůj dlouholetý domov v podobě organizace Fnatic. Ještě v témže roce se jeho celku podařilo ukořistit výhru na tier 1 turnaji s názvem Thor Open 2012, což N0tailovy zaručilo téměř pohádkový start jeho nové kariéry.

Účast na světových šampionátech začíná

V následujícím roce se Fnatic stále drželi mezi nejlepšími Dota 2 týmy na světě. Na světovém šampionátu nakonec obsadili uspokojivou 7. – 8. příčku, kterou se zapřísáhli v dalším roce vylepšit.

Nic takového se bohužel nestalo a po katastrofálním výkonu během skupinové fáze na The Internationalu 2014 se organizace Fnatic rozhodla celou svou soupisku propustit.

Bok po boku s legendami

O pár týdnů později se nerozlučné duo, připojilo k bývalým hvězdám organizace NaVi a společně založili tým Secret. N0tail, Fly , KuroKy, Puppey a s4, tak zněla jména všech hráčů soupisky, kteří se v následujících letech nesmazatelně zapsali do kroniky esportu.

Nové uskupení začalo téměř okamžitě dominovat světové scéně. Komunikační stránka věci bohužel drhla, neboť každý člen chtěl být hlavní tahoun a kapitán, což vyústilo v brzký rozpad toho super-stars týmu.

Prokletý The International

Začátkem roku 2015 se cesty N0taila a jeho dlouholetého přítele a parťáka Flye rozdělily. Johan zamířil do Ameriky, kde posílil řady další světové proslulé organizace s názvem Cloud9. Mnohými fanoušky bylo toto uskupení považováno za budoucího světového šampiona. Co čert nechtěl, N0tail znovu pohořel. A kde jinde než na hlavním turnaji roku – na The Internationalu 2015 odkud si přinesl smutnou 9. – 12. příčku.

Budování nejúspěšnější organizace v Dota 2 historii

V polovině srpna se N0tail vrátil zpět do Evropy. Po opětovném shledání s Flyem oznámila dvojce založení nového týmu – (monkey) Business. Už od počátku se soupiska těšila mnohým úspěchům. V listopadu 2015 přejalo uskupení nový, jednodušší název OG , zprofesionalizovalo se a nabralo na serióznosti. Přesto v té době ještě nikdo netušil, jak důležitou roli tato organizace v budoucnu sehraje.  

Ještě koncem listopadu se uskutečnil N0tailův první Major. Ve finálovém duelu OG udolali tým Secret, organizaci, kterou Johan pomáhal založit, za přesvědčivého stavu 3:1. Druhý Major titul si N0tail připsal v červnu následujícího roku. Tým, který za tak krátkou dobu sebral hned dva prestižní tituly, Dota 2 scéně ještě dosud nespatřila. Nebylo proto pochyb, kdo se měl stát příštím světovým šampionem.

Škatulata hýbejte se

Ani tentokrát se však hvězdné dvojici hráčů N0tail a Fly nepoštěstilo. TI 2016 znovu opustili jako jeden z prvních týmů a v týmu OG začalo být rušno. Velká část soupisky byla podrobena změnám, avšak jádro v podobě N0taila a jeho „bratra ve zbrani“ zůstalo.

Rekord v počtu vyhraných Major titulů

Koncem roku OG obhájili svůj titul krále Majorů, neboť hráči dominantně ovládli turnaj The Boston Major 2016. Čtvrtou výhru toho prestižního Valve turnaji si N0tail připsal v dubnu následujícího roku. Nyní už nebylo pochyb – Johan byl opravdu světový unikát.

Výsledek světového šampionátu v roce 2017 to přesto nezměnilo, OG pohořeli. Znovu a znovu se hvězdná dvojce kamarádu kvalifikovala na The International a znovu jej opouštěla jako jeden z prvních účastníků. Po TI17 se světem rozletěly pomluvy od zlých jazyků, které dvojici kamarádů na náladě moc nepřidaly.

Nejdiskutovanější přestup v historii

Nový rok započal pro OG poměrně netradičně, špatně. Po odchodu midlanera Anathana „ana“ Phama se N0tailovu celku nedařilo nalézt svou dřívější jistotu. Tým dokonce nezískal ani dostatek DPC bodů, aby byl automaticky pozván na The International, což vyústilo v nejvyostřenější přestup v historii Doty 2. Fly se společně s hráčem s4 rozhodl měsíc před zahájením otevřené kvalifikace na TI18 organizaci OG opustit. Zamířili mezi americké hvězdy týmu EG a N0taila nechali, ať se s katastrofickou situací vypořádá sám.

Fénix z popela povstal

Zrazen dlouholetým kamarádem převzal N0tail otěže týmu, jež byl téměř na pokraji rozpadu. Je to až neuvěřitelné, ale během rekordně krátkého času se mu podařilo nalézt náhradní hráče na chybějící posty. Carry si vzal ana, midlane připadla neznámému Topsonovi, na offlane posadili trenéra týmu ceba a soft support připadl Jeraxovi. A začala jízda. Všechny kvalifikace OG s přehledem vyhráli a svou vstupenku na TI18 tak měli konečně zajištěnou.

Vyřízené osobní účty

Hlavní část turnaje The International 2018 odstartoval N0tail v horní části turnajového pavouka. Po jednoznačné výhře nad čínskými VGJ.Strom přišel čas na osobní odplatu – OG stanuli proti EG, týmu, pro který se Fly a s4 rozhodli zradit své spoluhráče. Z napjaté série odešel vítězně N0tail, neusmíval se však. Jeho kamennou tvář při potřásání si rukou s jeho bývalým kamarádem a parťákem si Dota 2 scéna připomínala ještě několik let.

Příběh, který obletěl svět

Johan se následně přemístil do semifinále, kde svedl znovu neuvěřitelně vyrovnanou bitvu, tentokrát s nejlepším týmem, který kdy Čína postavila – PSG.LGD. Černé ovce v podobě OG přesto odcházeli vítězně. Před závěrečným pozvednutím Aegisu si však museli tento vypjatý duel zopakovat, tentokrát v B05 sérii. V poslední hře dokázal N0tail znovu prolomit mentální stránku čínských hvězd a konečně si došel pro nejprestižnější titul, který mu celý život unikal. Stal se světovým šampionem, a to s týmem, který měl před pár měsíci prodělat kompletní rozpad.

Rok 2019 nevypadal pro OG vůbec dobře. Soupiska měla problém se na většinu velkých turnajů kvalifikovat a její výkony neustále upadaly. Znovu se proto začaly nořit pochyby, že N0tailova výhra Aegisu byla jen prach obyčejnou náhodou. Nastal proto čas, kdy měl N0tail všechny přesvědčit o opaku.

Tváří v tvář proti dalším mistrům světa

The International 2019 odstartovala N0tailova soupiska jako underdog, už během skupinové fáze si však hráči zajistili první místo v tabulce. V hlavní části následovala další krasojízda až do grand finále, kde se N0tail postavil bývalým světovým šampionům z roku 2017. Nesoupeřilo se „jen“ o Aegis. Ve hře byl i milník, který se na Dota 2 scéně dosud nikomu nepodařilo překročit – stát se dvojnásobným mistrem světa.

Nejlepší hráč v historii Doty 2

N0tail to dokázal. S téměř absurdní taktikou hrdiny IO na carry pozici OG znovu pozvedli nejcennější pohár na scéně a dokázali světu, že skutečně jsou nejlepším týmem, který kdy v Dotě 2 působil.

Barvy své osudové a milované organizace OG reprezentoval N0tail až do roku 2021. Po světovém šampionátu přenechal místo v soupisce mladším a dravějším hráčům a odebral se na do hráčského důchodu. Přece jen si ho už zasloužil. Nejlepší hráč v historii Doty 2 nemá co více dokázat.  

Zajímavosti o hráči:

 • Podle žebříčku vyhraných prizemoney je nejvýdělečnějším esportovcem v historii.
 • Je spoluzakladatelem a z části vlastníkem organizace OG.
 • Byl prvním dánským Dota 2 hráčem, který kdy vyhrál světový šampionát.
 • V Portugalsku vlastní „slunečnicové“ sídlo – dům, který se pyšní 17 ložnicemi.
 • V historii vystupoval pod přezdívkou „BigDaddy“.
 • Je nejúspěšnějším Dota 2 hráčem v historii.
 • Miluje zvířata, což dokazují i jeho dva psi, jež si pořídil během roku 2021.  

Top 5 úspěchů:

 1. The International 2019: 1. místo
 2. The International 2018: 1. místo
 3. The Manila Major 2016: 1. místo
 4. The Frankfurt Major 2015: 1. místo
 5. The Kiev Major 2017: 1. místo

Reprezentované týmy:

Fnatic

březen 2012 – srpen 2014
Soft Support

Cloud9

leden 2015 – srpen 2015
Soft Support

OG

říjen 2015 – listopad 2021
Hard Support

Team Secret

srpen 2014 – leden 2015
Soft Support

(monkey) Business

srpen 2015 – říjen 2015
Carry

Old G

prosinec 2022 – prosinec 2022
Hard Support

Související články: