Chan „Oli“ Chon Kien

Základní informace:

* 9.1.1996 | Malajsie

Chan „Oli“ Chon působí na esportové scéně jakožto malajský profesionální hráč Doty 2. Dnes je nejstarším a nejmoudřejším členem organizace Talon Esports, kde zastává post Hard Suppota.

Sociální sítě:

Aktuální tým:

Talon Esports

listopad 2022 – dosud
Support

Oblíbení dota hrdinové:

Ogre Magi

Oblíbené pozice:

HARD SUPPORT

Jeho kariéra esportového hráče odstartovala začátkem roku 2017, kdy se blýskl na několika lokálních turnajích. V září nastoupil do organizace Geek Fam, ve které si s novými kolegy vytyčili jasný cíl – zpacifikovat rivaly z domácí ligy a přenést své pole působení na mezinárodní scénu.

Začátkem následujícího roku se zdálo, že jsou hráči Geek Fam na správně stopě. Za první místo na tier 3 turnajích Asia Pacific Predator League 2018 a Malaysia Esports League si Oli odnesl krásných 88 269 dolarů a dále pokračoval ve své pouti skrz regionální kompetitivní scénu. Postupem času však výkonost jeho soupisky upadala. Začal proto hledat záchranné lano, které by mu umožnilo z potápějícího se týmu Geek Fam uniknout.  

Legendární čínský celek

Volba nakonec padla na čínskou organizaci Invictus Gaming, jež v roce 2012 oslavila výhru světového šampionátu. V době Oliho přestupu se však také nacházela ve vratké pozici – zahrabaná kdesi v nižších turnajích a ligách. Oprava jejího chatrného stavu nebyla vůbec jednoduchá a na rychlou proměnu nebylo ani pomyšlení.

Oli byl přesto odhodlán tuto skutečnost změnit a v týmu setrval. Koncem sezóny 2019 mu jeho rozhodnutí vyneslo zlatou medaili na tier 2 turnaji DOTA Summit 11 a bronz z MDL Chengdu Majoru. Skvělé úspěchy, na které se v následujícím splitu pokusili hráči Invictus Gaming navázat. Jejich snahy se však nesetkaly s uspokojivým výsledkem. Během roku 2020 proto Oli pendloval mezi tier 2 turnaji a s ubíhajícími měsíci se výkony Invictus Gaming zhoršovaly čím dál více.  

Oli už podobnou situaci zažil několikrát, znovu a znovu překonával horu dělící ho od mezinárodní scény a pokaždé byl sražen zpět. Ani tentokrát proto na organizaci Invictus Gaming nezanevřel. Později se ukázalo, že lépe se ani rozhodnout nemohl.

Dosavadní nejlepší rok kariéry

V roce 2021 přišel nečekaný obrat a Oli začal s týmem Invictus Gaming dominovat regionální DPC lize. Tím mu byla automaticky přiřazena vstupenka na první Major daného roku – ONE Esports Singapore Major 2021. Na turnaji doslova zazářil a po náročné finálově bitvě s týmem EG si odnesl svůj vysněný pohár.

V témže roce přišla i jeho první účast světového šampionátu. Ani zde Oli nezahálel, a nakonec si odnesl krásné 4. místo a 2 401 100 dolarů.

Cesty se rozcházejí

Bohužel, po takto úspěšném roku se tým Invictus Gamimng začal znovu pomalu potápět a Oli už neměl sílu v této jízdě nahoru a dolů pokračovat. Začátkem listopadu 2022 přestoupil do mladé organizace Talon Esports, čímž ukončil svou téměř pětiletou reprezentaci čínského celku.

Rok 2023 tak započal s novým štítem a velkou šancí se na regionální scéně prosadit.

Top 5 úspěchů:

  1. The International 2021: 4. místo
  2. ONE Esports Singapore Major 2021: 1. místo
  3. MDL Chengdu Major: 3. místo
  4. DOTA Summit 11: 1. místo
  5. DreamLeague Season 13: 5. – 6. místo

Reprezentované týmy:

Genesis Pro Gaming

srpen 2017 – září 2017
Hard Support

Invictus Gaming

září 2018 – listopad 2022
Hard Support

Geek Fam

září 2017 – září 2018
Hard Support

Talon Esports

listopad 2022 -dosud
Hard Support

Související články: