Artour „Arteezy“ Babaev

Základní informace:

* 1. 7. 1996 | Kanada

Artour „Arteezy“ Babaev je jedním z nejznámějších Dota 2 hráčů vůbec. Za svoji kariéru vystřídal týmy jako jsou Secret nebo Evil Geniuses, které patří mezi světovou špičku. Navzdory svému enormně vysokému skillu se mu nikdy nepodrařilo vyhrát na Majoru či světovém šampionátu. Dnes reprezentuje organizaci Shopify Rebellion.

Sociální sítě:

Aktuální tým:

Shopify Rebellion

prosinec 2022 – dosud
Carry

Oblíbení Dota hrdinové:

Terrorblade
Naga Siren
Lifestealer

Oblíbené pozice:

CARRY

MIDLANE

Artour „Arteezy“ Babaev se vždy snažil patřit k lidem, kteří vynikají ve svých oblíbených činnostech a věnují jim obrovské množství času. V mladém věku byl proto pilným studentem. Svět kompetitivních her však miloval a postupně začal své schopnosti zlepšovat i v tomto odvětví. Nejdříve dosáhl vysoké hodnosti ve známé RTS hře s názvem Starcraft II a později přešel na prapůvodní verzi Doty, jež nesla název Defense of the Ancients.

Do svého prvního profesionálního týmu v Dotě 2 se Artour připojil na jaře roku 2013, čímž odstartoval svou kariéru esportového hráče. V zimě téhož roku vyhrál svůj první LAN turnaj, kde porazil několik elitních midlanerů a jeho prestiž vzrostla. 21. února 2014 byl proto přijat do legendárního amerického celku Evil Geniuses, se kterým později vybojoval své nejhodnotnější trofeje.

 Po „neúspěchu“ na The International 2014, odkud si odnesl bronzovou medaili, přesídlil na půl roku do evropské organizace Team Secret, jež utvořila tým plný hvězdných hráčů. Očekávání byla proto obrovská. Arteezy hrát tentokrát pozici carry a se svými novými spoluhráči byl téměř neporazitelný. Na TI15 však přišlo velké zklamání, neboť evropský celek skončil na potupném 7.–8. místě.

Artour proto zavítal zpět do EG, kde nastoupil jako carry hráč. Organizaci je od té doby věrný. K vysněnému Aegisu se nejblíže dostal v roce 2018, kdy s EG postoupili až do samotného semifinále. Zde je bohužel přejel čínský favorit PSG.LGD za stavu 2:0. Arteezy se přesto nevzdal a po další čtyři roky dlouhé roky byl váženým reprezentantem organizace Evil Geniuses. V tomto období se jeho tým nespočetněkrát probojoval mezi TOP 3 týmy na nejprestižnějších turnajích, jakými jsou především Dota 2 Majory. Bohužel nikdy se mu však nepodařilo získat vysněnou zlatou trofej.

Týmové výkony EG na světových šampionátech však byly trnem v oku téměř každého člena soupisky, vedoucího organizace či fanouška. Arteezyho celek zde provázelo jakési prokletí a z turnaje vždy vypadli v raných fázích turnajového pavouka. Po dalším fiasku na události The International 2022, kde EG padlo v souboji s peruánskými beastcoast, nemohlo vedení týmu tuto skutečnost dále přehlížet. Situace vyeskalovala až do té míry, že bylo nakonec odhlasováno propuštění celé aktivní soupisky.

Arteezy se tak společně s dalšími celosvětově uznávanými hráči ocitl bez týmu a dosavadní „král“ Ameriky zase bez reprezentantů. Artour se v podobné situaci nacházel před více než 6 lety, takže fanoušci měli o jeho kariéru lehké obavy. Ty však neměly dlouhého trvání, neboť Arteezy přestoupil s dalšími třemi bývalými hráči EG do mladé organizace Shopify Rebellion, jež plánovala velkolepý příchod na Dota 2 scénu.

Hvězdnou soupisku zkompletoval jeden z nejlepších offlanerů na scéně – Jonáš „SabeRLight“ Volek. Po jeho příchodu měla Shopify Rebellion v čele s Artourem ty nejlepší předpoklady pro úspěšné znovuobsazení trůnu severoamerické Doty 2, které se stalo týmovým úkolem číslo jedna. 

 

Zajímavosti o hráči:

  • V říjnu 2020 dosáhl 11 000 MMR.
  • Drží si kariérní rekord s 29 killy v jedné hře za postavu Tiny.

Top 5 úspěchů:

  1. The International 2018: 3. místo
  2. The International 2019: 5.–6. místo
  3. The International 2014: 3. místo
  4. The International 2015: 7.–8. místo
  5. The Manila Masters: 1. místo

Reprezentované týmy:

Kaipi

duben 2013 – srpen 2013
Midlane

S A D B O Y S

leden 2014 – únor 2014
Midlane

Team Secret

leden 2015 -srpen 2015
Carry/Midlane

Team Secret

březen 2016 – srpen 2016
Carry/Midlane

Shopify Rebellion

prosinec 2022 – dosud
Carry

Take Five

září 2013 – říjen 2013
Midlane

Evil Geniuses

únor 2014 – leden 2015
Carry

Evil Geniuses

srpen 2015 – březen 2016
Carry

Evil Geniuses

září 2016 – listopad 2022
Carry

Související články: