Artsiom „Fng“ Barshak

Základní informace:

* 24. 9. 1995 | Bělorusko

Artsiom „Fng“ Barshak je běloruský profesionální hráč Doty 2, který na scéně působí již od roku 2012. Jedná se tedy o velmi zkušeného veterána – dnes vede skupinu mladých talentů v legendární ruské organizaci Virtus.pro.

Sociální sítě:

Aktuální tým:

Virtus.pro

březen 2023 – dosud
Hard support

Oblíbení Dota 2 hrdinové:

Vengeful Spirit

Oblíbené pozice:

HARD SUPPORT

SOFT SUPPORT

Příběh hráče:

Na kompetitivní scénu Doty 2 pronikl již v prosinci roku 2012 – době kdy se ještě hra nacházela ve fázi předběžného přístupu. Aby toho nebylo málo, tak Fng rovnou zamířil na jedny z nejprestižnějších turnajů té doby a na World Cyber Games 2012 dokonce vybojoval velmi slušnou bronzovou mediali.

Následující sezónu přišlo mírné zchlazení. Fng se zaměřil na úspěšné dokončení studia a kariéra esportovce, která v té době byla stále považována za téměř neexistující, musela na nějaký čas ustoupit. První dlouhodobé angažmá tak Artsiom odstartoval až v říjnu 2013, kdy zavítal do běloruské organizace s názvem Power Ranger. Zde se ihned ujal pozice kapitána.

Společně se probojovali na několik tier 1 turnajů, kde úspěšně konkurovali světové elitě. Artsiomův věhlas postupně stoupal, a tak byl v září 2014 naverbován do týmu Natus Vincere, jednoho ze nejprestižnějších celků tehdejší doby. Po úspěšné dominanci na turnaji Dota 2 Champions League Season 4, odkud si Fng odnesl krásných 7 623 dolarů, byl však ze soupisky překvapivě odejmut. Tím skončila jeho teprve dvouměsíční reprezentace legendárního ukrajinského celku. V listopadu 2014 mu započalo složité období plné try-outů, kdy se snažil nalézt nový a především stálý domov.

Nejlepší kariérní období

Tím se stal špičkový východoevropský tým Virtus.pro, který si Artsioma nejprve otestoval v odnoži s názvem Virtus.pro Polar a následně ho přemístil do hlavní soupisky. Zde Fng působil od dubna 2015 až do června následujícího roku. Paradoxně si nejlepší úspěchy připsal na začátku této spolupráce, neboť s dalšími měsíci začala výkonnost Virtus.pro postupně upadat. V roce 2015 oslavil skvělou 5. – 6. příčku na světovém šampionátu, avšak další rok nedokázal úspěšně projít ani úvodní kvalifiakcí. Nakonec se proto musel s věhlasným celkem rozloučit a krátkodobě zamířil do týmu Vega Squadron. Ani zde Artsiom nepobyl dlouho – začátkem 2017 nastoupil do organizace Team Spirit, které měl pomoci na cestě skrze východoevropskou scénu.

Úkol to rozhodně nebyl jednoduchý. Ojedinělé plody náročných tréninků se objevily až další rok, kdy soupiska pronikla na dva velké tier 1 turnaje. Ani na jednom se bohužel hráčům nezadařillo, a tak Artsiomův tým putoval zpátky na úroveň tier 3 událostí. Odtud ho nakonec zachránila další ruská organizace s názvem Gambit EsportsFng byl totiž povolán do role hard supporta a kapitána v jedné osobě.

Světová elita a přesto ty nejprestižnější trofeje stále unikají

Se svými novými spoluhráči dokázal Artsiom vyhrát hned několik tier 2 turnajů, kde často narážel i na týmy těch nejvyšších světových kvalit. Finálové rozstřely proti týmu Secret na události ESL One Katowice 2019, nebo organizaci EHOME během The Bucharest Minoru se zařadily mezi Artsiomovy nejslibnější momenty kariéry. V dubnu 2020 bohužel ošklivě pohořel na jednom z dalších ESL turnajů a tak se musel s týmem rozloučit – zamířil do Švédska, kde rozšířil řady organizace Alliance.

S ním sice ovládl regionální DPC ligu, avšak úspěch na mezinárodních událostech mu stále unikal a z jeho účasti na The Internationalu 2021 vzešla pouhopouhá 9. – 12. příčka. Tím nakonec skončilo i tohle Artsiomovo angažmá a ostřílený veterán přešel do týmu CIS Rejects, který figuroval v nižší, respektive 2. divizi DPC ligy. V květnu 2022 se Fng rozhodl kompetitivní Dota 2 scénu na nějaký čas opustit. Zpět do hráčského křesla se navrátil až v březnu 2023, kdy si ho vyžádala pro něj dobře známá organizace Virtus.pro. Měl se zde ujmout soupisky mladých talentů a přinést zpět v té době již zašlou slávu toho ruské esportového power-housu.

Zajímavosti o hráči:

  • K počítačovým hrám, především Dotě 2, ho jako mladého chlapce přivedlo nepříjemné zranění kolene.
  • Stal se prvním běloruským esportovcem, který se kdy kvalifikoval na turnaj The International. (2015 – Virtus.pro)

Top 5 úspěchů:

  1. The International 2015: 5.-6. místo
  2. The International 2021: 9.-12. místo
  3. The Bucharest Minor: 2. místo
  4. ONE Esports Dota 2 World Pro Invitational Singapore: 3. místo
  5. Galaxy Battles II: Emerging Worlds: 3. místo

Reprezentované týmy:

Power Rangers

srpen 2013 – srpen 2014
Soft support

ASUS Polar

prosinec 2014 – duben 2015
Hard support

Vega Squadron

srpen 2016 – listopad 2016
Soft support

Gambit Esports

prosinec 2018 – duben 2019
Hard support

Alliance

květen 2020 – září 2020
Hard support

CIS Rejects

listopad 2021 – květen 2022
Hard support

Natus Vincere

srpen 2014 – listopad 2014
Soft support

Virtus.pro

duben 2015 – červen 2016
Hard support | Soft support

Team Spirit

prosinec 2016 – prosinec 2018
Hard support | Soft support

Gambit Esports

duben 2019 – květen 2020
Hard support

Alliance

září 2020 – říjen 2021
Hard support

Virtus.pro

březen 2023 – dosud
Hard support

Související články: