Aydin „iNSaNiA“ Sarkohi

Základní informace:

* 18. 6. 1994 | Švédsko

Aydin „iNSaNiA“ Sarkohi je švédský profesionální hráč Doty 2. V roce 2017 dosáhl nejprestižnější trofeje v Heroes of Newerth, hru opustil a přešel na Dotu 2. Dnes je kapitánem na pozici Hard Support ve známé organizaci Team Liquid.

Sociální sítě:

Aktuální tým:

Team Liquid

říjen 2019 – dosud
Hard Support

Oblíbení Dota hrdinové:

Oracle
Rubick

Oblíbené pozice:

HARD SUPPORT

SOFT SUPPORT

Aydinova kariéra esportového hráče začala mezi lety 2011 a 2012, kdy svůj volný čas věnoval hře Heroes of Newerth. O jeho talentu nebylo pochyb a díky neustálému trénování se z něj rychle stal jeden z nejlepších hráčů na kompetitivní scéně HoN. V roce 2016 se vše začalo pomalu měnit, jelikož popularita Doty 2 od Valve stále stoupala a HoN žilo už pouze ve stínu své mladší sestry, dospěl iNSaNiA společně s mnoha dalšími hráči k rozhodnutí, že by stálo za pokus přeorientovat svou kariéru k Dotě. Aydin se proto v srpnu 2016 přidal ke svému prvnímu Dota 2 týmu s názvem Team Doge. 

Světový šampion v Heroes of Newerth

Rok 2017 byl pro jeho kariéru zlomový. Společně s prvními zkušenostmi z profesionálního hraní Doty 2 získal dosud nejcennější výhru své kariéry. Pod legendární organizací Fnatic vybojoval titul mistra světa na turnaji HoN Tour World Finals 2017. Krátce nato oznámil svůj odchod z kompetitivní scény Heroes of Newerth a začal se naplno věnovat Dotě. Během tryoutu v Ninjas in Pyjamas se shledal se svým kamarádem a bývalým spoluhráčem z Fnatic, miCKem. Společně později vstoupili do týmu Tuho, kde se iNSaNiA poprvé posadil do křesla kapitána. Tým se po třech měsících rozpadl, přesto to stačilo, aby si Aydina a miCKeho všimla organizace Alliance, která je 29. listopadu zařadila na svou Dota 2 soupisku.  

Příchod mezi Dota 2 elitu

Nové zázemí iNSaNiovi prospělo a s každým uplynulým měsícem se jeho tým znatelně zlepšoval. Společně se jim podařilo zvítězit na několika menších tier 3 turnajích. Ke konci roku 2018 se Aydin poprvé ukázal na Major šampionátu, který se konal v Kuala Lumpur. Následující sezónu pokračovali hráči Alliance v pilování svých schopností a i přes drobné zdravotní problémy se jim podařilo kvalifikovat na The International 2019. Pro Aydina to byl první TI kariéry a rovnou se ho zúčastnil jako kapitán. Bohužel při BO1 sérii proti RNG vybral Aydin omylem hrdinu Gyrocoptera a tím celý zápas pro své spoluhráče zpečetil. Dnes je podle svých slov s tímto selháním vyrovnán a vzpomíná na něj s úsměvem na rtech. Koncem roku vydal iNSaNiA důležité prohlášení, ve kterém sdělil, že se celý jeho tým v říjnu 2019 přesune pod uznávanou organizaci Team Liquid

Kapitánem svých dřívějších idolů

V novém dresu navázal Aydin na předešlé úspěchy a rok 2020 zakončil výhrou svého prvního tier 1 turnaje, kterým se stal ESL One Germany. Následující sezónu přišlo po dlouhé době první ochlazení, organizaci Team Liquid se nepodařilo kvalifikovat na The International 2021. Změny na soupisce byly nevyhnutelné, a tak se po čtyřech dlouhých letech změnila jména Aydinových spoluhráčů. Zůstal kapitánem pro své kamarády s přezdívkami miCKe a Boxi a nově se k nim připojil světově uznávaný zai s MATUMBAMANem, ke kterému iNSaNiA při svých začátcích častokrát vzhlížel. 

Nejlepší Dota 2 období v kariéře

Rok 2022 proto zahájil tým Liquid s novou vervou a stal se jedním z předních evropských celků, neboť každé kolo regionální DPC ligy zakončil s kovem na krku. Jediným místem, kde výkony týmu Liquid lehce pokulhávaly, byly mezinárodní turnaje. Hráči se často neprobojovali ani skrz skupinovou část, což byl poměrně alarmující stav. Úplný obrat však nastal při kvalifikacích na světový šampionát. Organizace ukořistila druhé místo v tzv. „Last Chance Qualifieru“ a její účast na turnaji The International 2022 byla zajištěna.

Bronz z The Internationalu

Hlavní část turnaje iNSaNiA odstartoval v upper bracketu, odkud byl však po prvním zápase vystrnaděn čínskou organizací Team Aster. Prohra však jeho celek nijak zle nepoznamenala a dokonce se zdálo, že po sestupu do dolní části turnajového pavouka začal iNSaNiA se svými spoluhráči podávat ještě lepší výkony. Organizace Team Liquid se nakonec probojovala až do semifinále, kde bohužel nestačila na své rivaly z domácí ligy – Team Secret, kterým byl iNSaNiA nakonec udolán poměrem 1:2. Odnesl si stále velmi uspokojivé 3. místo, které je dosud jeho nejlepším kariérním úspěchem na poli kompetitivní Doty 2.

Zajímavosti o hráči:

  • 29. září 2021 překonal hranici 10 000 MMR.
  • Na Heroes of Newerth turnajích vyhrál nejvíce peněz ze všech profesionálních hráčů.
  • Dlouhou dobu držel rekord v počtu odehraných profesionálních zápasů za Grimstroka.
  • Řadí se mezi komunikativní typy, což mu pomáhá v jeho roli kapitána.

Top 5 úspěchů:

  1. The International 2022: 3. místo
  2. The International 2019: 13.–16. místo
  3. ESL One Germany 2020: 1. místo 
  4. Riyadh Masters 2022: 9.–10. místo
  5. StarLadder ImbaTV Dota 2 Minor Season 2: 2. místo

Reprezentované týmy:

Team Doge

srpen 2016 – říjen 2016
Soft Support

SOLIDUDES

říjen 2016 – leden 2017
Soft Support

Prodota Gaming

leden 2017 – duben 2017
Hard Support

Tuho

červenec 2017 – říjen 2017
Soft Support

Ninjas in Pyjamas

duben 2017 – červen 2017
Hard Support

Alliance

listopad 2017 – září 2019
Hard Support

Team Liquid

říjen 2019 – dosud
Hard Support

Související články: