Ivan „Pure“ Moskalenko

Základní informace:

* 26. 2. 2004 | Rusko

Ivan „Pure“ Moskalenko je jeden z nejtalentovanějších hráčů, kteří kdy na kompetitivní Dota 2 scéně působili. I přes obrovský skandál se mu podařilo vystoupat zpět mezi světovou elitu a dnes je členem super-týmu organizace BetBoom team.

Sociální sítě:

Aktuální tým:

BetBoom Team

prosinec 2022 – dosud
Carry

Oblíbení dota hrdinové:

Razor
Kunkka
Troll Warlord

Oblíbené pozice:

CARRY

Kompetitivní scénu Doty 2 Pure oťukával již během roku 2020. V té době byl ale ještě stále neznámým hráčem, jehož jedinou předností byla vysoká pozice v regionálním MMR žebříku. Zahrál si tak pouze na nejnižších událostech, včetně několika kvalifikací.  

Svého prvního znatelného úspěchu dosáhl v létě 2021, kdy překonal hranici 11 000 MMR. Na dosud neznámého esportovce to byl úctyhodný výkon, který ocenilo i vedení jedné z nejslavnějších východoevropských organizací – Virtus.pro, jež mu nabídlo angažmá. Takovou nabídku si Pure nemohl nechat utéci.

Tváří v tvář evropské elitě

Už na začátku sezóny 2022 se na něj upíraly zraky mnohých fanoušků, kteří chtěli vidět, jak si nový talent povede. Před oslavou osmnáctých narozenin Pure vybojoval 3. místo ve východoevropské DPC lize, kde většinu starších a zkušenějších hráčů porážel až s děsivou lehkostí. Později, jakožto novopečený dospělák, se s týme Virtus.pro překonal a proklestil si cestu až do regionálního finále Dota Pro Circuitu. Avšak, na zlatou medaili už bohužel nedosáhl.

Napjatá situace ve světě

V březnu 2022 pokořil další milník v oblasti hodnocených zápasů – jeho MMR přesahovalo číslo 12 000. I přes jeho stále se zlepšující tendence, však začaly výkony organizace Virtus.pro upadat. Z velké části se na tom podílelo dění ve světě, kde Rusko zahájilo svou invazi na Ukrajinu. Esportový svět se tak začala od ruských organizací a hráčů distancovat, což působilo Ivanovu týmu nemalé problémy. Ten největší měl ale ještě přijít.

Jak zahodit kariéru

Během jednoho ze zápasů v playoffs druhé tour DPC ligy se Pure rozhodl krátit dlouhou chvíli kreslením na mapu. Bohužel pro Ivana, si jako předlohu vybral písmeno Z, které bylo symbolem již zmíněné ruské invaze. Hůře si tento prohřešek Pure načasovat nemohl – v takto extrémně vyhrocené a našponované situaci se pořadatelé ligy rozhodli pro nulovou toleranci přešlapů. Virtus.pro byli z turnaje diskvalifikováni. Pro Ivana to znamenalo okamžité vyhození z týmu a světem se rozletěly zprávy o jeho nevratně pošpiněné kariéře.

Jak všechny přechytračit

Paradoxem však je, že Pure ze situace vybruslil snad nejlépe ze všech zúčastněných. Po jeho jedinečném talentu se ihned začalo shánět několik méně známých organizací. Ivan se tak v květnu 2022 připojil k mladému celku s názvem Entity. Cesta zpět do čela evropské scény mu trvala pouhých pár měsíců. Již v srpnu vystoupil na tier 1 turnaji ESL One Malaysia 2022. Ani zde se však nezastavil.

Talent světového kalibru

Nadešel čas jeho první účasti nejprestižnějšího každoročního Dota 2 turnaje – světového šampionátu. Jeho bývalí spoluhráči z organizace Virtus.pro se na turnaji ani nekvalifikovali. The International 2022 nakonec opustil Pure se ziskem 9. – 12. místa. V očích mnoha fanoušků a hráčů byl hlavním tahounem svého týmu, rozhodl se proto odejít a nechat svou „kouli“ na noze za sebou.

Ještě koncem roku se přidal k mladé organizace BetBoom Team, kde se shledal s dalšími hvězdami východoevropského regionu a společně utvořili nový super-team.

Od Pura a jeho spoluhráčů se do budoucna očekávají velké věci. Jak moc úspěšní budou se však dozvíme až v budoucích měsících.  

Top 5 úspěchů:

  1. DPC EEU 2021/2022 Tour 1: Division I: 3. místo
  2. DPC WEU 2021/2022 Tour 3: Division I: 4. místo
  3. DPC EEU 2021/2022 Tour 1: Regional Final: 2. místo
  4. ESL One Malaysia 2022: 5.-6. místo
  5. DPC EEU 2021/2022 Tour 2: Division I Playoffs: 5.-6. místo

Reprezentované týmy:

Virtus.pro

listopad 2021 – duben 2022
Carry

BetBoom Team

prosinec 2022 – dosud
Carry

Entity

květen 2022 – prosinec 2022
Carry

Související články: